Maj w ogrodzie - kalendarz prac

Ogród
Maj w ogrodzie - kalendarz prac

Z początkiem maja, w ogrodzie możesz już zaobserwować pierwsze efekty dotychczas przeprowadzonych prac: kwitną kolejne gatunki kwiatów, a na działce powoli pojawiają się pierwsze warzywa. Jeśli zimny kwiecień opóźnił Twoje prace – nie martw się - nie jest jeszcze zbyt późno, by właściwie zadbać o działkę. Zastanawiasz się, jak zadbać o dobrą kondycję młodych roślin? Poznaj najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne ogrodu, które warto przeprowadzić w maju.

 1. Trawnik

Najwyższy czas, by przygotować trawnik do wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych! Wertykulacja polega na płytkim, pionowym cięciu darni w celu usunięcia resztek starej próchnicy, a zwiększenia dostępności powietrza, wody oraz niezbędnych składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Zabieg ten pozwala również skutecznie zwalczyć chwasty, mech i porosty będące przyczyną wielu chorób trawnika. Wertykulację warto przeprowadzić zaraz po pierwszym koszeniu oraz dodatkowo przed planowanym dosiewem świeżej trawy. Do przeprowadzenia wertykulacji trawnika niezbędny jest odpowiedni sprzęt, tj. wertykulator.

Po wykonanej wertykulacji wzrusz trawnik grabiami lub widłami. Miejsca, w których jest wyraźnie przerzedzony dodatkowo posyp mieszanką traw.

Trawnik rośnie już jak szalony? Obok cotygodniowego przycinania świeżej trawy, warto zadbać o jej dodatkowe odżywienie. Pracując z kosiarką wyposażoną w funkcję mulczowania (np. Combi 48 SQ B) możesz jednocześnie kosić i nawozić trawę bez konieczności stosowania sztucznych nawozów. Kosiarka, w trybie mulczowania, dokładnie rozdrabnia zbierane ścinki trawy, a następnie rozsypuje je na murawę. Rozdrobniony pokos – w wyniku redukcji parowania i obniżenia temperatury gleby a także pozytywnie wpływa na poprawę jej kondycji sprawiając, że jest ona intensywnie zielona, gęsta oraz odporna na choroby.

Dodatkową korzyścią mulczowania jest skrócenie czasu pracy w ogrodzie, której nie musisz co chwilę przerywać, aby opróżnić kosz przepełniony ścinkami trawy.

 1. Ogród ozdobny

Początkiem maja przyjrzyj się krzewom ozdobnym posadzonym wczesną wiosną (m.in.: migdałowcom, porzeczkom, tuławom). Usuń zeschnięte oraz zanadto rozrosłe gałązki, które wyraźnie wyrastają poza uformowaną koronę krzewów. Warto również podsypać każdą roślinę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Dawka cennych mikro i makroelementów dostarczonych do strefy korzennej dodatkowo odżywi rośliny, przyśpieszy ich wzrost i ochroni przed ostatnimi w roku przymrozkami („zimnymi ogrodnikami”).

W maju możesz również wysadzać do gruntu drzewka i krzewy, które przez ostatnie miesiące przechowywałeś w doniczkach (np. azalie czy rododendrony). Chcąc uniknąć rozkruszenia bryły korzeniowej podczas przesadzania, przed wyjęciem rośliny z pojemnika obficie ją podlej. Nie zapomnij o ściółkowaniu podłoża korą sosnową (grubość usypanej warstwy ściółki powinna wynosić co najmniej 5 cm).

Mulczowanie, ściółkowanie, sadzenie rozsad i zabezpieczenie roślin przed „zimnymi ogrodnikami” – to Twój majowy plan prac w ogrodzie

Źródło: www.pinterest.com

 1. Ogród warzywny

Nadal możesz wysiewać rzodkiewkę - najlepiej w różnych miejscach (od gruntu odkrytego, przykrywanego następnie włókniną lub folią perforowaną do niskiego tunelu foliowego) w odstępach czasowych wynoszących od 7 do 10 dni. Dzięki temu zachowasz ciągłość zbiorów przez cały sezon.

Wśród pozostałych warzyw, które nadal możesz posiać są:

 • por,
 • kalarepa i sałata (późne odmiany),
 • marchew (średnio późne odmiany),
 • pietruszka,
 • pasternak,
 • koper,
 • cykoria,
 • buraki (nasiona wysiewaj prosto do gruntu w rzędach oddalonych od siebie w odległości 20 cm).

W bieżącym miesiącu zadbaj także o ochronę warzyw przed szkodnikami. Chcąc je odstraszyć, umieść w glebie pałeczki czosnkowe lub spryskaj warzywa biopreparatem na bazie czosnku.

Systematycznie odchwaszczaj grządki i rabaty – majowe chwasty są niewielkie i słabo zakorzenione, a więc bardzo łatwe do wyrwania. Pozostawione na działce, szybko zaczną konkurować z uprawianymi roślinami o wodę, światło oraz substancje odżywcze.

Maj to idealny czas na sadzenie rozsad, które przez ostatnie kilka tygodni przechowywałeś w domu. Początkiem miesiąca (w tunelach foliowych) posadź rozsady: pomidorów, ogórków, oberżyny i papryki, w połowie: średnio późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych wraz z rzodkiewką, pietruszką naciową. Po „zimnych ogrodnikach” (12 – 15 maja) możesz posiać również kukurydzę, fasolę szparagową, cukinię oraz zioła (bazylię). Końcem miesiąca natomiast nie zapomnij o selerze, porze oraz sałacie.

W maju zadbaj o utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji. Sprawdzaj stan krzewów i drzew ozdobnych, regularnie koś i odżywiaj trawnik, pamiętaj również o przesadzeniu do gruntu roślin doniczkowych. Kontynuując prace rozpoczęte początkiem wiosny już wkrótce będziesz mógł cieszyć się w pełni ukwieconym i pięknym ogrodem.

Zobacz produkt w sklepie Stiga