Nowoczesna aranżacja ogrodu. 3 najpopularniejsze trendy

Ogród
Nowoczesna aranżacja ogrodu. 3 najpopularniejsze trendy

Wiosna to dobry czas na zmiany, również w ogrodzie. Jednym z pomysłów na oryginalną metamorfozę przydomowego krajobrazu – zyskującej coraz większe uznanie w Europie – są minimalistyczne kompozycje kwiatowe. Poznaj 3 trendy w zakresie nowoczesnej aranżacji roślin ozdobnych!

  1. Rabaty kwiatowe

Dotychczas, rośliny rabatowe kojarzyły się niemalże wyłącznie z kolorową scenerią rozległych parków.

Jeszcze do niedawna rośliny rabatowe kojarzyły się niemalże wyłącznie z kolorową scenerią parków, jednak dzisiaj w wielkim stylu wracają do przydomowych ogrodów. Jedną z najbardziej rozchwytywanych roślin ozdobnych jest Begonia czy Kosmos, szczególnie w odmianie „Xanthos” o maślanych kwiatach, które nadają delikatny charakter przydomowemu krajobrazowi. Charakterystyczny sposób, w jaki rozrasta się ta roślina – poprzez intensywne rozrastanie się – sprawia, że doskonale sprawdza się jako pojedyncza, naturalna dekoracja ogrodu.

  1. Krzewy ozdobne

Atutem krzewów jest łatwa pielęgnacja. Stąd polecane są wszystkim, którzy marzą o zadbanym ogrodzie, jednak nie mogą poświęcić mu zbyt wiele czasu. Obecnie, największą popularnością cieszą się krzewy w rozmiarze „mini”, np. Budleja „Buzz Series”. Roślina ta pochodzi od jednego z najbardziej innowacyjnych brytyjskich hodowców roślin i doskonale nadaje się do uprawy w donicach. Nie przekracza metra wysokości, a jej pełne nektaru łodygi kwitną o wiele dłużej, niż w przypadku standardowych odmian Budlei.

  1. Nasadzenia patchworkowe

Minimalistyczny ogródek „frontowy” – prosty, ze starannie przystrzyżonymi krzewami zimozielonymi – to prawdziwa ozdoba przydomowego krajobrazu. Pożądany efekt osiągniesz, wykorzystując hortensję „Annabelle”, Runiankę i Nepetę. Każdy z tych gatunków roślin ozdobnych intensywnie rozrasta się, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako pojedyncza kompozycja. Rośliny te nie wymagają intensywnej pielęgnacji. To sprawia, że chętnie wybierane są przez osoby, którym zależy na nowoczesnym i naturalnie estetycznym ogródku przydomowym, niewymagającym czasochłonnej pracy.

Nawet najpiękniejszy ogród warto raz na jakiś czas poddawać metamorfozie. Wystarczy mała zmiana w kompozycjach roślinnych, by nabrał on zupełnie nowego charakteru. Nieszablonowym pomysłem na aranżację przydomowego krajobrazu jest nowoczesny minimalizm – trend, który zdobywa coraz większą popularność w Europie. Perfekcyjnie wypielęgnowane rośliny ozdobne o prostej (ale nie banalnej) formie sprawią, że Twój ogród stanie się ponadczasowy w swojej elegancji.