Przycinanie i sianie – praca w ogrodzie podzczas przedwiośnia

Ogród
Przycinanie i sianie – praca w ogrodzie podzczas przedwiośnia

Przedwiośnie to najlepszy okres w roku do uporządkowania własnego ogródka, a także dokonania różnych zmian. Nadchodzące ocieplenie stwarza nadzwyczaj korzystne warunki do wzrostu roślinności, dlatego też powinieneś wykorzystać je do maksimum.

CZY JESTEŚ GOTÓW NA WIOSENNE PRACE OGRODOWE?

Na przełomie zimy i wiosny w naturze zachodzą intensywne przemiany, dlatego też warto spędzić trochę czasu we własnym ogrodzie i poświęcić mu nieco uwagi. Bardzo pomocne mogą okazać się różnorodne przyrządy, które przyspieszą Twoją pracę, a także ją ułatwią. Dwoma głównymi zadaniami, którymi powinieneś się zająć w tym okresie, są pielęgnacja oraz sianie. Dzięki pierwszemu, zaprowadzisz ład na własnym trawniku, druga czynność pozwoli natomiast na wzrost nowych roślin.

ZOSTAŃ FRYZJEREM FLORY WE WŁASNYM OGRODZIE

Przycinanie roślin to jedna z pierwszych czynności, która powinna zostać wykonana w momencie przejścia zimy w wiosnę. Najlepszym momentem do cięcia roślin jest dzień z delikatnie dodatnią temperaturą, pozbawiony wszelkiego rodzaju opadów. W pierwszej kolejności przyjrzyj się wszystkim roślinom z własnego ogrodu i postaraj się ocenić, które z nich będą potrzebowały tego zabiegu. Przycina się głównie gałęzie martwe lub zbędne, lecz w niektórych przypadkach usuwa się także zbyt duże pędy lub te o nieodpowiednim kształcie. Niektóre rośliny, jak np. winogrona, przycina się po to, by pobudzić je do wytworzenia kwiatów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi Ci sprawne i szybkie przycięcie wybranych części.

Do roślin o niewielkich rozmiarach, takich jak trawa czy krzewy, w zupełności wystarczą nożyce akumulatorowe SGS 60 Li, które dzięki wydajnej baterii pozwalają nawet na 35 minut ciągłej pracy. Niewielka waga urządzenia oraz praktyczny uchwyt sprawiają, iż jest ono bardzo mobilne i wygodne w obsłudze. W zestawie znajdziesz również wymienne zestawy noży, które są dostosowane do różnych typów roślinności. Ostrze powinno być odpowiedniej grubości i posiadać wysokie możliwości tnące, by nie strzępić fragmentów rośliny.

Pozostawienie postrzępionych brzegów może skutkować powolnym gniciem lub obumieraniem poszczególnych elementów. Pamiętaj o tym, by każdego cięcia dokonywać nieco powyżej zdrowego pąka, a także pod lekkim kątem, by woda wypływała na zewnątrz. Uważaj także, by niepotrzebnie nie uszkodzić zdrowych części rośliny. Jeśli planujesz przycinanie także grubszych elementów, niezbędny okaże się sekator elektryczny SHT 500. Dzięki niemu możesz przecinać gałęzie o średnicy nawet 15 mm. Silnik o mocy 500 W jest bardzo efektywny, a specjalnie zaprojektowany system tłumienia wibracji eliminuje dolegliwości bólowe.

 

Dzięki intuicyjnej obsłudze pilarek STIGA koncentrujesz się wyłącznie na wykonywanej pracy

Źródło: www.stiga.pl

 

DELIKATNA ZMIANA ARANŻACJI

Przedwiośnie to także doskonały czas na wprowadzenie pewnych zmian w obrębie ogrodu, polegających np. na zasianiu nowych roślin. Często w tym okresie sadzone są także warzywa, takie jak: marchewka, pietruszka, cebula, koper czy groch. Wielu właścicieli ogródków bardzo ceni sobie swoje choćby drobne uprawy. W zależności od tego, co planujesz posadzić, konieczne może okazać się odpowiednie przygotowanie gleby - zgrabienie, wertykulacja czy aeracja. Chcąc skrócić czas niezbędny do wykonania tych prac, bardzo pomocne będą specjalnie przystosowane urządzenia, takie jak np. SV 213 E. Dzięki systemowi ruchomych noży, bardzo sprawnie wykona kilkucentymetrowe otwory w ziemi, które zwiększą dopływ wody oraz dostęp powietrza.

JAK POZBYĆ SIĘ UBYTKÓW?

Zakończenie wszystkich prac porządkowych i pielęgnacyjnych wiąże się z koniecznością utylizacji dużej ilości śmieci. Większość z nich nie musi jednak kończyć w koszu, jako iż są to odpady organiczne. Dlatego też, możesz wykorzystać je powtórnie, w formie nawozu. Świetnie do tego celu nadają się np. gałęzie, liście czy skoszona trawa. Aby jednak wszystkie elementy prawidłowo przygotować, warto skorzystać z Bio Silent 2500. Pomimo silnika o wysokiej mocy (2500 W), urządzenie pracuje bardzo cicho i doskonale radzi sobie z gałęziami o średnicy nawet 40 mm. Dodatkowo, w ramach wyposażenia w zestawie znajduje się kosz o pojemności aż 60 l.

Efektywna realizacja obowiązkowych prac w ogrodzie wymaga nie tylko odpowiedniego zaplanowania, ale również odpowiednich urządzeń. Z pomocą zaawansowanych maszyn ogrodniczych będziecie pracować nie tylko szybciej, ale i wydajniej oraz dużo bardziej efektywniej, czego efekty doskonale zauważycie w idealnym wyglądzie Waszych ogrodów.

Zobacz produkt w sklepie Stiga