Trujące rośliny w ogrodzie

Ogród
Trujące rośliny w ogrodzie

Czy wśród Twoich krzewów, drzew i kwiatów znajdują się trujące rośliny ogrodowe? Czy musisz pozbyć się ich wszystkich ze swojej działki, aby była ona bezpieczna? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Jest to cenna wiedza, szczególnie dla osób, które mają małe dzieci lubiące bawić się na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziesz listę ukazującą najbardziej trujące rośliny w ogrodzie.

Trujące rośliny w ogrodzie to wciąż aktualny temat. Wzbudza on zainteresowanie nie tylko rodziców, ale również innych osób, które uwielbiają wypoczynek na łonie natury. Wiele powszechnie znanych roślin zawiera drażniące substancje chemiczne. Są one wytwarzane w celu ochrony rośliny przed szkodliwymi patogenami i szkodnikami.

Najczęściej dorosły człowiek po kontakcie z taką trującą rośliną skarży się na pieczenie, zaczerwienienie lub swędzenie skóry. Najczęściej objawy te znikają po kilku chwilach, w ostateczności dniach. Jednak w przypadku dzieci bywa różnie. Kontakt dziecka z rośliną trującą w ogrodzie może wymagać interwencji lekarza, a czasem nawet pobytu w szpitalu.

Trujące rośliny w ogrodzie – piękne i niebezpieczne wiosenne rośliny

Wiosna to wspaniały czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Jest to okres, kiedy dzieci coraz chętniej zaglądają do ogrodu, dlatego warto zadbać, by było to dla nich miejsce czyste, przyjemne i przede wszystkim bezpieczne. Wśród roślinności wiosennej zagrożenie dla najmłodszych mogą stwarzać:

  • narcyz (Narcissus sp.) – do zatrucia najczęściej dochodzi po spożyciu cebulki, która łudząco przypomina roślinę jadalną. Po zjedzeniu jej mogą wystąpić wymioty, pocenie się, biegunka, duszności i podrażnienie skóry;
  • bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) – trujące substancje można odnaleźć przede wszystkim w liściach i korzeniach tej rośliny, dlatego podczas jego pielęgnacji warto założyć rękawice ochronne;
  • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) – roślina najczęściej wywołuje podrażnienia skóry, lecz u osób ze skłonnościami do alergii mogą wystąpić dodatkowo wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, a nawet zapaść.

Źródło: www.pinterest.com

Trujące rośliny w ogrodzie – czego unikać?

Wiosenne rośliny w ogrodzie to również byliny. Wśród nich także znajdują rośliny, które mogą zaszkodzić ludziom. Jednak postępując z nimi rozważnie, można wystrzec się nieprzyjemnych, a często nawet niebezpiecznych dolegliwości. Do najbardziej niebezpiecznych roślin trujących w domu i ogrodzie zalicza się:

  • zawilec wiosenny (Anemeone sp.) – roślina zawiera trującą rununkulin-glikozyd, z którego podczas prac ogrodowych, szczególnie podczas zrywania lub pocierania liści rośliny, uwalnia się między innymi protoanemonina. Substancja ta ma ostry, drażniący zapach i palący smak. Najczęstsze objawy to: biegunka, omdlenia, zapalenie błony śluzowej jaku ustnej, żołądka, jelit. W skrajnych przypadkach nawet omdlenia, drgawki, zapalenie nerek i niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  • klina koralowa (Viburnum opulus) – najczęściej do zatrucia dochodzi, gdy zostaną spożyte owoce rośliny. Warto jednak pamiętać, że ugotowane, pomimo gorzkiego smaku, nadają się do konsumpcji. Podczas zatrucia tą rośliną mogą wystąpić takie objawy jak: ostry nieżyt przewodu pokarmowego, rozszerzenie źrenic, biegunka, mdłości i wymioty;
  • konwalia majowa (Convallaria majalis) – jest to roślina w całości trująca. Szczególnie narażone są na nią dzieci lubiące wkładać łodyżki lub pięknie wyglądające owoce do buzi. Objawy zatrucia to nudności i zaburzenia pracy serca.

Ogród to miejsce, w którym rosną też również inne rośliny niebezpieczne dla ludzi. Wśród nich znajduje się na przykład bez koralowy (Sambucus recemosa L.). Trujące są jego owoce, po spożyciu których może wystąpić silny ból głowy, wymioty i biegunka. Inną równie niebezpieczną dla ludzi rośliną jest wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Najczęstsze objawy po zatruciu tą rośliną to zaczerwienienie skóry z bolesnymi pęcherzami. Spożycie owoców tego krzewu może wywołać ostrą niewydolność przewodu pokarmowego, wymioty i biegunkę. Jedną z najniebezpieczniejszych roślin dla ludzkiego zdrowia jest zimowit jesienny (Colchicum autumnale). Przypominająca tradycyjnego krokusa roślina zawiera silnie trującą kolchicynę – pseudoalkaloid, która wywołuje zaburzenia pracy nerek, gorączkę, pieczenie w jamie ustnej i gardle, a nawet niewydolność żołądkowo-jelitową.

Rośliny trujące dla psa w ogrodzie

W ogrodzie bardzo często rosną rośliny, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Wśród nich znajduje się między innymi bukszpan, konwalia majowa, narcyz czy hiacynt. Bardzo często w domu również posiadamy rośliny dla stanowiące zagrożenie dla pupili, jak na przykład monstera, hoja, dracena czy też skrzydłokwiat. Spożycie tych roślin objawia się najczęściej apatią, ospałością i brakiem apetytu, biegunką, wymiotami, a nawet mogą pojawić się konwulsje.

Znane rośliny trujące rośliny w ogrodzie

Trujące rośliny można spotkać w również na ogrodowych rabatach warzywnych. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być popularne rośliny uprawne jak koper, pietruszka, marchew i seler. Po spożyciu ich w nadmiarze może wystąpić nadwrażliwość na promienie słoneczne tzw. fotouczulenie. Dlatego lekarze zalecają, aby podczas zjedzenia tych roślin w nadmiarze, unikać intensywnego słońca.

Wiosna i lato to czas, kiedy dzieci chętnie bawią się na świeżym powietrzu. To one najczęściej narażone są na szkodliwe działanie zawartych w nich substancji. Apetyczny wygląd i piękny zapach są bardzo złudne, gdyż mogą to być rośliny naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Te cenne informacje, które znajdują się w naszym artykule, pozwolą na staranne i rozważne planowanie nasadzeń oraz pielęgnację ogrodu bez szkody dla własnego zdrowia.