Budzimy ogród na wiosnę! Sprawdź, co powinieneś zrobić

Ogród
Budzimy ogród na wiosnę! Sprawdź, co powinieneś zrobić

Nadchodzi wiosna, a z nią rozpoczęcie prac w ogrodzie i sadzie. To bardzo ważny czas dla każdego ogrodnika! Sprawdź, co powinieneś zrobić.

Marzec to rozpoczęcie sezonu ogrodniczego chociaż przyroda jeszcze nie całkiem się rozbudziła. Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać po zimie? Jeśli dopiero zaczynasz swoją ogrodniczą przygodę, przeczytaj ten artykuł.

Cięcie drzew i krzewów 

Odpowiednie przygotowanie roślin na wiosnę to kluczowa sprawa! Dlatego, jeśli masz w ogrodzie drzewka owocowe takie jak jabłonie, grusze i śliwy, przygotuj odpowiednie urządzenie do pielęgnacji drzew, bo właśnie teraz będą potrzebowały cięć prześwietlających. Usuń wszystkie uschnięte i przemarznięte pędy oraz te, które się krzyżują. 

W przypadku dużych drzew konieczne może być odmładzanie. Usuń wszystkie boczne gałęzie, pozostawiając tylko siedem do ośmiu konarów. Z koron jabłoni i grusz usuń tak zwane przewodniki - czyli najsilniejsze pędy rosnące w górę. Dzięki temu korona drzewa rozrośnie się na boki, a Ty zbierzesz większe i smaczniejsze owoce.    

Cięć odmładzających potrzebują również krzewy owocowe, takie jak na przykład agrest, aronia, borówka wysoka, cytryniec, orzech włoski, jeżyna, maliny jesienne, pigwa czy porzeczka. Usuń z nich wszystkie pędy, chore, suche i te, które się krzyżują.  

Wczesnowiosenne cięcia dobre są również dla roślin ozdobnych, które zakwitną na tegorocznych pędach. Są to:

  • tawuła japońska 'Billarda' i 'Bumalda',
  • budleja,
  • ketmia,
  • lawenda,
  • perowskia,
  • perukowiec,
  • róże.

Rośliny ozdobne, które zdążyły przekwitnąć, ale jeszcze nie mają liści czyli na przykład dereń jadalny i biały, leszczynowiec, oraz wierzba purpurowa także Cię potrzebują! 

Pamiętaj, by cięć dokonywać w suchy, ciepły i bezwietrzny dzień. Jeśli będzie zbyt zimno rany po cięciach mogą się właściwie nie zabliźnić, a osłabione tkanki przemarzną. Także jeśli będzie wietrznie i wilgotno rośliny będą narażone na choroby powodowane przez zarodniki pleśni i grzybów, które przenoszą się z wiatrem i rozmnażają w wilgotnym środowisku. 

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to narzędzie używane do cięcia. Przede wszystkim powinno być czyste i zdezynfekowane. W kolejnym kroku upewnij się, że jest odpowiednio ostre. Jeśli okaże się tępe, dojdzie do zmiażdżenia tkanek, co może doprowadzić do zasychania pędów. Dobrym pomocnikiem prac pielęgnacyjnych, zwłaszcza przy drzewkach mogą okazać się urządzenia wchodzące w zestaw multi-tool akumulatorowy STIGA z wysięgnikiem, które w następnych miesiącach posłużą Ci nie tylko jako sekator, ale również jako podkrzesywarka.   

SMT100AE_271724208UKS_amb08 (2).jpg

Porządki na działce 

Przełom lutego i marca to także pora na przejrzenie cebul i bylin schowanych na zimę w piwnicy lub garażu. Oczyść je dokładnie i przejrzyj. 

Wyrwij delikatnie zeszłoroczne byliny, które pozostały na zimę w gruncie, uważając, by nie uszkodzić młodych pędów wybijających się w pobliżu. 

Resztki organiczne, czyli wszystkie drobne gałązki pozostałe po cięciu, liście, pędy i części cebul (jeśli nie zostały zaatakowane przez pleśnie i zarodniki grzybów) to świetny materiał na organiczny nawóz, który robi się praktycznie sam. Wszystko o co musisz zadbać to dokładne zmielenie gałązek i twardych pędów, za pomocą odpowiedniego rozdrabniacza.  Dzięki czemu rozłożą się szybciej i już w tym sezonie będziesz mógł zasilać rośliny w Twoim ogrodzie ekologicznym kompostem własnej produkcji.  

Wysiewanie i sadzenie  

Kolejne prace ogrodowe do wykonania jeszcze zanim nadejdzie wiosna to oczywiście sadzenie, siew i rozsady. 

Początkiem marca możesz rozmnożyć rośliny, które kwitną latem i jesienią na przykład liliowce, ostróżki, dzielżany czy rudbekie. Podziel ostrożnie ich kępy i posadź na nowych stanowiskach. Przez kilka następnych dni pilnuj, by nowo posadzone rośliny miały wilgotne podłoże. 

To także dobry moment na wysiew kwiatów jednorocznych i dwuletnich takich jak żeniszek, szałwia czy aksamitki. Wysiej je do pojemników wypełnionych mieszanką torfu i piasku w stosunku 1:1. Następnie ustaw pojemniki w jasnym pomieszczeniu w którym temperatura nie będzie niższa niż 15 i nie wyższa niż 18  stopni Celsjusza. 

Jeśli zamierzasz zaaranżować grządkę warzywną, na początek musisz ją odpowiednio przygotować. Pierwszym zabiegiem jest usunięcie trawy. Możesz przekopać ziemię za pomocą łopaty jednak, jest to czasochłonne i męczące. Znacznie prościej postawić na glebogryzarkę z mocnym silnikiem, odpowiednio dobraną do wielkości Twojego ogródka. W ofercie sklepu STIGA znajdziesz takie urządzenia jak: 

Glebogryzarka.jpg

W marcu na przygotowanej grządce możesz posiać warzywa odporne na niskie temperatury takie jak: groch, bób, rzodkiewka, wczesne odmiany rzodkwi, jarmuż, wczesne odmiany marchwi, pietruszka korzeniowa i naciowa, pasternak, szpinak warzywny, skorzonera i koper ogrodowy.

Pielęgnacja trawnika

Na wiosnę nie można zapomnieć o trawniku! Kiedy widzisz, że ziemia w Twoim ogrodzie nieco przeschła, usuń tzw. filc czyli resztki zeschłej trawy by zapobiec infekcjom grzybowym. Twój trawnik będzie potrzebował także odpowiednich nawozów na bazie azotu. Zabiegi pielęgnacyjne trawnika zależą od rodzaju roślin, które go tworzą. To nie tylko zielony dywan! Więcej o gatunkach traw i ich pielęgnacji przeczytasz w tym artykule.  

Oczko wodne 

Wczesną wiosną, w głębokich zbiornikach zamontuj urządzenia filtrujące i fontanny. Dobry moment na takie prace nadchodzi, kiedy rozmarznie tafla wody. Dotlenisz w ten sposób cały zbiornik i ułatwisz rybom powrót do aktywności. Na razie jednak powstrzymaj się od karmienia  Jeśli opróżniałeś zbiornik na zimę, napełnij go teraz wodą. 

Prace ogrodowe po zimie to nic trudnego. Rośliny same przygotowują się na wiosnę i trzeba im tylko trochę pomóc. Oczywiście z odpowiednimi urządzeniami ogrodniczymi takimi jak glebogryzarka czy multitool ogrodowy akumulatorowy prace ogrodowe, które masz do wykonania na wiosnę będą jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze! Postaw na STIGA z nami wszystkie prace ogrodowe będą czystą przyjemnością!