Choinka w ogrodzie - Przydomowy iglak jako bożonarodzeniowe drzewko

Ogród
Choinka w ogrodzie - Przydomowy iglak jako bożonarodzeniowe drzewko

Odkryj urok świąt bez ściętej choinki! Przekształć przydomowy iglak w bajkowe, bożonarodzeniowe drzewko, celebrując święta z poszanowaniem dla przyrody!

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak przetransformować Twój ogród w magiczne, świąteczne królestwo? Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy każdy zakątek naszego domu oraz otoczenia może iskrzyć niepowtarzalnym blaskiem. Jednym ze sprawdzonych i jednocześnie ekologicznych sposobów na wprowadzenie świątecznego klimatu jest przemiana przydomowego iglaka w olśniewającą choinkę. 

Własna choinka w ogrodzie to idea, która jest doskonałą opcją dla miłośników przyrody, minimalistów i tych, którzy nie mają w swoim domu wystarczającej przestrzeni na ukochane, ogromne świąteczne drzewko.

Zacznij od wyboru iglaka

Początek zimy to doskonały moment, by rozważyć, który z naszych ogrodowych iglaków mógłby zostać przemieniony w świąteczną atrakcję. Najważniejszym krokiem jest tu wybór właściwego  drzewka.

Jeżeli chcesz, by ogrodowa choinka zachwycała całą okolicę, a nie tylko Twoje oczy, wybierz drzewko usytuowane na froncie działki.

Jeśli na Twojej posesji nie rośnie jeszcze idealne drzewko iglaste, możesz to zmienić! Wybierając się do szkółki czy sklepu ogrodniczego, pamiętaj, że iglaki różnią się między sobą. Dotyczy to nie tylko ich wyglądu i zapachu, ale także preferencji co do stanowiska czy docelowej wielkości.

choinka3.png

 Masz już swojego faworyta? Najlepszą porą na sadzenie iglaków jest wiosna lub jesień. Do tego czasu możesz przezimować go w donicy, jednak musisz zapewnić mu odpowiednie warunki, by bez szwanku przetrwało ten trudny okres. W przypadku surowych, mroźnych zim, istnieje ryzyko, że system korzeniowy drzewka się zamrozi, co może doprowadzić do jego obumarcia.

Co robić, by do tego nie dopuścić?

  • Umieść drzewko w osłoniętym miejscu. Wybierając lokalizację dla donicy, zwróć uwagę na miejsca chronione przed wiatrem i opadami śniegu, na przykład pod zadaszeniem, w osłoniętym kącie ogrodu lub przy ścianie domu.
  • Odizoluj donicę. Możesz owinąć ją materiałem izolacyjnym (na przykład folią bąbelkową lub grubym płótnem, które pomoże utrzymać ciepło wokół korzeni).
  • Wyściółkuj powierzchnię ziemi. Taka warstwa to dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła i ochrona przed mrozem.
  • Użyj odpowiedniego podłoża. Takiego, które dobrze zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie zapewnia dobry drenaż. To klucz do przetrwania zimy dla drzewek w donicach.

Kwestie techniczne mamy omówione. Czas na aspekt wizualny!

Choinka w ogrodzie - jakie dekoracje wybrać?

Najwyższy czas, by pomyśleć nad wystrojem choinki. Wybieraj lekkie ozdoby, które nie uszkodzą delikatnych gałęzi drzewka. Świetnym wyborem są światełka LED – nie tylko są energooszczędne, ale także bezpieczne. Jeśli tylko lubisz minimalizm, to na tym etapie możesz zakończyć ubieranie choinki na zewnątrz, która wieczorami rozbłyśnie blaskiem światełek.

Jeśli same lampki choinkowe to dla Ciebie za mało, wybieraj ozdoby, które będą odpowiednie do warunków panujących na zewnątrz. Warto stawiać na ozdoby, które będą odporne na wilgoć, mróz i wiatr. Unikaj szklanych bombek i elementów, które mogłyby zostać zdmuchnięte. Staraj się nie wieszać zbyt dużo ozdób - niech będzie skromnie, ale gustownie.

Jeśli po Twoim ogrodzie spacerują zwierzęta, pamiętaj, by ozdoby nie były zbyt małe i łatwo dostępne. Zawieś je wyżej - poza zasięgiem pupila.

Jak udekorować choinkę na zewnątrz?

Dekorując choinkę, staraj się rozmieszczać ozdoby równomiernie - tak by nie obciążać zbyt mocno żadnej z gałęzi. Miej na uwadze także to, by rozwieszane ozdoby nie zatrzymywały na sobie dużych ilości śniegu, którego ciężar mógłby połamać gałęzie. Pamiętaj o tym, by przewody i kable od światełek były solidnie izolowane i zabezpieczone przed wilgocią.

Święta, święta i po świętach. Co dalej z choinką na zewnątrz?

Choinka po sezonie znowu staje się zwykłym drzewkiem iglastym, które potrzebuje Twojej troski przez cały rok. Zadbaj więc o regularne podlewanie i nawożenie, a wiosną przytnij i uformuj koronę. Prawidłowo pielęgnowane drzewko będzie cieszyć Twoje oczy przez wiele lat! A w okresie zimowym oczywiście znów może zamienić się w piękną choinkę. 

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby spojrzeć na nasze ogrody z nowej perspektywy i dostrzec w nich nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, ale również przestrzeń pełną możliwości i inspiracji. Przydomowy iglak to piękna, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych, ściętych choinek. Warto go docenić i uczynić elementem świątecznej dekoracji, dbając jednocześnie o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Prawdziwą magię świąt stworzysz korzystając z tego, co masz najbliżej siebie. A gdy święta miną, pamiętaj, by nadal troszczyć się o swoje drzewko, by mogło cieszyć urokiem przez kolejne lata. Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na blogu STIGA.