Marzec w ogrodzie: kalendarz prac

Ogród
Marzec w ogrodzie: kalendarz prac

Marzec to dla ogrodników jeden z najważniejszych miesięcy w roku. Wraz z początkiem astronomicznej wiosny nastaje pora intensywnych porządków w ogrodzie i przygotowywania działki do nowego siewu. Zobacz, jakie zabiegli pielęgnacyjne powinieneś zrealizować wczesną wiosną!

  1. Trawnik

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, wiosennych dni powinieneś zadbać o kondycję i estetyczny wygląd trawnika.

Zacznij od usunięcia z jego powierzchni starych, przegniłych liści oraz rozłożonego jesienią kompostu. Trawnik będzie teraz potrzebował znacznych ilości tlenu, który dostarczysz poprzez nakłuwanie gruntu widłami lub areatorem. Ostre noże urządzenia równomiernie nacinają trawnik, tworząc regularne szczeliny przesuszające zarówno tlen, jak i wodę do głębszych warstw podłoża. Dzięki temu trawa szybciej puszcza młode i silne pędy.

W drugiej połowie marca – gdy zaobserwujesz pierwsze oznaki wzrostu nowych źdźbeł – rozsyp na trawniku odżywczy nawóz wieloskładnikowy (z wysoką zawartością azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia, czyli wszystkich najważniejszych składników jakich trawa potrzebuje do prawidłowego wzrostu).

  1. Ogród ozdobny

Wiosenne prace w ogrodzie rozpocznij od usunięcia okryć zimowych, które zabezpieczały rośliny przed mrozem i marznącym wiatrem. Tego rodzaju prace warto wykonywać w dni pochmurne; w ten sposób nie narazisz roślin na zbyt gwałtowną zmianę temperatury pomiędzy słonecznymi dniami a wciąż chłodnymi początkiem marca nocami.

Po zdjęciu osłon, możesz przystąpić do pierwszych cięć krzewów kwitnących późną wiosną i latem, szczególnie róż i budlei. Wykonując ten zabieg zwracaj uwagę na technikę cięcia - chore, przemarznięte, zdeformowane pędy usuwaj „na gładko” tak, aby w miejscu cięcia nie powstały poszarpane ślady, które potencjalnie mogą stać się źródłem rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii). W krzaczastych i pnących odmianach usuń najstarsze pędy, wielokwiatowe natomiast możesz przyciąć na dwa sposoby – na kilka oczek (pędy zakwitną nieco później, ale wyrosną z nich duże kwiaty) lub delikatnie skrócić (pędy zakwitną wcześniej, ale kwiat będzie mniejszy). Zdecydowanego cięcia wymaga również budleja. Przytnij jej pędy do około 30 cm i obserwuj, jak szybko zapełni się nowymi, młodymi kwiatami.

Sprawdź kondycję krzewów i drzewek iglastych pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych na skutek niskich temperatur. Jeśli zauważysz odmrożenia, usuń gałęzie wraz z pędami, na których są widoczne. Zwracaj ponadto uwagę na pnie młodych drzewek. Miejsca, w których wyraźnie zarysowane są pęknięcia posmaruj specjalną maścią ogrodniczą.

Nie zapomnij o usunięciu z ogrodu resztek bylin pozostałych po zeszłym sezonie. Te zdrowsze przeznacz na kompostownik, pozostałe natomiast spal lub głęboko zakop – tak, aby usunąć potencjalne źródło infekcji w nadchodzącym okresie wegetacyjnym.

W końcówce marca zadbaj o rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację. W tym celu rozłóż równomiernie między poszczególne grządki kilkunastocentymetrową warstwę kompostu, obornika granulowanego bądź nawozu wieloskładnikowego. Tego rodzaju materiał doskonale sprawdzi się również w postaci ściółki organicznej zabezpieczającej grunt przed wysychaniem po nadmiernych opadach, a także bariery hamującej wzrost chwastów.

  1. Ogród warzywny

Marzec w ogrodzie warzywnym rozpocznij od przygotowania szklarni i folii do wysiewu nowych roślin. Wietrz je intensywnie podczas ciepłych i suchych dni, jednak nocami odrywaj je matą trzcinową. To uchroni je przed ewentualnymi przymrozkami. W sprzyjających warunkach pogodowych, w połowie miesiąca możesz zacząć siać rzodkiewkę oraz rozsady sałaty, kalarepy, wczesnej kapusty oraz kalafiora. To również najlepszy czas na wysiew (do skrzynek lub doniczek) pomidorów oraz papryki. Rośliny te wymagają sporo ciepła, dlatego wstrzymaj się z ich wyniesieniem na zewnątrz aż do połowy maja.

Koniec marca jest natomiast najlepszym okresem na wysiew roślin odpornych na działanie niskich temperatur, tj. grochu, kopru, bobu, wczesnej marchii czy cebuli.

Marzec jest miesiącem upływającym pod znakiem intensywnych prac w ogrodzie i na działce. Znajomość podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli Ci na opracowanie dokładnego planu prac mających na celu przygotowanie ogrodu pod wysiew nowych roślin i warzyw.

Zobacz produkt w sklepie Stiga