Recykling w ogródku. Jak kreatywnie wykorzystać stare narzędzia i meble?

Zrób to sam
Recykling w ogródku. Jak kreatywnie wykorzystać stare narzędzia i meble?

Z pomocą narzędzi ogrodowych STIGA Twój ogród odzyskał wprost idealną kondycję. Wertykulator odżywił glebę, a kosiarka przywróciła naturalne piękno trawnika. Pora pomyśleć, w jaki sposób kreatywnie urządzić uzyskaną przestrzeń dzięki starym meblom i niezdatnym do użytku narzędziom. Sprawdź, jak efektownie je wykorzystać!

ZANIM RZUCISZ SIĘ W WIR PRAC

W gorączce ogrodowego recyklingu powinieneś pamiętać o kluczowej zasadzie: „mniej znaczy więcej”. Samodzielnie wykonane dekoracje wyglądają fantastyczne, ale tylko wówczas, gdy ich ilość jest wyważona. Ostudź nieco swoją wyobraźnię - spokojnie zastanów się nad koncepcją nowej odsłony ogrodu i konsekwentnie się jej trzymaj.

KWIATY WCIĄŻ NA PIERWSZYM PLANIE

Pomysłowo zaprojektowany kwietnik wystarczy, aby efektownie odświeżyć ogród. W zależności od czasu jakim dysponujesz, możesz wykonać proste zmiany w aranżacji bądź podjąć się bardziej skomplikowanych projektów. Niezależnie, które rozwiązanie wybierzesz, zawsze możesz być pewny jednego: spektakularnego efektu!

Do stworzenia oryginalnego kwietnika potrzebujesz jedynie drabiny.

Wystarczy przemalować ją na ulubiony kolor – ważne, aby odcinał się od otoczenia. W przypadku intensywnych barw postaw na proste, pobielane doniczki. W ten sposób nie zaburzysz całości kompozycji i fantastycznie wyróżnisz poszczególne rośliny.

STOLIK (NIE TYLKO) KAWOWY

Beczki same w sobie są urokliwymi elementami dekoracyjnymi, ale najlepiej sprawdzają się w roli stolików ogrodowych. Jeżeli ten mebel do tej pory nie zagościł w Twoim ogrodzie, spróbuj zaprojektować go samodzielnie. Przede wszystkim zastanów się, jakiej wielkości stolika potrzebujesz?

Jeżeli zależy Ci na mniejszym, dekoracyjnym – na którym ustawisz, np. lampion i niewielką doniczkę z kwiatami – obetnij beczę maksymalnie w połowie wysokości. W przypadku, gdy interesują Cię większe i wielofunkcyjne meble, świetnym rozwiązaniem będzie przycięcie beczki w poprzek. Uzyskana w ten sposób „łódka” posłuży jako podstawa dla blatu oraz oryginalny i praktyczny schowek, np. na koc, czy łakocie na rodzinne przyjęcie w ogrodzie.

Absolutnym hitem wśród pasjonatów ogrodowych rewolucji są wszechstronne panele. Z ich pomocą wykonasz każdy, nawet najbardziej wymyślny stół (kawowy lub jadalny) o zróżnicowanym kształcie i rozmiarze. Projekt zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni! Za wykorzystaniem paneli jako stolika ogrodowego przemawia również korzyść dostosowania go do dowolnie urządzonej przestrzeni – zarówno odzwierciedlającej styl vintage, jak i nowoczesny minimalizm.

 

Stara drabina, zepsute grabie, nieużywane opony, palety… Czy masz już pomysł jak kreatywnie je wykorzystać?

Źródło: www.pinterest.pl

WYGODNE PUFY

Skoro samodzielnie zaprojektowałeś i złożyłeś stół ogrodowy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zorganizował wygodne miejsca siedzące. W tym celu wykorzystaj nieużywane już opony samochodowe.

Nie jest prawdą, że efekty prac usatysfakcjonują jedynie motoryzacyjnych maniaków! Wręcz przeciwnie – pozytywnie zaskoczą nawet sceptyków prac „handmade”. Starą oponę możesz przemalować, a siedzisko wyłożyć pluszem, miękką poduchą bądź skórą ekologiczną. Jednak to nie koniec pomysłów.

Zachwyt przyjaciół wywołają opony ręcznie owinięte grubą i miękką włóczką. Nie bój się eksperymentować – zamiast ograniczać się do jednego koloru motka, łącz jego różne odcienie. Gwarantujemy, że nikt nie będzie w stanie oprzeć perspektywie takiego wypoczynku!

WIESZAK NA NARZĘDZIA

Prawdopodobnie nie raz „zapomniałeś” o prawidłowym poukładaniu narzędzi, którymi pracowałeś na działce, prawda? Jeżeli wszystkie znane Ci metody organizacji pracy spaliły na panewce, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś kolejną wymyślił sam!

Stare, niezdatne już do użytku grabie posłużą przez kolejne lata jako wieszak na komplet narzędzi, niezbędnych do wykonania podstawowych prac działkowych. Wystarczy, że przymocujesz część grabiącą do ściany. To wszystko! Tego rodzaju projekt najlepiej sprawdzi się w widocznym, maksymalnie dostępnym miejscu, np. na zewnętrznej fasadzie domu. Dzięki temu, po skończonej pracy na grządkach za każdym razem odłożysz wszystkie narzędzia na miejsce.

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do pięknego i oryginalnie urządzonego ogrodu jest dbałość o jego kondycję. Dzięki urządzeniom STIGA przeprowadzisz wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne – od odżywienia i nawilżenia trawnika po intensywne dotlenienie i nawożenie gleby. Dopiero przy tak zadbanym ogrodzie możesz planować kolejne prace upiększające.

Ogrodowy recykling ma nieskończenie wiele zalet. Dzięki kilku prostym trikom, niewymagającym fachowej wiedzy czy umiejętności, nie do poznania zmienisz dotychczasowy wygląd domowego krajobrazu. Wszystko, czego potrzebujesz to zaufania do własnej kreatywności i odrobiny pracy, bo to co najważniejsze – inspirację – posiadasz w nadmiarze.

Zobacz produkt w sklepie Stiga