Rośliny, którymi może zatruć się twoje dziecko podczas zabawy w ogrodzie

Ogród
Rośliny, którymi może zatruć się twoje dziecko podczas zabawy w ogrodzie

Czy zastanawiałeś się, które z uprawianych przez Ciebie roślin w ogrodzie bądź na działce zawierają substancje trujące? Warto zadać sobie takie pytanie, zwłaszcza, gdy częstymi bywalcami w ogrodzie są bawiące się w nim dzieci. Chcąc uchronić je od poważnego zatrucia, zapoznaj się z listą najpopularniejszych trujących roślin ogrodowych!

Substancje chemiczne wytwarzane przez wiele powszechnie znanych roślin i odpowiedzialne za ich trujące właściwości pełnią przede wszystkim rolę ochrony przed atakami szkodników oraz chorobami wywołanymi patogenami.

Z reguły, kontakt dorosłego człowieka z roślinami trującymi (ich sokiem lub poprzez potarcie liści) objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem skóry znikających po kilku lub kilkudziesięciu minutach. W przypadku dzieci konsekwencje mogą być znacznie gorsze i w skrajnych przypadkach wymagać interwencji lekarza, a nawet pobytu w szpitalu.

Które z roślin są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia?

Związki trujące obecne są zarówno w roślinach jednorocznych, jak i gatunkach dwuletnich (bylinach, drzewach, krzewach). Pierwsze trujące rośliny pojawiają się już wczesną wiosną:

  • narcyz (Narcissus sp.): do zatrucia może dojść po przypadkowym spożyciu cebuli, która do złudzenia przypomina roślinę jadalną. Objawy: wymioty, duszności, pocenie, biegunka, podrażnienie skóry,
  • bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens): trujące związki występują przede wszystkim w liściach i korze. Z tego względu, na czas prac pielęgnacyjnych wymagających kontaktu z rośliną powinieneś założyć ochronne rękawiczki ogrodnicze. Przypilnuj również dzieci, by po skończonej zabawie w ogrodzie dokładnie umyły dłonie,
  • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris): podobnie, jak w przypadku bukszpanu, wszelkie prace pielęgnacyjne wykonywane przy sasance wykonuj wyłącznie w rękawiczkach; kontakt z rośliną może spowodować podrażnienia skóry. Objawy zatrucia: wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, zapaść.

Wśród wiosennych bylin o właściwościach trujących wyróżniamy przede wszystkim:

  • zawilec wiosenny (Anemone sp.): jak wszystkie rośliny z rodziny jaskrowatych zawiera trującą ranunkulinę – glikozyd, z którego uwalnia się m.in. protoanemonina, lotna substancja o ostrym zapachu i palącym smaku. Zatrucie może nastąpić podczas zrywania czy rozcierania liści rośliny. Objawy: biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, żołądka i jelit, omdlenia, drgawki, niewydolność krążeniowa i oddechowa, zapalenie nerek,
  • kalina koralowa (Viburnum opulus): zatrucie powoduje spożycie surowych owoców rośliny (ugotowane, pomimo gorzkiego smaku, nadają się do spożycia). Objawy: rozszerzenie źrenic, ostry nieżyt przewodu pokarmowego, mdłości, wymioty, biegunka,
  • konwalia majowa (Convallaria majalis): Roślina w całości trująca. Zatrucie może nastąpić w wyniku ssania łodyżek, czy zjedzenia atrakcyjnie wyglądających owoców. Objawy: nudności, zaburzenia pracy serca.

Sasanka zwyczajna, bez koralowy, konwalia majowa, wawrzynek wilcze łyko – to tylko niektóre gatunki trujących roślin powszechnie uprawianych w ogrodzie

Źródło: www.pinterest.com

Latem, równie piękny co niebezpieczny jest bez koralowy (Sambucus racemosa L.). Spożycie jego owoców (kolorem i kształtem przypominających czerwoną porzeczkę) objawia się silnym bólem głowy, wymiotami i biegunką. Niemniej szkodliwy jest wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Kontakt z rośliną wywołuje zaczerwienie na skórze, któremu często towarzyszą bolesne pęcherze. Spożycie owoców natomiast objawia się m.in.: ostrą niewydolnością przewodu pokarmowego (w tym żołądka i jelit), zaburzeniami połykania, wymiotami, biegunką. Szczególne środki ostrożności zachowaj również w uprawie zimowitów jesiennych (Colchicum autumnale), zawierających silnie trującą kolchicynę – pseudoalkaloid , którego przedawkowanie objawia się m.in.: zaburzeniem pracy nerek, niewydolnością żołądkowo-jelitową (w tym biegunką, wymiotami), pieczeniem w jamie ustnej i gardle, gorączką.

Szkodliwe właściwości popularnych roślin działkowych

Nie tyko rośliny ozdobne wykazują właściwości trujące. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być również popularnie uprawiane koper, pietruszka, marchew czy seler. Obecne w nich substancje chemiczne w kontakcie ze skórą czy dostaniu się do organizmu, mogą wywołać specyficzną reakcję alergiczną, tj. uczucie nadwrażliwości na promienie słoneczne („fotouczulenie”). Stąd, w przypadku spożycia dużej ilości jednej z wyżej wymienionych roślin, przez pewien czas unikaj kontaktu skóry z intensywnym słońcem.

Zbliżające się wakacje to czas beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci zachęcone wyglądem i słodkim zapachem roślin, a nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa, w każdej chwili mogą zerwać i spróbować trujących roślin. Wiedza o ich szkodliwym wpływie na zdrowie pozwoli Ci z jeszcze większą starannością planować i pielęgnować ogród, dzięki czemu będzie on nie tylko piękny, ale i w pełni bezpieczny dla jego użytkowników.