Październik w ogrodzie: kalendarz prac

Ogród
Październik w ogrodzie: kalendarz prac

Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni, przyszła również pora na jesienne prace w ogrodzie. Poznaj listę październikowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym skutecznie przygotujesz rośliny do zbliżającej się zimy.

Ogród ozdobny

Początek miesiąca to doskonały termin na sadzenie drzewek i krzewów z odkrytymi korzeniami, np. brzozy, porzeczki krwistej, jabłoni, grusz czy agrestu. Jeżeli możesz, posadzić je zaraz po zakupie, w wybranym miejscu delikatnie zrusz glebę szpadlem i wykop niewielki dołek. Po umieszczeniu w nim rośliny przysyp korzenie warstwą kompostu. Następnie zasyp roślinę ziemią i obficie podlej. By stworzyć nowym roślinom optymalne warunki do rozwoju wykorzystaj nawozy organiczne: fosforowe i potasowe. Zrezygnuj natomiast z nawozów o dużej zawartości azotu, które wydłużają okres wegetacji drzew i krzewów, jednocześnie uniemożliwiając im zdrewnienie przed nadejściem mrozów. Ostatecznie prowadzi to do przemarznięcia roślin już podczas pierwszych spadków temperatury. Niewielkie ilości wybranego nawozu rozsyp wokół pni drzewek i krzewów, a następnie płytko zmieszaj z ziemią.

Byliny i rośliny jednoroczne posadzone jesienią, w przyszłym sezonie zakwitną już w pierwszych tygodniach wiosny. Wśród nich znajdują się m.in.: czarnuszki, chabry, eszolcje, kochie, maki, nagietki, ostróżki, czy gipsówki wytworne. Siewki, które wypuszczą nowe pędy przed nadejściem zimy, okryj igliwiem. W ten sposób zabezpieczysz je przed nadmiernym wychłodzeniem.

Do połowy miesiąca możesz sadzić także rośliny cebulowe, w tym m.in.: czosnki ozdobne, kosaćce cebulowe, szafirki, śniedki, przebiśniegi, tulipany, lilie, czy krokusy.

Październik to ważny miesiąc dla miłośników róż. Posadzone w tym miesiącu, zdążą ukorzenić się jeszcze przed nadejściem zimy, by wiosną rozpocząć wegetację. Róże najlepiej kwitną na piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy, w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Przed posadzeniem krzewu, przekop glebę na głębokość ok. 40 cm, a następnie dokładnie wymieszaj z nawozem przeznaczonym do róż (proporcje odnajdziesz na opakowaniu), bądź kompostem (6-8 kg/m²). Po upływie ok. dwóch tygodni podłoże będzie gotowe na przyjęcie rośliny. Posadzoną różę dodatkowo obsyp kopczykiem ziemi o wysokości ok. 20 cm.

Pamiętaj, by przed końcem jesieni przygotować ogród do zbliżającej się zimy. Jedną najskuteczniejszą metodą na ocieplenie roślin jest tzw. kopczykowanie. Zabieg ten polega na dokładnym przekopaniu gleby wokół poszczególnych drzewek i krzewów. W ten sposób rozluźnione podłoże lepiej absorbuje i magazynuje wilgoć, która potrzebna będzie roślinom podczas wiosennego zakwitania.

Koszenie trawnika, sadzenie róż oraz krzewów i drzewek owocowych to najważniejsze, jesienne prace w ogrodzie

Źródła: www.stiga.pl, www.unsplash.com

Ogród warzywny

By właściwie przygotować zagony do zimy wystarczy dokładnie przekopać działkę. Wiesz już, że w ten sposób rozluźnisz strukturę gleby, jednocześnie poprawiając cyrkulację powietrza. Dodatkową korzyścią jest wykopanie szkodników, które negatywnie oddziałują na kondycję gleby, a więc i jakość upraw. Pozostawione jednak na powierzchni szybko przemarzną.

Trawnik

Choć trawa od przeszło miesiąca rośnie znacznie wolniej, nadal powinieneś o nią zadbać, by pozostała w dobrej kondycji. W październiku wciąż możesz kosić trawnik – raz, dwa razy w miesiącu, w zależności od pogody i tempa wzrostu darni. Pamiętaj jednak o właściwej technice jej przycinania. Trawa powinna być nieco wyższa niż latem, dzięki czemu szybciej wchłonie składniki odżywcze wzmacniające odporność na choroby. Z tego względu jesienne koszenie warto wykonywać przy pomocy kosiarki z regulowaną wysokością koszenia. Każdorazowo przed koszeniem sprawdź dla pewności ostrość noża. W ten sposób podczas koszenia trawa nie zostanie poraniona tępym ostrzem, co mogłoby się osłabić jej kondycję.

By zabezpieczyć trawnik przed nadchodzącą zimą, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami rozsyp na jego powierzchni cienką warstwę kompostu lub nawozu z niską zawartością azotu.

Październik to kolejny pracowity miesiąc, w którym szczególną uwagę powinieneś poświęcić zabiegom pielęgnacyjnym mającym za zadanie przygotować ogród do sezonu zimowego. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami właściwie ochronisz poszczególne rośliny przed nadchodzącymi mrozami, przez co zapewnisz im lepsze warunki do rozwoju od pierwszych tygodni wiosny.

Zobacz produkt w sklepie Stiga