Nadchodzi zima! Czy jesteś gotowy na pierwsze śnieżyce?

Urządzenia ogrodowe
Nadchodzi zima! Czy jesteś gotowy na pierwsze śnieżyce?

Zima to piękna, ale i wymagająca pora roku, na którą należy dobrze się przygotować. Często jednak myśl o zakupie odśnieżarki pojawia się dopiero podczas pośpiesznego i wyczerpującego odśnieżania podjazdu. Jeżeli praca z łopatą w pocie czoła kłóci się z Twoją wizją zimowych poranków, poszukiwania odpowiedniego sprzętu odśnieżającego zacznij już dziś!

Czym kierować się podczas wyboru odśnieżarki?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli odśnieżarek, przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu ogrodowego. Kluczowymi kryteriami wyboru idealnego modelu jest powierzchnia odśnieżania oraz tryb pracy urządzenia. Zwróć uwagę również na gabaryty; duże, a więc ciężkie odśnieżarki wymagają od użytkownika siły, o czym nie możesz zapomnieć mając na uwadze własny komfort pracy.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

  1. Odśnieżarki elektryczne

Sprawdzą się w odśnieżaniu sporego podwórka i długiego podjazdu. Z pomocą odśnieżarki elektrycznej szybko odśnieżysz plac pokryty śniegiem o wysokości 25 cm. Największym atutem tego urządzenia jest wydajny silnik zapewniający bezawaryjną pracę urządzenia nawet przy intensywnej eksploatacji. Nie bez znaczenia są również gabaryty odśnieżarki. To kompaktowy i lekki sprzęt, który może być swobodnie obsługiwany przez osoby, które nie mają doświadczenia w pracy z profesjonalnym sprzętem ogrodniczym.

Odśnieżarka elektryczna pracuje dużo ciszej od swoich spalinowych odpowiedników. Dzięki temu praca z urządzeniem we wczesnych godzinach porannych nie zakłóci spokojnego snu domowników oraz sąsiadów.

 

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna: które z urządzeń sprawdzi się na Twoim podwórzu?

Źródło: www.stiga.pl

 

  1. Odśnieżarki spalinowe

To zaawansowane urządzenia, z pomocą, których bez wysiłku usuniesz wysokie zaspy usypane z ciężkiego i mokrego śniegu, szczególnie trudnego do samodzielnego usunięcia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje odśnieżarek spalinowych:

  • jednostopniowe,
  • dwustopniowe.

Odśnieżarki spalinowe jednostopniowe przeznaczone są do pracy na utwardzonej powierzchni, głownie chodniku i betonowym podjeździe. Stabilną pracę zapewniają szerokie koła z głębokim bieżnikiem zwiększającymi przyczepność maszyny do podłoża. Mechanizmem odpowiadającym za prawidłową pracę odśnieżarek spalinowych jednostopniowych jest świder, który jednocześnie zbiera, rozdrabnia i wyrzuca śnieg. Zwróć jednak uwagę na fakt, że podczas pracy świder ma bezpośredni kontakt z podłożem, np. żwirem. Ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia odśnieżarki przez ostre kamyki, staraj się ograniczyć pracę z urządzeniem na tego rodzaju powierzchni. Pracując z tego typu urządzeniem za jednym podejściem usuniesz warstwę śniegu o wysokości do 26 cm.

Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe polecane są natomiast do pracy wokół rozległych posesji, szczególnie, jeżeli prowadzi do nich długa droga dojazdowa. Maszyny te wyposażone są w podwójny mechanizm pracy: świder, który zbiera śnieg oraz wirnik służący do jego rozdrabniania i wyrzucania.

Jedną z największych zalet tych urządzeń jest mocny silnik, który umożliwia skuteczne i szybkie odśnieżenie 60 centymetrowej pokrywy śnieżnej oraz sporych zasp usypanych z ciężkiego, zlodowaciałego śniegu. W niektórych modelach odśnieżarek spalinowych dwustopniowych, np. ST 5266 PB TRAC koła zastąpione zostały gąsienicą. Dzięki temu maszyna doskonale poradzi sobie z usuwaniem śniegu z każdej powierzchni, niezależnie od jej ukształtowania.

Płynność manewrowania, a co za tym idzie – maksymalny komfort pracy z maszyną – zapewnia również hydrostatyczna przekładnia. To rozwiązanie pozwala na bezstopniową regulację prędkości oraz zmianę kierunku jazdy odśnieżarki.

Dlaczego warto zainwestować w odśnieżarkę?

Z reguły odśnieżarka kojarzona jest z niepotrzebnym oraz luksusowym urządzeniem. Jednak dla osób mieszkających na wsi lub obrzeżach miast odśnieżarka może okazać się jedynym sposobem na szybkie wydostanie się z domu w przypadku intensywnych opadów śniegu. Komfort pracy, sprawne usuwanie wysokich zasp oraz łatwość obsługi to największe korzyści wynikające zakupu profesjonalnej maszyny odśnieżającej.

Odśnieżarki dostępne są już od kilkuset złotych, choć nie jest tajemnicą, że im bardziej zaawansowana maszyna tym wyższy jest jej koszt. Poszukiwania idealnego modelu warto zatem zacząć jeszcze przed zimą - przede wszystkim ze względu na liczne promocje, dzięki którym nawet droższe odśnieżarki spalinowe możesz zakupić w atrakcyjnych cenach.

Zobacz produkt w sklepie Stiga