Ogród warzywny dla leniwych

Porady
Ogród warzywny dla leniwych

Uprawa warzyw jest dobrą zabawą – ale na początku wszystko może wydawać się trudne. Jakie warzywa są łatwe w utrzymaniu? Jak wykonać podwyższone grządki? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezproblemowej drogi do pysznych, zdrowych produktów.

Najłatwiej zacząć od małych rzeczy, na przykład od założenia uprawy balkonowej w doniczkach lub skrzynkach.  Następnie stopniowo wzbogacaj uprawy, gdy już nabierzesz pewności siebie.

Usuń chwasty

Przed sadzeniem wyrwij chwasty, które widzisz na swojej działce. Zwróć szczególną uwagę na byliny, takie jak powój, perz, mlecze i rdest japoński, ponieważ są one niezwykle trudne do usunięcia i mogą zdominować twoje uprawy.

W walce z chwastami przyda się także agrowłóknina, która ułożona na wierzchniej warstwie gleby może tłumić rozrost niepożądanych roślin. Jednocześnie przepuszcza składniki odżywcze i wodę. Rozciągnij ją na grządkach i powycinaj otwory w miejscach, w których posadzisz warzywa. 

Siew i uprawa

Aby twoje plony nie znalazły się w zasięgu ząbków małych zwierząt, spróbuj hodowli na podniesionych grządkach. Ten sposób będzie również wybawieniem w przypadku osób cierpiących na bóle pleców. Jeśli wybudujesz grządki wyżej i dodasz świeżej ziemi, zniknie także problem odrastających chwastów.  

„Metoda bezwykopowa” to kolejna alternatywa, która oszczędza czas i nie narusza gleby. Zamiast kopać grządki, usypujesz je na podłożu ze starej tektury i kompostu.

Możesz także wysiewać nasiona niektórych roślin na zewnątrz, bezpośrednio do ziemi. Jest to idealne rozwiązanie do warzyw korzeniowych, grochu, fasoli i roślin liściastych, takich jak szpinak i sałata.

warzywnyogrod3.jpeg

Co sadzić?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z własnymi uprawami, najlepiej wybrać rośliny, które są łatwe w hodowli, takie jak rzodkiewki lub cukinie. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, możesz spróbować posadzić papryczkę chilli i fasolkę szparagową lub zielony groszek.

Zwróć uwagę na to, by wybrane przez Ciebie warzywa były odporne na szkodniki. Pomidory lub marchewki odstraszają owady, które podgryzają korzenie. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas i całkiem sporo nerwów. 

Zwróć również uwagę na rośliny, które mogą pomóc w przyciąganiu pożytecznych owadów, na przykład tych, które zapylają kwiaty. Do roślin, które wabią pszczoły, należą między innymi nagietek, dalia, bazylia i tymianek. Niektóre rośliny na przykład czosnek, lawenda czy oregano będą także nieocenioną pomocą w walce ze szkodnikami, na przykład ślimakami lub mszycami. Spróbuj więc posadzić dynię z nagietkiem lub brokuły z oregano - rośliny będą się wzajemnie wspierać i chronić. 

Jeśli wolisz nie siać nasion, możesz zamiast tego kupić młode rośliny. Odwiedź na wiosnę lokalne centrum ogrodnicze. Na pewno znajdziesz tam wiele interesujących sadzonek.

warzywnyogrod2.jpeg

Woda, woda wszędzie

Jeśli masz miejsce, ustaw w pobliżu działki zbiornik na deszczówkę. Połączenie go z rynną na przykład z dachu szopy lub garażu, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i siły, a także sporo pieniędzy. Taki sposób jest też lepszy dla środowiska. Pamiętaj, także by regularnie podlewać ogródek.