Narzędzia, z pomocą których skutecznie wysprzątasz ogród przed zimą

Urządzenia ogrodowe
Narzędzia, z pomocą których skutecznie wysprzątasz ogród przed zimą

Jesień w ogrodzie to nie tylko zabezpieczanie roślin przed nadejściem zimy, ale i intensywne porządki. Posługując się odpowiednimi narzędziami szybko i bez wysiłku uporasz się ze wszystkimi zaplanowanymi pracami. Sprawdź, które z nich idealnie sprawdzą się w Twoim ogrodzie!

Odkurzacz ogrodowy

Grabienie liści i zeschniętej trawy to wyjątkowo niewdzięczna praca. Chcąc utrzymać ogród w czystości trudno jej zaniechać, jednak - wykorzystując odpowiedni sprzęt ogrodniczy - można uczynić ją łatwiejszą.

Odkurzacz ogrodowy z powodzeniem zastąpi miotłę, szczotkę czy grabie. Dzięki niemu skutecznie sprzątniesz zarówno gęsto zalegające na ogrodzie liście, jak i niewielkie kępki trawy pozostałej po ostatnim koszeniu, a znajdujących się w miejscach trudno dostępnych dla innych narzędzi, np. między kwiatami. Pracując z grabiami możesz niechcący zahaczyć zębami o delikatną łodygę i rozerwać ją, co znacznie uszkodzi roślinę starannie pielęgnowaną przez ostatnie miesiące.

Sprzątanie ogrodu przy pomocy odkurzacza jest znacznie przyjemniejsze i szybsze niż przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi ogrodowych. Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort w pracy z urządzeniem, starannie wybierz jego model. W zależności od powierzchni ogrodu i intensywności prac, możesz wybierać spośród odkurzaczy:

  • z silnikiem elektrycznym: lekkie, o pojemności odkurzacza do 45 L sprawdzą się w mniejszych ogrodach o nielicznie zasadzonych drzewach,
  • z silnikiem spalinowym: wyposażone w specjalne pasy do umocowania na plecach, o mocnym 2-suwowym silniku i pojemności do 55L przeznaczone są do pracy w dużych, gęsto zadrzewionych ogrodach,
  • z silnikiem elektrycznym napędzany akumulatorem: zasilane mocnym, 48 woltowym akumulatorem stawią poważną konkurencje dla urządzeń spalinowych. Największym atutem tego rodzaju odkurzaczy jest bardzo cicha praca oraz komfort obsługi nawet podczas kilkugodzinnej pracy.

Rozdrabniacz

Jesienne prace ogrodowe to przede wszystkim przycinanie drzew i krzewów ozdobnych. Efektem regularnie prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych są nie tylko zadbane rośliny, przygotowane na nadejście zimy, ale również ścinki zeschniętych gałęzi nieestetycznie zalegających naokoło każdego drzewa. Przy sprzątaniu tego bałaganu pomoże Ci rozdrabniacz.

Do czego służy to urządzenie?

Jego praca polega na poszatkowaniu zeschniętych części roślin, czym przyśpieszony zostaje ich rozkład i zamianę w kompost. Tak uzyskany, w pełni naturalny nawóz możesz następnie wykorzystać do nawożenia grządek lub jako materiał na ściółkę pod przyszłoroczne krzewy.

Przy zakupie rozdrabniacza zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość otworu załadunkowego (powinna być wystarczająco duża, aby rozdrobnić większe gałęzie) oraz pojemność kosza (aby pomieścić wszystkie ścinki bez konieczności kilkukrotnego włączania urządzenia i wydłużania czasu pracy).

 

Z pomocą tych narzędzi praca w ogrodzie będzie łatwiejsza niż kiedykolwiek!

Źródło: www.stiga.pl

 

Zamiatarka

Zaawansowany sprzęt ogrodniczy to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy rozległy ogród to nie jedyne miejsce, które wymaga systematycznego sprzątania. Zabrudzona piachem i błotem kostka brukowa na podjeździe straszy nieestetycznym widokiem, a ponadto jest potencjalną przyczyną wypadków, np. urazu spowodowanego upadkiem w wyniku poślizgnięcia się na mokrych kamykach czy liściach.

Te i inne zanieczyszczenia skutecznie usuniesz dzięki pracy z zamiatarką. Lekka i łatwa w obsłudze szybko upora się ze wszystkimi zabrudzeniami, jakie pojawią się wokół Twojego domu. Dodatkowym akcesorium (o którym warto pomyśleć biorąc pod uwagę zbliżającą się zimę) jest pług. Z jego pomocą szybko oczyścisz podjazd oraz podwórko w czasie pierwszych, niewielkich opadów śniegu. Zamiatarka wyposażona w pług to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy praca z odśnieżarką nie jest jeszcze konieczna.

Urządzenie wielofunkcyjne

Alternatywą dla zamiatarki jest urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w specjalną obrotową szczotkę czyszczącą. Szeroka na 105 cm, skutecznie usuwa każdy rodzaj zanieczyszczeń z kostki, nie uszkadzając jej powierzchni.

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego to poważna, ale opłacalna inwestycja. Dzięki wymiennym końcówkom (szczotka czyszcząca, pług śnieżny, kosiarka czy glebogryzarka) możesz dostosować urządzenie do bieżących prac w ogrodzie, na działce czy podjeździe. W ten sposób szeroki wachlarz całorocznych prac ogrodowych jesteś w stanie zrealizować z pomocą tego samego urządzenia.

Porządki w ogrodzie to ciężka praca, której nie sposób uniknąć. Wykorzystanie tradycyjnych narzędzi ogrodowych może okazać się niewystarczające, a dodatkowo narazić Cię na dotkliwy ból stawów i kręgosłupa. Dzięki profesjonalnym urządzeniom przeznaczonym do intensywnych prac ogrodowych bez wysiłku i ryzyka urazów dokładnie uprzątniesz nie tylko sam ogród, ale i podwórze wraz z podjazdem.

Zobacz produkt w sklepie Stiga