Przycinać czy nie przycinać? Oto jest pytanie!

Zrób to sam
Przycinać czy nie przycinać? Oto jest pytanie!

Przycinanie to sposób na piękny ogród! Jeśli pozbędziesz się przyschniętych, zniszczonych albo krzyżujących się pędów, więcej kwiatów zakwitnie, a drzewa owocowe dadzą obfity plon. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a wiosną i latem Twoje rośliny pokażą, na co je stać!

Zanim chwycisz za sekator, najpierw dokładnie obejrzyj gałązki. Trzeba rozróżnić pędy i pąki kwiatowe. Z pędów wyrastają liście i drobne gałązki, które wydają się dłuższe i cieńsze. Pąki kwiatowe natomiast są krótkie i okrągłe i wydają kwiaty, które u gatunków owocujących zmienią się w owoce.

Ponieważ rośliny i drzewa liściaste w jesieni przechodzą w stan uśpienia, ich gałęzie są bezlistne, co ułatwia rozróżnienie i określenie co wymaga przerzedzenia albo odcięcia.  

Porady dotyczące przycinania

  • Zawsze przycinaj tuż nad węzłem, czyli w miejscu, gdzie liście, pąki i pędy wyłaniają się z łodygi. Taki zabieg ustrzeże Twoje rośliny przed chorobami. 
  • Usuwaj małe gałęzie wszędzie tam, gdzie rosną zbyt gęsto, aby zapobiec pleśnieniu liści. Zmniejsza to również ryzyko ataku szkodników i wystąpienia chorób, a także umożliwia dostęp do światła słonecznego.
  • Zadbaj o odpowiednie narzędzie do przycinania. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas (cięcie tępym ostrzem trwa dłużej), ale i nie uszkodzisz roślin. 
  • Zdezynfekuj swoje narzędzia po użyciu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak rak roślin.

Typowe błędy w przycinaniu

  • Przycinanie drzew owocowych, takich jak czereśnie lub śliwki, należy odłożyć do lata. Inaczej Twoje drzewka mogą zostać zaatakowane przez choroby wywołane grzybami. 
  • Staraj się nie przycinać gałązek z pąkami kwiatowymi. Odcięte pąki nie będą mogły rozkwitnąć.
  • Wilgoć w powietrzu sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i pleśni, a wysoka temperatura powoduje wysychanie. Dlatego lepiej poczekać na bezdeszczowy i ciepły, ale niezbyt gorący dzień. 
  • Nie odcinaj grubych, żywotnych pędów, ani nie zostawiaj zbyt wielu cienkich, słabych gałązek.
AdobeStock_269536261-min.jpeg

Dowiedz się, ile możesz wyciąć

Każdy gatunek wymaga różnych metod przycinania w różnym czasie. Podczas gdy niektóre wymagają jedynie powierzchownego podcięcia, inne potrzebują nawet kilkukrotnego przerzedzenia, by liście i młode pędy mogły prawidłowo rosnąć. 

Powojniki 

Będą kwitły obficie, jeśli usuniesz stare pędy, przycinając je do 10 cm nad ziemią.

Glicynie

W przypadku glicynii trzeba przyciąć dłuższe pędy, a pozostawić krótkie, boczne z pąkami w gronach - o ile nie zostały uszkodzone.

Jaśmin

Kiedy jego żółte kwiaty zwiędną, przytnij gałązki do 5 cm od pąka lub więcej, jeśli zauważysz, że usycha. 

Krzewy pnące 

W przypadku krzewów pnących takich jak budleja, róże z gatunku pnących, herbaty, czy floribundy, przycinamy je na wysokość od 15 do 45 cm w zależności od ich rozmiaru. 

Maliny 

Maliny owocujące należy przyciąć jesienią, do poziomu gruntu. Te gatunki, które dają owoce latem, potrzebują jedynie odcięcia wierzchołków. 

Rośliny zimozielone 

Niektóre delikatne rośliny zimozielone wymagają tylko lekkiego przycięcia. W przypadku starszych, rozrośniętych krzewów, takich jak kalina i mahonia, powinno pomóc odcięcie do jednej trzeciej pędów. 

Róże drzewiaste 

W ich przypadku, mocne przycinanie raz w roku zapewnia im dobry wzrost i obfite kwitnienie.

Multitool-min.jpg