Przewodnik po cebulach, pąkach i kwiatach

Zrób to sam
Przewodnik po cebulach, pąkach i kwiatach

Od balkonowego ogródka ziołowego po pierwszy duży projekt. Ogrodnictwo to świetny sposób na zmniejszenie stresu i poprawę nastroju. Dodatkowo Twój organizm dostaje sporą dawkę witaminy D. Przygotowaliśmy dla Was ten przydatny przewodnik, by nawet początkujący wiedzieli, od czego zacząć przygodę z ogrodem. 

W naszym przewodniku znajdziesz podstawową wiedzę, dzięki której będziesz mógł dowiedzieć się, jak dbać o swój ogród. Zajrzymy też pod ziemię i omówimy podstawy wymagań glebowych, oraz powiemy trochę o nasłonecznieniu i wilgoci tak, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie rośliny do Twoich grządek. 

Dobra gleba

Ważne jest, aby poznać pH gleby przed rozpoczęciem sadzenia. Różne gatunki roślin preferują różne rodzaje gleby, a niewłaściwe pH może być powodem niektórych chorób i nieprawidłowego rozwoju rośliny.

Możesz określić pH gleby za pomocą prostego testu. Zestawy testowe są powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych, ale możesz również wysłać próbkę do laboratorium, jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe wyniki. Neutralne pH wynosi 7,0. Wszystko poniżej tej wartości wskazuje na kwaśną glebę, a wszystko powyżej oznacza, że ​​gleba jest bardziej alkaliczna.

Stan gleby można poprawić za pomocą wapna (w celu zwiększenia pH) lub wysokiej jakości kompostu lub obornika (w celu zakwaszenia gleby). Te proste triki pozwolą Ci na hodowlę znacznie bardziej zróżnicowanych gatunków roślin. 

hpmierzenie-min.jpeg

W stronę słońca

Wszyscy wiemy, że rośliny potrzebują słońca, ale czy wiesz, że niektóre z nich, takie jak na

przykład lawenda i krwawnik pospolity, potrzebują więcej światła słonecznego niż inne?

Ogólnie można powiedzieć, że stanowiska umiejscowione w południowej części ogrodu będą bardziej nasłonecznione niż te położone w północnej.  Jeśli nie wiesz, jak precyzyjnie określić kierunki, możesz posłużyć się kompasem. Pamiętaj także, że natężenie światła zmienia się w zależności od pory dnia i pory roku. Warto więc spędzić trochę czasu na zewnątrz, planując i obserwując.

Ekspozycja na wiatr 

Czynniki takie jak wiatr, deszcz czy słońce mają duży wpływ na rośliny z Twojego ogrodu. Na przykład przebiśniegi rosną w pełnym cieniu, podczas gdy lawenda potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego.

Z reguły ogrody miejskie są na ogół bardziej osłonięte i nieco cieplejsze niż te na obszarach wiejskich. Podobnie ogrody na wybrzeżu lub na szczycie wzgórza są zwykle bardziej wietrzne niż ich odpowiedniki w głębi lądu czy w dolinach.

Warto regularnie sprawdzać pogodę i różnice temperatur w swoim ogrodzie o różnych porach dnia. Zwróć przy tym szczególną uwagę na obszary światła i cienia. Radzimy także spędzać więcej czasu na zewnątrz. Pomoże Ci to określić ekspozycję stanowisk roślin na wiatr, deszcz i słońce.

W chłodniejszych miesiącach w zacienionych obszarach ogrodu może pojawić się szron. Jeśli znajdziesz takie obszary, możesz spróbować uprawy roślin mrozoodpornych, takich jak pelargonie Rozanne i Rosemoor.

Pelargonie-min.jpeg

Spragnione rośliny

Woda jest niezbędna do fotosyntezy (tworzenia energii) i dostarczania składników odżywczych z gleby do korzeni roślin. Ale co jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest zbyt wilgotna albo zbyt sucha?  

Jeśli mieszkasz w miejscu ze szczególnie wysokimi lub niskimi opadami deszczu, wcale nie musisz rezygnować z wymarzonych gatunków roślin - to jedynie kwestia odpowiedniego ich doboru.  Na poziom wilgoci ma również wpływ kierunku, w którym rozciąga się Twoja działka. Najbardziej suche są działki skierowane na południe.

Wilgotność jest dość łatwa do określenia – po prostu obejrzyj glebę i zanotuj jej stan, a potem zaplanuj stanowiska dla roślin, które będą najodpowiedniejsze.