Odśnieżanie chodników – jakie obowiązki nakładają przepisy na właścicieli posesji?

Zrób to sam
Odśnieżanie chodników – jakie obowiązki nakładają przepisy na właścicieli posesji?

Polskie ustawodawstwo nakłada na Ciebie obowiązek uprzątnięcia chodnika położonego wzdłuż ogrodzenia Twojej posesji. Przepis ten dotyczy przede wszystkim śniegu i lodu. Sprawdź, kiedy musisz zabrać się za odśnieżanie i co grozi w przypadku niepodjęcia takiego działania. Przedstawiamy również modele odśnieżarek, dzięki którym ze wszystkim uwiniesz się błyskawicznie i unikniesz bólu pleców!

ODŚNIEŻANIE CHODNIKA TO OBOWIĄZEK

Wszyscy właściciele posesji po przyjściu pierwszych śniegów muszą pamiętać o dokładnym uprzątnięciu przylegającego do działki chodnika. Co prawda nie jest on Twoją własnością, ale z ustalonymi i dość jasnymi przepisami raczej się nie dyskutuje. Jak w świetle prawa wygląda kwestia odśnieżania chodnika?

Ten obowiązek reguluje ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dokładniej art. 5:

1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: [...]

4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości [...]”.

Pamiętaj, że do Twojego obowiązku nie należy uprzątnięcie już zebranego z chodnika śniegu. Po prostu kolejne warstwy rzucasz w miejsce, które nie będzie przeszkadzało użytkownikom ruchu, a za jego wywóz odpowiedzialny jest już zarząd drogi.

KIEDY NIE POWINNIŚMY MARTWIĆ SIĘ O ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW?

Ta sama ustawa wyszczególnia wyjątki, kiedy to odśnieżeniem chodnika musi zająć się zarząd dróg. Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy:

  • chodnik nie znajduje się bezpośrednio przy ogrodzeniu posesji - odgranicza go np. pas zieleni,
  • na chodniku jest miejsce na płatny postój lub parkowanie.

Wyjątkiem nie jest brak możliwości odśnieżenia. Nawet, kiedy jesteś poza domem bądź nie masz czasu, czynność powinieneś powierzyć innej osobie.

JAKIE KARY GROŻĄ ZA BRAK ODŚNIEŻANIA CHODNIKÓW?

Okazuje się, że w ostatnich latach coraz częściej sprawdzany jest stan chodników przy posesjach. Osoba, która nie czuje się bezpiecznie na tego typu powierzchni, może również powiadomić policję, a ta ma obowiązek przyjechać na miejsce zdarzenia i zareagować.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń (art. 117) osoba, która nie utrzymuje porządku w obrębie własnej nieruchomości, podlega karze nagany bądź grzywny do 1500 złotych. Właściciel posesji może zostać również ukarany na podstawie art. 24 tego samego kodeksu - karą grzywny od 20 do 5000 złotych. Jeszcze większe problemy pojawią się, kiedy przypadkowa osoba przechodząc po nieodśnieżonym lub oblodzonym chodniku przyległym do Twojej posesji, przewróci się i dozna obrażeń ciała. Może wtedy domagać się odszkodowania, renty i zadośćuczynienia.

 

Obowiązek? Praca z odśnieżarkami Stiga to czysta przyjemność!

Źródło: www.stiga.pl

 

ODŚNIEŻARKA DO ŚNIEGU – ZADBAJ O SWOJE PLECY

Odśnieżanie chodnika przy posesji to ciężki kawałek chleba. Wiesz, jak bardzo męczące jest codzienne bieganie z łopatą przed lub po pracy. Stiga może jednak znacznie uprzyjemnić tę czynność. Wystarczy odśnieżarka elektryczna, która zbiera śnieg i wyrzuca go na odpowiednią odległość. Przy małych powierzchniach proponujemy model Snow Electric 31. To poręczna maszyna, która łatwo się składa i waży jedynie 6 kg. Z urządzeniem nie będzie mieć problemu żaden domownik. Istnieje również większa opcja w postaci odśnieżarki ST 1145 E. Wyrzuca ona śnieg na odległość do 7 metrów, a silnik o mocy 1800W poradzi sobie nawet z sporymi zaspami.

W naszej ofercie znajduje się również szeroki wybór odśnieżarek spalinowych. Przydadzą się one szczególnie osobom, które nie tylko muszą odśnieżyć przyległy chodnik, ale również planują co jakiś czas wysprzątać własny podjazd, działkę lub ogród. Sporej wielkości odśnieżarka Snow Cube swobodnie radzi sobie z ubitym śniegiem nawet na wysokość pół metra. Silnik o pojemności 212 m3 odśnieży wielkie powierzchnie, także przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

W polskim klimacie zakup odśnieżarki okazuje się naprawdę dobrym pomysłem i inwestycją na lata. Urządzenie nie tylko korzystnie wpływa na czas pracy, ale również na jej wygodę i komfort. Nie musisz za każdym razem schylać się i nadwyrężać kręgosłupa. Zadbaj więc o zdrowie i zaoszczędź cenny czas.

Zobacz produkt w sklepie Stiga