Jakie "cebule" sadzić jesienią, aby pięknie zakwitły na wiosnę?

Porady
Jakie "cebule" sadzić jesienią, aby pięknie zakwitły na wiosnę?

Poznaj świat roślin cebulowych, które przyniosą do Twojego ogrodu życie po zimowym uśpieniu. Posadź je jesienią!

Rośliny cebulowe to niezwykłe piękności, które zachwycają swoimi kwiatostanami przenosząc nas w bajeczną krainę kolorów i zapachów. Mają w sobie jeszcze jedną niezwykłą moc - są w stanie przetrwać surową zimę i wystrzelić pełnią życia na wiosnę.

Najpopularniejsze gatunki roślin cebulowych do sadzenia jesienią

Jesień (wrzesień i pierwsza połowa października) to najlepszy czas na sadzenie wielu popularnych gatunków roślin cebulowych. To inwestycja, która zaowocuje bujnym kwitnieniem wiosną. Oto kilka z najpopularniejszych gatunków, które mogą zaczarować Twój ogród.

Tulipany

Tulipany to prawdziwe ikony wśród roślin cebulowych. Dostępne w mnóstwie odmian i kolorów, oferują ogromne możliwości aranżacyjne. Mimo, że najczęściej spotykamy je w odcieniach czerwieni i żółci, to na rynku dostępne są również egzotyczne odmiany o barwie fioletowej, czarnej, a nawet wielobarwne. Tulipany preferują dobrze nasłonecznione stanowiska i gleby o neutralnym odczynie.

Narcyzy

Narcyz to kolejny gatunek, który idealnie nadaje się do sadzenia jesienią. Narcyzy są niezwykle łatwe w uprawie i zaskakują różnorodnością kształtów i kolorów - od klasycznych, żółtych odmian, po białe, pomarańczowe, różowe, a nawet z wyraźnym kontrastem między koroną a płatkami.

Hiacynty

Hiacynty to rośliny, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale również intensywnym, słodkim zapachem. Ich kwiaty tworzą gęste grono, a paleta barw obejmuje białe, różowe, fioletowe, a nawet niebieskie i żółte odcienie. Hiacynty preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Szafirki

Szafirki to małe, ale bardzo efektowne rośliny cebulowe, które pięknie prezentują się w grupach. Ich kwiatostany przypominają nieco hiacynty, jednak są znacznie mniejsze i bardziej “zbite”. Najczęściej spotykane są odmiany o intensywnie niebieskim kolorze, choć dostępne są również białe i różowe. Szafirki są nieco mniej znane, ale zasługują na miejsce w ogrodzie ze względu na swoją wytrzymałość i urodę.

Krokusy

Krokusy to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Małe, ale wyjątkowo urocze kwiaty pojawiają się, kiedy większość roślin jeszcze odpoczywa. Krokusy kuszą wyrazistymi barwami -  od białych, przez fioletowe, aż po żółte. Są niezwykle odporne i mogą rosnąć zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

1-min.jpg

Mniej znane, ale warte uwagi gatunki roślin cebulowych

Klasyka klasyką, ale istnieją także inne wspaniałe, choć mniej znane gatunki, które zasługują na uwagę. Oto kilka z nich - być może będą idealnym kandydatek do Twojego ogrodu?

Śnieżyczka wiosenna

Choć niewielka, to nie można jej przeoczyć. Śnieżyczka wiosenna to jedna z pierwszych roślin, które witają nadejście wiosny. Subtelne, białe kwiaty na tle jeszcze zimowego krajobrazu są prawdziwą ozdobą ogrodu.

Szafran uprawny

To wyjątkowa odmiana krokusa - nie tylko zdobi ogród, ale jest także źródłem najdroższej przyprawy na świecie. Fioletowe kwiaty tej rośliny są niezwykle atrakcyjne, a czerwone niteczki - nitki szafranu - stanowią dodatek do wielu wyszukanych potraw.

Cebulice dwulistne

Cebulice dwulistne są delikatnymi, niewielkimi roślinami o niebieskich lub różowych kwiatach. Są doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają subtelnych akcentów kolorystycznych do swojego ogrodu.

Irysy kosaćce

Kosaćce to niezwykle urocze, przepiękne rośliny o dużych kwiatach, które wyróżniają się intensywnymi barwami – niebieskimi, fioletowymi, żółtymi, a nawet białymi. Liście irysa kosaćca są mieczowate, sztywne i szarozielone, dlatego tworzą atrakcyjne tło dla kwitnienia.

2-min.jpg

Przygotowanie do sadzenia cebul

Chcesz dowiedzieć się jak sadzi się cebulki kwiatów? To łatwe!

Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca. Rośliny cebulowe lubią dobrze nasłonecznione miejsca, ale wiele z nich poradzi sobie również w półcieniu. Gleba powinna być próchnicza, dobrze zdrenowana - to zapobiegnie gniciu cebul. Pamiętaj, aby przed posadzeniem cebul przekopać glebę i - jeśli jest to konieczne - dodać kompostu czy odpowiedniego nawozu.

Czas na sadzenie!

Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że cebule sadzi się na głębokość trzykrotności ich wysokości. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów między cebulami - nie chcesz przecież, aby Twoje rośliny walczyły o przestrzeń i zasoby.

Kiedy Twoje cebulki są już w ziemi zabezpiecz miejsce sadzenia przed mrozem - na przykład stosując warstwę ściółki. A co w przypadku ciepłej zimy? W tym artykule przeczytasz co zrobić, kiedy kwiaty pojawią się w środku zimy.

Wiosną, gdy rośliny zaczną kwitnąć, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Po zakończeniu kwitnienia wykop cebulki. Możesz też pozostawić je w ziemi, jednak z roku na rok mogą mieć coraz mniejsze kwiaty, dlatego warto wykopać je przynajmniej raz na dwa lata.

Wyobraź sobie teraz, jak Twój ogród czy balkon ożywa kolorem i zapachem. Ta inwestycja czasu i pracy z pewnością zaprocentuje! Przygotuj się na festiwal barw i zapachów, który zaskoczy Cię na wiosnę! A po więcej porad ogrodniczych zajrzyj na blog STIGA!