Orzech włoski - Kiedy zbierać jego owoce i jak je przechowywać?

Porady
Orzech włoski - Kiedy zbierać jego owoce i jak je przechowywać?

Pełnia smaku w Twoim ogrodzie! Poznaj sekrety zbiorów i przechowywania orzecha włoskiego.

Orzech włoski to drzewo, które nie tylko dostarcza smacznych i pożywnych owoców, ale także stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu. Jednak, aby cieszyć się jego obfitymi plonami, warto poznać kilka podstawowych zasad dotyczących zbioru i przechowywania owoców orzecha włoskiego. W tym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, a także omówimy podstawy uprawy orzecha włoskiego i problematykę związaną z chorobami i szkodnikami.

Kiedy zbierać owoce orzecha włoskiego?

Orzechy, choć z nazwy włoskie, również w polskich ogrodach obradzają w pyszne owoce. Kluczową kwestią jest odpowiedni moment zbioru - ma on wpływ na smak i trwałość owoców.

W większości regionów, zbieranie orzechów rozpoczyna się pod koniec września i trwa aż do października. W niektórych przypadkach orzechy mogą pozostać na drzewie aż do listopada. Jak więc rozpoznać, kiedy są gotowe do zebrania?

  • Pękające łupiny: Orzechy włoskie są dojrzałe, gdy ich łupiny pękają i można je w łatwy sposób oddzielić od owocu.
  • Opadanie orzechów: Jeśli orzechy opadają samoczynnie na ziemię, jest to znak, że są gotowe do zebrania.
  • Test skórki: Spróbuj przekłuć skórkę orzecha ostrym nożem. Jeśli jest to możliwe bez większego oporu, owoc jest gotowy do zbioru.
  • Obserwacja drzewa: Jeśli większość owoców na drzewie ma dojrzałe łupiny, to znak, że pora na zbiory.

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Zdobyłeś swoje bogactwo z ogrodu - teraz czas na ich przechowywanie. Odpowiednie warunki są kluczowe, aby zachować świeżość i smak orzechów przez długi czas. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w utrzymaniu orzechów włoskich w doskonałej kondycji:

  • Usuń resztki łupiny: Starannie oczyść orzechy z wszelkich pozostałości łupiny oraz innych zanieczyszczeń. To ważny krok, który zapobiegnie pleśnieniu oraz utracie świeżości.
  • Susz orzechy: Umieść oczyszczone orzechy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej na okres około dwóch tygodni. Ważne jest, aby nie były one wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Przechowywanie w workach papierowych lub jutowych: Orzechy potrzebują "oddychać", dlatego lepiej unikać plastikowych opakowań, które mogą spowodować skondensowanie wilgoci. Worki papierowe lub jutowe są idealnym rozwiązaniem.
  • Zimna i ciemna spiżarnia: Najlepsze miejsce na przechowywanie orzechów to chłodne, ciemne pomieszczenie, takie jak spiżarnia lub piwnica. Trzymaj je z dala od innych produktów, które mogą wydzielać intensywny zapach, co może wpłynąć na smak orzechów.
  • Regularna kontrola: Okresowo sprawdzaj orzechy pod kątem oznak pleśni, zepsucia lub moli. Usuń te, które wykazują jakiekolwiek problemy, aby uniknąć rozprzestrzeniania się ich na resztę plonu.

Pamiętając o tych krokach, będziesz mógł cieszyć się smakiem swoich własnych orzechów włoskich przez długi czas, przechowując je w możliwie najlepszych warunkach.

Podstawy uprawy orzecha włoskiego

Jeżeli marzysz o posiadaniu własnego drzewa orzechowego w ogrodzie, nie ma się czego obawiać. Początki mogą być prostsze, niż się wydaje! 

Wybierz odpowiednie stanowisko dla orzecha włoskiego

Przede wszystkim, orzechy włoskie uwielbiają słoneczne i przewiewne stanowiska. Gleba? Najchętniej żyzna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwasowym, zbliżonym do obojętnego. 

Dbaj o właściwą pielęgnację orzecha włoskiego

Nawożenie jest kluczem do sukcesu - dobrze jest zastosować nawóz bogaty w potas i fosfor. Odpowiednie podlewanie, szczególnie w okresach suszy, gwarantuje obfite zbiory. Pamiętaj też o przycinaniu drzewa w celu usunięcia martwych gałązek i zachowania zdrowej korony.

Choroby i szkodniki orzecha włoskiego

Każdy, kto decyduje się na uprawę orzecha włoskiego, chce cieszyć się zdrowym drzewem i obfitymi zbiorami. Jednak, jak każde drzewo, orzech włoski może być narażony na różne choroby i szkodniki. Najważniejsza jest prewencja! Regularne kontrole pomogą Ci we wczesnym wykryciu problemów.

Wśród chorób orzecha włoskiego, na które należy uważać, są m.in. parch orzecha włoskiego czy antraknoza.

Parch orzecha włoskiego

Jest jedną z najbardziej destrukcyjnych dla tego drzewa chorób. Jest spowodowany przez grzyb Gnomonia leptostyla. Objawy obejmują początkowo drobne, ciemne plamy na liściach, które z czasem rosną i łączą się, powodując brązowe, martwe obszary. Zainfekowane liście często krępują się i przedwcześnie opadają, co prowadzi do osłabienia drzewa. W skrajnych przypadkach, kiedy infekcja jest ciężka, może dojść do obumierania pędów. Aby zapobiegać tej chorobie, ważne jest regularne przycinanie i niszczenie zainfekowanych gałązek i liści.

Antraknoza

Powodują ją różne gatunki grzybów. Potrafi znacząco osłabić drzewo orzechowe. Symptomy antraknozy to małe, okrągłe, ciemne plamy na liściach, które z czasem mogą się powiększyć, przyjmując nierówny kształt i ciemnobrązową barwę. W ciężkich przypadkach mogą opadać liście. Choroba ta może również atakować owoce, powodując ciemne plamy na skorupie orzecha. Aby ją zwalczyć, podobnie jak w przypadku parchu, ważne jest regularne przycinanie i usuwanie zainfekowanych części drzewa.

Do usuwania gałęzi ze zmianami chorobowymi przydadzą się niezawodne urządzenia ogrodowe STIGA. Do mniejszych gałązek wystarczą nożyce SGM z obcinaczem.

W przypadku grubszych gałęzi warto postawić na przykład na podkrzesywarkę na wysięgniku (do wyższych partii drzewa) lub wygodną i niezawodną pilarkę, na przykład najnowszą CS 100e.

CS100eKit_271404101ST1_amb06 (1)-min.png

Innymi szkodnikami orzecha włoskiego są: mączniak prawdziwy (objawia się białym nalotem na liściach), owocnik orzecha (atakuje owoce orzecha włoskiego, na skórze orzechów pojawiają się guzki i deformacje), mączlik orzecha włoskiego (małe owady, które żywią się sokiem rośliny, powodując, że liście stają się lepkie i pojawiają się na nich czarne plamy), galeria orzecha (larwy tego szkodnika powodują powstawanie guzków na liściach, które z czasem zamieniają się w duże pęcherze). 

Uprawa i zbieranie orzechów włoskich to satysfakcjonujący proces. Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu owoców, właściwej pielęgnacji drzewa i szybkiej reakcji na wszelkie problemy, by cieszyć się pięknym ogrodem i pysznymi orzechami przez wiele lat. Orzech włoski to nie tylko smaczny przysmak. Charakterystyczne liście i majestatyczne korony to wspaniała ozdoba każdego ogrodu! Po więcej porad ogrodniczych zapraszamy na blog STIGA.