Luty w ogrodzie: kalendarz obowiązkowych prac

Ogród
Luty w ogrodzie: kalendarz obowiązkowych prac

Dla zapalonych ogrodników początek lutego to czas rozpoczęcia pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. W jaki sposób zadbać o rośliny ozdobne, warzywnik i sad zimową porą? Poznaj najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które powinieneś przeprowadzić wraz z początkiem roku.

 1.  Rośliny ozdobne

Regularnie sprawdzaj stan osłon, którymi okryłeś rośliny przed nadejściem zimy. Upewnij się, że chronią każdą z nich zarówno przed marznącym wiatrem, jak i słońcem-które jest niebezpieczne o tej porze roku. Krótko, ale bardzo intensywnie nagrzewane rośliny, nocą wystawione na  niekorzystne działanie  ujemnych  temperatur szybko  ulegają przemarznięciu i obumarciu.

Warto zadbać również o odpowiednie nawadnianie roślin zimozielonych, które w czasie bezśnieżnej zimy z przewagą ciepłych dni, poprzez liście i igły tracą niezbędne zapasy wody, której nie mogą pobrać z zamarzniętej gleby. Nie bez znaczenia jest również oddziaływanie suchego i mroźnego powietrza, dodatkowo wysuszającego rośliny (czego oznaką są pozwijane i niezdrowo wyglądające liście). Warto więc  wykorzystać słoneczną  pogodę  i  obficie podlać drzewka ozdobne. Natomiast w przypadku
dużych opadów śniegu, nie zapomnij o cyklicznym otrząsaniu gałęzi z jego nadmiaru. W przeciwnym razie mogą się połamać.

Początkiem lutego możesz zacząć wysiewać byliny niektórych gatunków roślin, m.in.: dzwonka ozdobnego, pierwiosnka, jeżówki purpurowej, ciemiernika białego czy ostnic. To przykłady kwiatów, których nasiona kiełkują dopiero po przemrożeniu. Przechowuj je w niewielkich skrzyniach przykrytych cienką szybą zabezpieczającą przed uszkodzeniem wysiewów przez ptaki i gryzonie poszukujące pokarmu. Po upływie ok. 6 tygodni, skrzynki przenieś do jasnego i ciepłego (optymalna temperatura to 12 stopni) pomieszczenia i przechowuj w nim aż do wiosny.

Już z początkiem roku powinieneś zadbać o właściwą pielęgnację roślinności ozdobnej,
jak i owoców oraz warzyw

Źródło: www.pinterest.com

2.  Sad

Początek lutego to ostatni moment na bielenie pni drzew owocowych. W ten sposób skutecznie ochronisz korę przed uszkodzeniami mrozowymi (pęknięciami, ranami zgorzelinowymi). Pamiętaj o  regularnym sprawdzaniu  kondycji wybielonych  pni; jeżeli wapno zostanie z  nich zmyte, zabieg bielenia wykonaj ponownie.

To odpowiednia pora na przygotowanie szczepów drzew owocowych odpornych na mrozy, tj. jabłoni, wiśni oraz śliwki. Jak prawidłowo przygotować szczep? Wybieraj najzdrowsze gałęzie jednoroczne i zetnij te, które zawierają co najmniej 3 pąki. Przechowuj je aż do wiosny w piwnicy w temperaturze ok. 2 stopni.

Początkiem roku - jeżeli pogoda okaże się sprzyjająca-możesz rozpocząć cięcie żywopłotów oraz formujące cięcie roślinności ozdobnej: krzewów i drzewek. Z tego względu warto już teraz sprawdzić stan narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegów: sekatorów oraz pilarek.

3.  Działka

W tym miesiącu nie zapomnij o pierwszych zbiorach zimujących warzyw: jarmużu, brukselki oraz pietruszki naciowej. Skontroluj również stan miejsc przygotowanych  pod  tunele foliowe czy rozsadnik. Zabezpiecz je z wyprzedzeniem przed ewentualnymi mrozami, rozsypując na glebę rozdrobnioną słomę lub liście. W przypadku utrzymującej się słonecznej i ciepłej pogody, możesz natomiast bez przeszkód zacząć przygotowywać glebę na działce do tegorocznych wysiewów, dostarczając jej nową dawkę witamin i minerałów w postaci odżywczego kompostu.

Mroźny luty  to  dla wielu  roślin okres  pełnego spoczynku, choć  na niektórych  drzewach i krzewach liściastych można zaobserwować pierwsze pąki, z których za kilka miesięcy zakwitną kwiaty i liście. Dla ogrodników początek roku oznacza przede wszystkim pierwsze, niewielkie prace porządkowe mające na celu utrzymanie dobrej kondycji roślinności zdolnych przetrwać zimową porą oraz przygotowania ogrodu do nadejścia wiosny. Wykonywane regularnie i przy użyciu praktycznych narzędzi pomogą Ci zadbać o właściwą ochronę zarówno roślinności ozdobnej, jak i warzyw oraz drzew przed niekorzystnym wpływem szybko zmieniającej się pogody, a w rezultacie - kondycję
przyszłych zbiorów oraz zdrowy wygląd ogrodu.

Zobacz produkt w sklepie Stiga