Ekspert Stiga radzi: Jaką odśnieżarkę wybrać?

Urządzenia ogrodowe
Ekspert Stiga radzi: Jaką odśnieżarkę wybrać?

Zima potrafi zaskoczyć i nagle zasypać śniegiem. Jakie urządzenie ułatwi Ci opanowanie śniegu w Twoim ogrodzie? Zapytaliśmy naszego eksperta! 

Pytanie STIGA: Przyjęło się, że odśnieżarkę należy dobrać do wielkości powierzchni jaka będzie odśnieżana. Jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej w przypadku małych, a jakie na dużych powierzchniach ?   

Odpowiedź Eksperta: 

W przypadku małych powierzchni, np. posesji przydomowych idealnie sprawdzą się odśnieżarki akumulatorowe. Najmniejszy model ST 300 AE, wyposażony w silnik bezszczotkowy i wirnik o szerokości 30 cm, bez trudu poradzi sobie z pokrywą śnieżną o grubości do 15 cm. Natomiast większy model ST 700 AE to wirnik o szerokości 50 cm, a grubość usuwanej pokrywy śnieżnej może wynosić nawet 20 cm. Reflektory LED zamontowane w przedniej części obudowy wirnika, ułatwiają pracę w ciemności lub w złych warunkach pogodowych.

Odśnieżarki z silnikami spalinowymi, przeznaczone są do odśnieżania dużych powierzchni. Szerokości robocze wirników mieszczą się w zakresie od 62 do 76 cm, a moce silników od 4,40kW do 9kW. Tego typu maszyny bez problemu poradzą sobie z pokrywą śnieżną o grubości do 50 cm. 

S: Odśnieżarki akumulatorowe to produkt, który warto wyróżnić. To nowość na rynku, a co za tym idzie - sporo pytań i wątpliwości. Czy korzystanie z urządzeń zasilanych akumulatorem w warunkach zimowych (wilgotność i zimno) jest bezpieczne i wydajne?

E: Odśnieżarki akumulatorowe to przede wszystkim wygoda użytkowania. Nie musimy martwić się o dolewanie paliwa, wymianę oleju czy filtra powietrza. Są lekkie i łatwe w użytkowaniu, a do tego mogą pracować w temperaturach do -20︒C. Gniazdo dla akumulatora chroni przed cząstkami stałymi i ciekłymi, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność.

Należy jednak pamiętać, aby po zakończeniu pracy naładować akumulator do pełna i w takim stanie go przechowywać. Ładowanie akumulatora powinno być przeprowadzane w temperaturze mieszczącej się w zakresie od 7 do 40︒C. 

S: A co z eksploatacją? Jaka jest żywotność akumulatorów odśnieżarek i jak długo można pracować na jednym ładowaniu? 

E: Akumulatory Stiga ePower zbudowane są z najwyższej jakości ogniw litowo-jonowych, dzięki czemu ich żywotność jest określana na około 600 pełnych cykli ładowania. Odśnieżarka ST 700AE może być zasilana jednym lub dwoma akumulatorami o różnych pojemnościach (od 4 do 7,5 Ah), a zaawansowany, zsynchronizowany układ elektroniczny zarządza energią obu akumulatorów, zapewniając uzyskanie optymalnej mocy przy równomiernym rozładowywaniu obu akumulatorów. Czasy pracy odśnieżarek akumulatorowych uzależnione są głównie od pojemności zastosowanych akumulatorów i mogą sięgać nawet do 40 min ciągłej pracy.

S: Wiele osób dba o to by ich urządzenia ogrodowe były przyjazne dla środowiska, nie emitowały spalin i nie generowały hałasu. Czy można podpiąć pod tę grupę również odśnieżarki?

E: Oczywiście. Odśnieżarki akumulatorowe Stiga to niebywała wygoda użytkowania, przy braku emisji spalin i hałasu. Sprawdzą się świetnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich i w strefach ograniczonego hałasu.

odśnieżarka kwadrat-min.png

S: Czyli podobnie jak pozostałe urządzenia z serii STIGA ePower. Dlaczego warto wybierać właśnie modele z tej samej rodziny?

E: Oferta urządzeń akumulatorowych Stiga ePower 48V jest bardzo bogata. Oprócz odśnieżarek w jej skład wchodzą kosiarki, dmuchawy, sekatory, pilarki, podkrzesywarki, kosy, a już wkrótce dołączy do nich jeszcze większa innowacja. Wszystkie te urządzenia zasilane są tymi samymi akumulatorami, co stanowi wymierną korzyść dla Klienta - tylko raz inwestuje w akumulator i ładowarkę lub, jeśli posiada ich więcej, może nimi zasilać dowolne urządzenie z serii

S: Urządzenia wszechstronne! A czy równie wygodne w użytkowaniu? Jakie udogodnienia dla użytkowników odśnieżarek - i akumulatorowych, i spalinowych - przewidział producent? Co z ich wagą i zwrotnością? Czy użytkowanie odśnieżarki łączy się z dużym wysiłkiem fizycznym?

E: Odśnieżarki Stiga to urządzenia ergonomiczne. Zapewniają właścicielowi wygodę użytkowania. Są bardzo zwrotne i dobrze wyważone. 

Odśnieżarki akumulatorowe są lekkie, a manewrowanie nie sprawia problemów. Model ST 300 AE to nic innego jak łopata do śniegu, która jednak pracuje z wyłącznie niewielką ingerencją operatora. Wystarczy wcisnąć przycisk, by rozpocząć pracę. Dodatkowym atutem jest możliwość regulowania kąta wyrzutu śniegu, co w tak kompaktowym urządzeniu ma duże znaczenie. Dzięki temu możemy odśnieżać nawet blisko drzwi lub ogrodzenia bez ryzyka zasypania ogrodu sąsiada czy wrażliwych roślin. 

Podobnie łatwo uruchamia się i używa odśnieżarki ST 700 AE. W tym przypadku dla jeszcze przyjemniejszej pracy wyposażyliśmy urządzenie w mocny bezszczotkowy silnik (1000 W), 50 cm wirnik i światła LED, które, zamontowane w przedniej części obudowy wirnika, ułatwiają pracę w ciemności lub w złych warunkach pogodowych. Kompaktowa i intuicyjna odśnieżarka pomaga szybko i bezpiecznie usunąć padający śnieg z podjazdu, tarasu lub chodnika.

Cięższe odśnieżarki spalinowe wyposażone są w napęd kół. Dzięki przekładni z 6 biegami do przodu i 2 biegami do tyłu, użytkownik może dostosować prędkość jazdy do własnych potrzeb i łatwo manewrować maszyną. 

Największa odśnieżarka ST 7276 PH posiada przekładnię hydrostatyczną, dzięki której prędkość jazdy jest regulowana bezstopniowo. Regulacja kierunku wyrzutu śniegu, reflektory LED oraz podgrzewane uchwyty ułatwią pracę w trudnych warunkach pogodowych.  Ponadto wszystkie odśnieżarki z silnikami spalinowymi wyposażone są w elektryczny rozrusznik ułatwiający uruchomienie silnika w niskich temperaturach.

ST4262PB_18284231_full1-min.jpg

S: Czy osoby niezaawansowane technologicznie nie będą mieć problemów z użytkowaniem odśnieżarek? 

E: Odśnieżarki Stiga zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich obsługa była prosta i intuicyjna. Nawet początkujący użytkownicy tych maszyn nie będą mieli problemów z obsługą. 

Urządzenia akumulatorowe uruchamia się jednym przyciskiem, a kierunek wyrzutu ustala za pomocą manualnej, wygodnej dźwigni. Odśnieżarki spalinowe obsługuje się natomiast manetkami do sterowania kominem wyrzutu, deflektorem i prędkością.

S: A co z konserwacją i przechowywaniem? Czy odśnieżarki to wymagający sprzęt?  

E: Jeżeli chodzi o odśnieżarki akumulatorowe, ich konserwacja ogranicza się wyłącznie do czyszczenia, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji użytkowania.

W przypadku odśnieżarek spalinowych, oprócz czyszczenia, należy zadbać o obsługę serwisową silnika, na którą składa się wymiana oleju, filtra powietrza oraz świecy zapłonowej.

Odśnieżarki powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu (szopa czy garaż). Najważniejszą kwestią w modelach akumulatorowych jest ładowanie i przechowywanie akumulatorów, które należy przeprowadzać w temp. od 7 do 40︒C.

Nigdy nie należy jednak umieszczać maszyny spalinowej z paliwem w zbiorniku w budynkach, w których może dojść do kontaktu oparów z płomieniami, iskrami lub źródłami ciepła. Przed umieszczeniem odśnieżarki w szopie czy garażu należy zaczekać, aż silnik ostygnie.

S: Dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi! Jesteśmy pewni, że wspólnie stworzyliśmy doskonały przewodnik po rodzinie odśnieżarek STIGA i rozwialiśmy wątpliwości, które pojawiają się przed zakupem najczęściej. 

Zobacz produkt w sklepie Stiga