Kosiarka niejedno ma imię. Jaką wybrać?

Urządzenia ogrodowe
Kosiarka niejedno ma imię. Jaką  wybrać?

Wybór urządzenia do koszenia to dla Ciebie trudna sprawa? Pomożemy Ci znaleźć najlepsze! Przeczytaj nasz poradnik.  

Urządzenia do koszenia to nie tylko kosiarki! To całkiem spora rodzina różnych sprzętów, które odpowiednio dobrane do potrzeb i wielkości ogrodu będą Twoimi najlepszymi pomocnikami.  Sprawdź je wszystkie! 

Robot koszący 

Na początek coś dla zapracowanych, którzy nie mają zbyt wiele czasu by pielęgnować ogród, a mimo to chcieliby mieć zadbany trawnik. Jaką kosiarkę wybrać? Postaw na inteligentne urządzenie, które wykona pracę za Ciebie! Poznaj roboty akumulatorowe z najnowszej serii Stig: 

Urządzenia  Stig 600 oraz Stig 1200 zadbają o Twój ogród tak dokładnie, jak Ty! Są wytrzymałe i praktyczne, a przy tym niewielkie! Modele z akumulatorem 2,5 Ah skoszą na jednym ładowaniu trawnik o powierzchni 600 mkw, a te wyposażone w akumulator 5Ah - do nawet 1200 mkw. 

Mimo swoich niewielkich rozmiarów (zaledwie 55 cm długości i ważą 7,2 kg), roboty doskonale spiszą się w pracy na wymagającym, nierównym terenie. Bez problemu poradzą sobie z fałdowanym podłożem, a także pokonają wzniesienia o nachyleniu do 24 °. Maszyny zostały wyposażone w dwa elektroniczne „mózgi”, czyli płytę zasilającą i płytę główną, dzięki temu zapamiętują jak i kiedy mają kosić. 

Nie musisz także obawiać się o przypadkowe uszkodzenia roślin - Roboty Stig mogą bez wysiłku manewrować wokół przeszkód takich jak pnie drzew czy mała architektura. Wyposażone w czujniki miękkich przeszkód, zatrzymają maszynę, jeśli natrafią na krzew czy drzewko. Deszcz? Nie martw się pogodą - w razie opadów dodatkowe czujniki odeślą robota do stacji dokującej. 

Czy sterowanie robotem koszącym jest trudne? Wcale! Odbywa się za pomocą aplikacji na smartfona, w której skontrolujesz postęp prac i ustalisz harmonogram. A co z czyszczeniem? Stig jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu. Po skończonym koszeniu wystarczy tylko podnieść pokrywę robota i ją umyć.

Roboty koszące STIGA to urządzenia idealne dla ogrodników na każdym poziomie zaawansowania i sprawdzą się świetnie w przypadku średnich ogrodów. 

Kosiarki akumulatorowe

Nie można oczywiście pominąć kosiarek akumulatorowych. Są łatwe w użyciu, ciche i wytrzymałe. W zależności od powierzchni Twojego ogrodu, możesz wybrać modele o różnych szerokościach agregatów tnących: do małych ogrodów te o szerokości 38 cm (np. Collector 140e), nieco większych 46 cm (np. Collector 548 AE 4Ah),  po spore maszyny o szerokości cięcia do nawet ponad 50 cm (jak w przypadku kosiarki Combi 753e V). 

Kosiarki akumulatorowe STIGA to także dobrze przemyślane funkcje, takie jak centralna regulacja wysokości koszenia, system koszenia 3w1 lub 4w1 (zbieranie do kosza, mulczowanie, tylny wyrzut, boczny wyrzut). Dzięki nim kosiarka akumulatorowa szybko przywróci Twojemu trawnikowi piękny wygląd oraz pomoże utrzymać go w dobrej kondycji przez cały sezon. 

W kosiarkach STIGA zastosowano również zaawansowane wyposażenie - system bezpieczeństwa, wyprofilowane koła z głębokim bieżnikiem i łożyskowaniem kulkowym, które zdecydowanie ułatwiają obsługę kosiarki bez względu na warunki. Ponadto gwarantują szybki rozruch maszyny, a także doskonałą przyczepność do podłoża. Napęd oraz wariator to natomiast elementy ułatwiające sterowanie maszyną.

 Nie do pominięcia są także dodatkowe funkcje takie jak:

  • pojemne kosze na trawę - mogą zmieścić do 70 l ściętej trawy – idealne na długie sesje cięcia, co pozwoli Ci pracować dłużej, bez przystanków na jego opróżnienie,
  • szeroki zakres wysokości cięcia -  kosiarki STIGA oferują szeroki wybór, tak by dostosować parametry i wysokość cięcia do pory roku i wymagań trawnika,
  • ergonomiczne uchwyty - wszystkie kierownice w naszych maszynach zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać maksimum ergonomii i wygody. Wśród nowości warto wyróżnić kierownicę Fulcrum, którą można łatwo dopasować do wzrostu operatora oraz odsuwać od mechanizmu tnącego nawet o 25 stopni, co umożliwia koszenie pod krzewami i wzdłuż ścian.  

Ponadto, kosiarki z baterią litowo-jonową są łatwe w obsłudze i przechowywaniu. Dzięki kompaktowej budowie i możliwości złożenia kierownicy, nie zajmują wiele miejsca i swobodnie mieszczą się nawet w niedużym garażu.

Collector548eSkit_2L0486008ST1_amb01-min.jpg

Traktor ogrodowy 

Odpowiadając na pytanie jaką kosiarkę wybrać, trzeba wziąć pod uwagę również właściwy dobór sprzętu do wielkości ogrodu.  Jeśli jesteś właścicielem sporego areału, akumulatorowy traktor ogrodowy będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W ofercie STIGA dostępny jest choćby traktor Swift 372e, czyli pierwszy traktor ogrodowy z 4 akumulatorami, które można stosować wymiennie w innych urządzeniach STIGA ePower z serii 3, 5, 7 i 9.

W naszej ofercie znajdziesz także traktory z serii Gyro (500e i 700e) oraz Estate (384e, 584e,  i 798). 

Koś, tak jak lubisz - bez spalin i wysiłku!  

Traktor swift kolaż-min.jpg

Podcinarki i kosy 

Jeśli Twój ogród ma sporo zakamarków, warto zaopatrzyć się w niewielkie urządzenia, które umożliwią manewrowanie pomiędzy grządkami i klombami. 

Doskonałe do koszenia na niewielkich powierzchniach będą podcinarki. To lekkie i poręczne urządzenia, które przydadzą się do wykańczania krawędzi trawnika i obrzeży klombów lub jako samodzielne kosiarki do małego ogrodu. W naszej ofercie znajdziesz zarówno modele akumulatorowe (SGT 500 AE,  GT 100e 2Ah)  jak i elektryczne (SGT 350,  SGT 600, GT 110c A ). 

Do koszenia bardziej zarośniętych powierzchni idealnie sprawdzą się także kosy. To spora rodzina urządzeń, w której znajdziesz modele akumulatorowe SBC 500 AE, SBC 700 AE, SBC 700 D AE lub SBC 900 D AE. Są wydajne, lekkie, precyzyjne i  wyposażone w mocne silniki bezszczotkowe zasilane akumulatorami o napięciu 48 V.

Jeśli właśnie zastanawiasz się, jakie urządzenie do koszenia wybrać, pamiętaj że dobór kosiarki do wielkości ogrodu to kluczowa sprawa i tym powinieneś kierować się w pierwszej kolejności. Jak widzisz, maszyny do koszenia to całkiem spora rodzina i naprawdę jest z czego wybierać. W ofercie STIGA znajdziesz nie tylko wytrzymałe, wydajne kosiarki akumulatorowe i traktory ogrodowe, ale także podcinarki - najlepsze do małego ogrodu. Zajrzyj na STIGA.pl!