Przygotuj ogród do nadejścia zimy!

Ogród
Przygotuj ogród do nadejścia zimy!

Twój ogród nie jest gotowy na zimę? Żaden problem. Jesteśmy tu po to by doradzić Ci jak lepiej przygotować Twój ukochany ogród na nadchodzący sezon!

Każda pora roku rządzi się własnymi prawami, jednak sezon jesienno-zimowy jest zdecydowanie najcięższym, jeżeli chodzi o pielęgnację ogrodu.

Porządki w ogrodzie rozpocznij od mulczowania, czyli koszenia trawnika przy jednoczesnym rozsiewaniu na jego powierzchni składników odżywczych. Są one zawarte w m.in.: liściach, czy źdźbłach trawy. Mulczowanie przyczynia się do polepszenia kondycji trawnika poprzez:

  • ograniczenie rozwoju chwastów,
  • utrzymanie optymalnego nawilżenie podłoża,
  • podniesienie temperatury podłoża,
  • zabezpieczenie glebę przed erozją.

Twoim kolejnym obowiązkiem jest zabezpieczenie przed zbliżającymi się chłodami roślin doniczkowych. To delikatne rośliny, które powinieneś przechowywać w domu. Te, które pozostają w ogrodzie obłóż warstwą suchych liści, kory lub słomy. Pamiętaj, że wszystkie rośliny – niezależnie od tego gdzie i jak przechowywane – wymagają dostępu do światła.

Warto już teraz przygotować podłoże pod sadzenie nowych roślin. Dzięki temu zakwitną już w pierwszych tygodniach wiosny. W tym celu oczyść powierzchnię działki i rabat z liści. Usuń również chore rośliny. Rośliny jednoroczne (bazylia, nagietek) skróć o zaschnięte pędy.

Jakie rośliny warto posadzić jesienią?

Cebulki i bulwy roślin wczesnowiosennych takich jak m.in.: tulipany, żonkile, czy krokusy. Egzotyczne gatunki roślin (np. drzewka cytrynowe, oleandry), podobnie jak rośliny balkonowe, na okres zimy przechowuj w miejscu dobrze oświetlonym i nagrzanym.

Jesień i nadchodząca zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres w pielęgnacji ogrodu. Z pomocą powyższych wskazówek poprawnie zabezpieczysz ulubione rośliny ozdobne przed szkodliwym wpływem niskich temperatur, śniegu oraz marznącego wiatru.