Ogród zielony przez cały rok

Ogród
Ogród zielony przez cały rok

Nadejście zimy nie pozbawia ogrodu kolorów. Wiele roślin, które w okresie wiosenno-letnim stanowi tylko tło dla barwnych kwiatów, dopiero gdy spadnie śnieg może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Sprawdź, które z roślin zimozielonych warto posadzić w przydomowym ogrodzie!

Czym kierować się przy wyborze roślin zimozielonych?

Przed zakupem roślin zimozielonych, powinieneś zastanowić się nad istotnymi czynnikami, mającymi wpływ na Twój wybór.

Po pierwsze: wielkość ogrodu, którą należy kierować się przy doborze roślin iglastych. Nie każde drzewko czy krzew dobrze czuje się w obecności innych. Nie rzadko zdarza się, że iglak musi samotnie, by w pełni zachwycać swoją urodą.

Po drugie: warunki glebowe. Każdy gatunek roślin charakteryzuje się nieco odmiennymi wymaganiami pod względem hodowli. Dobrze jest zawczasu zorientować się w kondycji gleby, głównie pod kątem bieżącego poziomu odczynu pH. Może okazać się, że konieczne jest dodatkowe odżywienie podłoża w celu właściwego przygotowania go do przyjęcia nowych sadzonek.

Rośliny iglaste

Wśród najczęściej wybieranych gatunków roślin zimozielonych prym wiodą iglaki, przede wszystkim:

 • sosny (np. czarne – bardzo szybko rośną, nadają się zarówno do pojedynczych, jak i grupowych nasadzeń; żółte – rosną wolno, nadają się do pojedynczych nasadzeń),
 • świerki (np. pospolite, przeznaczone do pojedynczych nasadzeń).

Rośliny zimozielone nie wymagają wiele uwagi, jako że są wyjątkowo odporne na ciężkie warunki pogodowe. W środowisku naturalnym osiągają imponujące rozmiary (nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości), jednak w sklepach ogrodniczych możesz znaleźć wiele ciekawie wyglądających odmian, w tym m.in.:

 • cypryśniki (np. karłowate o zielono-brązowych igłach, które zrzucają jesienią),
 • jałowce (np. płożące, gęste i rozłożyste. Najlepiej komponują się ze skalnikami),
 • jodły (np. kuliste. Doskonale prezentują się na rabatach, wrzosowiskach i w ogrodach skalnych).

Zimowy ogród może cieszyć oko paletą letnich barw, wystarczy dobrać odpowiednie rośliny!

Źródło: www.pinterest.com

Byliny i krzewy

Obok roślin iglastych, równie popularne są byliny i krzewy zimozielone. Wyróżniają się efektownymi liśćmi, które już w okresie kwitnienia przyciągają wzrok. Wśród najpopularniejszych gatunków tych roślin znajdują się m.in.:

 • ciemierniki (długowieczne byliny o kwiatach kwitnących na przełomie listopada i grudnia),
 • barwinki (krzewinki o pędach kwitnących na niebiesko),
 • trzmieliny (krzewy, których liście mają lancetowaty kształt. Bardzo dobrze wyglądają przy żywopłocie).

Dobrym pomysłem jest również upiększenie ogrodu za pomocą roślin kolorowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na np.:

 • jukkę karolińską (o okazałych, liściach w zielonej, szarozielonej lub niebieskawej barwie układających się w gęstą rozetę)
 • dąbrówkę rozłogową (silnie rozgałęziająca się bylina o niebieskofioletowych, różowych lub białych kwiatach zebranych w groniasty kwiatostan),
 • gęsiówkę kaukaską (bylina o dekoracyjnych, poduszkowatych kępach dorastających do ok. 20 cm wysokości. W okresie kwitnienia wypuszcza czteropłatkowe kwiaty zebrane w niewielkie, ale liczne grona o białej, kremowej, różowej bądź fioletowej barwie).

Nawet podczas śnieżnej zimy, ogród może cieszyć oczy feerią kolorów. To zasługa roślin zimozielonych, które zdolne są przetrwać w niskich temperaturach, przy lodowatym wietrze. Dzięki nim zimowa rutyna wszechogarniającej bieli zostanie złamana, a przydomowy krajobraz nabierze nieco wiosennego charakteru.