Ostatnie porządki - przegląd późnojesiennych prac w ogrodzie

Urządzenia ogrodowe
Ostatnie porządki - przegląd późnojesiennych prac w ogrodzie

Sezon prac w ogródku prawie zamknięty! Zobacz, jakie ostatnie prace powinieneś wykonać przed zimą!   

Listopad to miesiąc kiedy rośliny szykują się na nadejście mrozów, kluczowe jest więc odpowiednie przygotowanie ich do zimy, żeby na wiosnę Twój ogród mógł obudzić się na nowo, świeży i piękny. Jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać w listopadzie? Przeczytaj nasz artykuł! 

Opryski 

W tym miesiącu warto dokonać oprysku drzew owocowych. Zabezpieczysz je w ten sposób przed chorobami bakteryjnymi lub grzybowymi oraz przed szkodnikami, które wspinają się po pniach i zimują w liściach.  

Na początku miesiąca warto zastosować miedzian. To substancja, która cechuje się dużą trwałością warstwy ochronnej. Pozostaje na łodygach i liściach ok. 5-7 dni. Działa toksycznie na wiele owadów, ale nie stwarza zagrożenia dla pszczół. Niszczy także zarodniki grzybów i bakterii. Dodatkowo chroni rośliny przed chorobami, takimi jak na przykład zgorzel bakteryjna, zaraza ogniowa, biała plamistość liści czy mączniak rzekomy.  

W drugiej połowie natomiast warto zastosować mocznik, który ochroni Twoje jabłonie i grusze przez najgroźniejszą chorobą porażającą owoce, czyli parchem atakującym te gatunki.   

Przygotowanie grządek

Jeśli masz w ogrodzie grządki warzywne, na pewno wiesz, że po zakończeniu sezonu wymagają przekopania. Oczyść je dokładnie z resztek roślin - zdrowe części warto dokładnie rozdrobnić i przeznaczyć na kompost (najlepiej użyć do tego ekologicznego urządzenia  do rozdrabniania). Rośliny porażone chorobami lub z jajami owadów oddaj natomiast służbom komunalnym.  

W drugiej kolejności przekop ziemię. Ten zabieg napowietrza glebę i przygotowuje ją na kolejny rok. Jeśli chcesz, by grządki w Twoim ogrodzie zostały przekopane równomiernie i na większą głębokość, polecamy użyć glebogryzarek STIGA. Zapomnij o zmęczonych dłoniach i poczuj moc 4 suwowych silników o mocy znamionowej od 1,66 do 3,96 kW! 

Rozdrabniacz i glebogryzarka -min.jpg

Ochrona roślin przed mrozem

Zapewnienie roślinom właściwego okrycia i ochrony przed mrozem to najważniejsze, co powinieneś zrobić w listopadzie.  Poniżej krótka ściąga:

Drzewka 

  • Zabezpiecz przed mrozem drzewka owocowe. Pamiętaj zarówno o części naziemnej, jak i o korzeniach. Szczególnie wrażliwe na przemarzanie są  brzoskwinie, czereśnie, orzech włoski i morele. Najlepszą metodą ochrony korzeni w ich przypadku będzie kopczykowanie. Wykorzystaj do tego kompost, który umożliwia zachowania podwyższonej temperatury w środku kopca. 

Do okrycia części naziemnych użyj z kolei agrowłókniny, maty trzcinowej lub słomianej. Pamiętaj, by zbyt szybko nie okrywać drzewek w całości! Rośliny powinny mieć czas, by samodzielnie przygotować się na mróz - muszą wejść w stan spoczynku i przejść proces hartowania. Stopniowe okrywanie sprawi, że staną się bardziej odporne na ujemne temperatury zimą. 

Stosując okrycia, upewnij się także, że rośliny mają zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza. Agrowłóknina, mata czy słoma nie powinny ściśle przylegać do pnia - utrudniony dostęp do powietrza może skutkować zaparzaniem drzewka i namnażaniem się grzybów na pniu.

  • Drugą najważniejszą pracą oprócz zapewnienia drzewkom właściwej temperatury jest ochrona przed uszkodzeniami kory, spowodowanymi zamarzaniem wody. Powszechnym sposobem jest bielenie pni wapnem. Taki zabieg stosuje się zarówno w przypadku młodych, jak i starszych drzew owocowych. 
Bielenie pni-min.jpeg

Krzewy 

  • Ciepłolubne gatunki zimozielone, takie jak różaneczniki, laurowiśnie czy pierisy potrzebują całościowej osłony. Możesz okręcić je matą szkółkarską, agrowłókniną, słomą, stroiszem albo zbudować wokół nich “wigwam” z folii bąbelkowej. Jeśli zdecydujesz się na folię, pamiętaj o zrobieniu otworów, przez które będzie wnikać powietrze. Upewnij się też, że zabezpieczenie jest na tyle luźne, aby nie dotykało rośliny.
  • Wrażliwe na mróz są także róże. Wszystkie gatunki potrzebują okrycia części korzeniowych. Przy nasadach pni usyp kopczyki z ziemi lub z kompostu. 
  • Krzewy owocujące - winorośle albo jeżyny - odwiąż na zimę od podpórek i przykryj warstwą ziemi, słomianą matą czy agrowłókniną.

Byliny 

  • Delikatniejsze gatunki, czyli na przykład trytomy, pustynniki, lewizje, zawilce japońskie i żurawki wymagają okrycia włókniną, liśćmi, słomą, torfem bądź igliwiem. Zabezpiecz je już po pierwszych przymrozkach. 
  • Gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, kanny, begonia bulwiasta, tygrysówka, niektóre lilie) wykop, oczyść i przechowaj do wiosny w chłodnym pomieszczeniu. 

Kwiaty rabatowe  

  • Rabaty z kwiatami, na której posadziłeś gatunki dwuletnie np. naparstnice, goździki brodate, malwy lub bratki okryj suchymi liśćmi albo gałązkami iglaków. Możesz wykorzystać do tego celu opadłe liście pozostałe po porządkowaniu ścieżek i trawnika. Zbierzesz je łatwo za pomocą dmuchawy do liści z funkcją odkurzacza,  na przykład  SBL 327 V.  Równie przydatne będą pozostałe po jesiennych cięciach iglaki. Te zabiegi ochronią Twoje rabaty przed wysuszeniem przez słońce i mroźne zimowe wiatry.
  • Zabezpiecz także posadzone w październiku kwiaty, które zimują w gruncie, czyli tulipany, hiacynty i narcyzy. Najlepiej ochroni je szeroka na 5 cm warstwa ściółki ze słomy liści, kory lub torfu.   

Trawnik 

Właściwie przygotowany na zimę powinien mieć niewielką wysokość. Trawa łatwiej przetrwa mróz i na wiosnę szybciej wchłonie wodę oraz substancje odżywcze. Istotne jest by pozostawić trawnik na zimę skoszony na wysokość od 4 do 5 centymetrów, ale nie niżej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniu trawnika do zimy, przeczytaj ten artykuł.  Ważne jest również usuwanie kretowisk, aby rozmiękła ziemia nie “zdusiła” trawy.  

Trawnik potrzebuje także regularnego oczyszczania z opadłych liści. Jeśli zbyt długo pozostawisz je na trawie, może to spowodować zahamowanie jej wzrostu, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia pleśni. Z dmuchawami akumulatorowymi STIGA z zasilanymi ePower liście szybko znikną z Twojego trawnika  i to bez nadmiernego wysiłku! 

A co zrobić z opadłymi liśćmi? Poza wspomnianymi wyżej metodami recyklingu ogrodowego (okrywanie rośli, kompostowanie) możesz użyć ich do aranżacji jesiennych bukietów i wiązanek. 

Dmuchawy kolaż1-min.jpg

Oczko wodne 

Jeśli sadzawka w Twoim ogrodzie jest płytka, w czasie mrozów całkowicie zamarznie, dlatego z takiego zbiornika trzeba zabrać ryby. Przenieś je do akwarium ustawionego  w piwnicy lub garażu.  

Jeśli natomiast zaaranżowałeś większe oczko wodne, dobrym pomysłem będzie ułożenie styropianowego krążka z pokrywą. Gdy woda zamarznie, na powierzchni utworzy się przerębel, który zapewni wymianę rybom dostęp do tlenu. Pamiętaj także o oczyszczaniu!  

Teraz już wiesz, jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać w listopadzie. Choć natura przygotowuje rośliny do nadejścia zimy, nie można pozostawić ich samym sobie. Kluczowa jest zwłaszcza ochrona przed mrozem. Jesień to także dobra pora na zakładanie kompostownika. Zniknie wtedy pytanie: co zrobić z opadłymi liśćmi, które być może zadajesz sobie co rok. Zadbaj o swój ogród kompleksowo ze STIGA!