Najładniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Te gatunki są efektowne i łatwe w uprawie

Ogród
Najładniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Te gatunki są efektowne i łatwe w uprawie

Marzy ci się piękny ogród? Trawy ozdobne potrafią zmienić jego wygląd w kilka chwil. Dodają lekkości, poruszają się na wietrze i pięknie wyglądają przez cały sezon. Nie wymagają dużo pracy, a mimo to potrafią zachwycić. Sprawdzą się w dużych ogrodach i na mniejszych rabatach, przy ścieżkach, oczkach wodnych i tarasach.

Jakie trawy ozdobne warto posadzić?

Wybór traw ogrodowych jest naprawdę duży. Od niewysokich, poduszkowatych kępek, po okazałe, kilkumetrowe wiechy. Niektóre przyciągają wzrok kolorowymi liśćmi, inne delikatnym pokrojem albo puszystymi kwiatostanami. 

Poniżej znajdziesz sprawdzone gatunki, które dobrze rosną w polskich warunkach i bez problemu poradzą sobie w przydomowym ogrodzie.

Miskant chiński 'Gracillimus'

Jedna z najwdzięczniejszych i najchętniej sadzonych odmian miskanta. Tworzy zwarte, gęste i eleganckie kępy o wysokości ok. 170–200 cm, z wąskich, lekko przewieszających się liści. Roślina ma regularny, zaokrąglony pokrój. Co ciekawe, w cieplejszych rejonach Polski może zakwitnąć na jesień (pod warunkiem ciepłej i długiej aury jesiennej). We wrześniu może pojawić się delikatny różowobrązowy akcent, który utrzymuje się aż do zimy. 

Najlepiej wygląda w większych grupach, jako miękka zasłona przy ogrodzeniu albo tło dla bylin.

Miskant chiński 'Zebrinus'

Jeśli już mowa o miskantach, ciekawą opcją jest odmiana 'Zebrinus'. Z pewnością przykuje spojrzenia gości swoim nietypowym ubarwieniem. Jej liście są zielone z poprzecznymi pasami w kolorze jasnożółtym. Takim ubarwieniem przypomina wzór zebry. 

'Zebrinus' jest wysoką trawą ozdobną, ponieważ potrafi osiągnąć nawet 200 cm. Preferuje stanowisko słoneczne i suche. Najlepiej, aby gleba była przepuszczalna i lekka. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny podczas mrozów. 

To świetny wybór do większych rabat i ogrodów, gdzie liczy się efektowny akcent roślinny.

miskant-zebrinus.jpg

Kostrzewa sina 'Elijah Blue'

To prawdziwy hit skalniaków i rabat żwirowych. Niewysoka (do 30-35 cm). Tworzy gęste, kuliste kępy o intensywnie niebieskoszarym zabarwieniu, które utrzymuje się nawet w pełnym słońcu dzięki delikatnemu, woskowatemu nalotowi na liściach. Jest długowieczna, zimozielona i odporna na suszę oraz mróz.

'Elijah Blue' najlepiej wygląda w większych grupach, gdzie tworzy niebieskie akcenty kolorystyczne. Nie znosi ciężkiej, gliniastej gleby. Zdecydowanie preferuje podłoże piaszczyste, lekkie i dobrze przepuszczalne. Co kilka lat warto odmłodzić roślinę, dzieląc kępę.

kostrzewa-sina.jpg

Rozplenica japońska 'Hameln'

Świetna opcja do mniejszych ogrodów, ale dobrze wygląda też w większych nasadzeniach, np. wzdłuż ścieżek. Dorasta do ok. 70–100 cm (łącznie z kwiatostanem) i zakwita już pod koniec lipca. Na początku kwiatostany są jasne, niemal białe, a z czasem stają się beżowe. Liście z zielonych przebarwiają się jesienią na żółto zielone.

Lubi słońce i lekkie, przepuszczalne podłoże. Chociaż poradzi sobie także na przeciętnych glebach. Przy lepszej ziemi i regularnym podlewaniu rośnie szybciej i wygląda jeszcze efektowniej. Dobrze komponuje się z bylinami, np. rudbekią czy jeżówką. Zimą nie wymaga szczególnego zabezpieczania

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

To jedna z najciekawszych traw ozdobnych pod względem koloru. Jej liście w dolnej części są zielone, a górą… intensywnie czerwone, co tworzy spektakularny efekt. Jesienią kolor staje się jeszcze głębszy. Dorasta do 40–50 cm wysokości. ‘Red Baron’ preferuje żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne gleby, ale poradzi sobie także na przeciętnym podłożu przy regularnym podlewaniu. Jest w pełni mrozoodporna, a wiosną wystarczy ją przyciąć nisko lub delikatnie oczyścić z suchych liści.

Imperata szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych kompozycjach  np. z czarnym żwirem lub w towarzystwie kontrastujących roślin o jasnych liściach.

rozplenica-japonska.jpg

Trawa pampasowa 'Rose'

Jeśli szukasz rośliny, która stanie się królową rabaty… to właśnie ona. Trawa pampasowa zachwyca dużymi, puszystymi kwiatostanami, które wyglądają jak jedwabiste pióropusze uniesione nad kępą wąskich, przewieszających się liści. Odmiana ‘Rose’ to wyjątkowo dekoracyjna roślina w odcieniu różu. W słońcu błyszczą niczym jedwabiste pióra, a delikatny wiatr wprawia je w miękki, kołyszący ruch. 

Dorasta nawet do 2,5 metra wysokości (wraz z kwiatostanami), dlatego świetnie sprawdza się jako soliter. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Lubi żyzne, przepuszczalne gleby. W polskich warunkach warto ją zabezpieczyć na zimę (związać liście i osłonić podstawę przed mrozem).

trawa-pampasowa.jpg

Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster'

To wysoka, niezwykle wdzięczna trawa o pionowym pokroju. W trakcie kwitnienia osiąga nawet 180 cm wysokości, tworząc zwarte kępy z żywozielonych liści i prostych, sztywnych źdźbeł. Już w czerwcu pojawiają się pierwsze kwiatostany. Początkowo są brązowoczerwone, z czasem przybierające słomkowy odcień.

'Foerster' jest ceniony za odporność. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i w żyznej, ale radzi sobie także w mniej sprzyjających warunkach. Dobrze znosi mrozy, suszę i miejskie zanieczyszczenia. Idealnie nadaje się na żywe parawany, do sadzenia wzdłuż ogrodzeń lub jako element kompozycji ogrodów japońskich. Jest łatwy w uprawie.

Ostnica cieniutka 'Pony Tails'

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej zwiewnych traw ozdobnych. Jest lekka jak piórko i robi wrażenie przez cały sezon! Tworzy delikatne kępy o wysokości do 60 cm, które falują przy każdym podmuchu wiatru. 

Najlepiej rośnie w słońcu, na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Dobrze zimuje w cieplejszych rejonach kraju, choć młode rośliny warto lekko zabezpieczyć. Doskonała do ogrodów żwirowych, nowoczesnych oraz do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Trawy ozdobne są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Wymagają podlewania, szczególnie w okresach suszy, oraz nawożenia nawozami bogatymi w azot w maju i lipcu. Przycinanie powinno odbywać się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Można do tego wykorzystać sekatory (szczególnie model HT 100e, HT300e, HT 500e lub HT700e). Bez dwóch zdań, poradzą sobie z każdym zadaniem.

sekator-Stiga-SHT100e.jpg
sekator-SHT100.jpg

Wysokie trawy warto związać podczas okresu zimowego, aby chronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez śnieg i mróz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczania trawy przed zimą, sprawdź nasz inny poradnik. 

Bibliografia:

  1. https://www.medianauka.pl/trawy [dostęp 15.05.25]
  2. https://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Imperata_cylindrica.htm [dostęp 15.05.25]
  3. https://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Miscanthus_sinensis.htm [dostęp 15.05.25]
  4. https://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Miscanthus.htm [dostęp 15.05.25]
  5. https://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Festuca_glauca.htm [dostęp 15.05.25]