Listopad w ogrodzie: kalendarz prac

Ogród
Listopad w ogrodzie: kalendarz prac

Listopad to ostatni miesiąc, podczas którego możesz cieszyć się barwną jesienną aurą. Z drzew opadają ostatnie liście, poranne przymrozki stają się codziennością. Najwyższy czas więc zakończyć porządki w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Poznaj listę najważniejszych prac ogrodniczych w listopadzie!

Ogród warzywny

  • zbiory warzyw

W listopadzie powinieneś wykopać i zebrać ostatnie warzywa: korzeniowe (pietruszkę, marchew, czy seler), kapustne (kapustę, kalafiora, brukselkę) i pory. Na grządkach mogą pozostać natomiast te z warzyw, które dobrze znoszą niskie temperatury, tj. jarmuż, pasterniak, salsefia.

  • pielęgnacja działki

Po zakończonych zbiorach, dokładnie wysprzątaj działkę z zalegających na jej powierzchni liści, gałęzi i resztek z zebranych warzyw. Zamiast je utylizować, możesz wykorzystać je jako składniki na kompost.

Glebę na zimę pozostaw w stanie tzw. ostrej skiby, tj. dokładnie przekopaną. Zbrylona ziemia poddaje się działaniu mrozu oraz wiatru, co wzmacnia jej strukturę. Spulchnienie gleby, która zdążyła już nieco stwardnieć pod wpływem pogarszającej się pogody nie jest jednak lekką pracą. By wykonać ją dobrze, a przy tym nie ryzykować zakwasów czy bólu kręgosłupa, wykorzystaj glebogryzarkę. Z tą prostą w obsłudze maszyną równomiernie przekopiesz działkę na całej powierzchni w zaledwie kilkanaście minut. Dzięki temu szybciej uporasz się z obowiązkami i więcej czasu poświęcisz na zasłużony odpoczynek.

Ogród ozdobny

  • sadzenie drzewek i krzewów

Choć zima za pasem, wciąż możesz sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Najlepszym wyborem są gatunki zrzucające liście na zimę. Być może nie wyglądają tak okazale jak rośliny zimozielone, jednak ich gałęzie nie złamią się pod ciężarem śniegu zalegającego na liściach.

Większość roślin ozdobnych najlepiej czuje się na glebie lekko kwaśnej lub obojętnej (pH 6,0 – 7,0). Warto więc zbadać odczyn gleby w ogrodzie. Zbyt niski oznacza, że ziemia jest zakwaszona i wymagana wapnowania. Zabieg ten polega na równomiernym rozsypaniu nawozu wapniowego na całej powierzchni trawnika wraz z rabatami i dokładnym wymieszaniu go z wierzchnią warstwą gleby.

  • podstawowa pielęgnacja roślin przed zimą

Po posadzeniu wybranych gatunków roślin ozdobnych, usyp u nasady ich pnia niewysoki kopczyk ziemi lub kilkucentymetrową warstwę kory bądź torfu. W ten sposób uchronisz ich korzenie przed mroźnym a wysuszającym wiatrem oraz wymarznięciem, gdy temperatura spadnie poniżej 0⁰C. By jednak ten zabieg miał sens, poczekaj z nim do momentu aż podłoże będzie lekko zmrożone. Jeżeli rozłożysz okrycie zbyt wcześnie, stworzysz doskonałą kryjówkę dla drobnych gryzoni, które prawdopodobnie będą chciały nadgryźć korzenie roślin.

Ostatnie ciepłe dni w roku warto wykorzystać na obfite nawodnienie ogrodu, szczególnie drzew i krzewów zimozielonych, które rosną również zimą. Podczas mroźnych, ale słonecznych i suchych dni rośliny te narażone są na przysychanie; ogrzane pędy wyparowują wodę, natomiast korzenie nie mają do niej dostępu ze względu na zamarznięty grunt (tzw. susza fizjologiczna). Podlewając je w okresie przedzimowym (do momentu, w którym podłoże zupełnie zamarznie), jednocześnie pomagasz lepiej przygotować się do zimowej wegetacji.

Końcówka jesieni to ostatni moment, by przyciąć rośliny ozdobne, przede wszystkim róże pnące, hortensje, irgi, czy szczodrzeńce. Tego zabiegu nie potrzebują jednak młode sadzonki, które należy przyciąć dopiero na wiosnę.

  • zabezpieczenie roślin przed zimą

Krzewy iglaste wrażliwe na mróz (np. sośnica japońska, cyprysik Lawsona, cedr) owiń agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Zrezygnuj natomiast z wykorzystania folii, która nie przepuszcza powietrza i szybko się nagrzewa, a przez to uszkadza rośliny.

Pora na ostatnie porządki w ogrodzie i zakończenie zbiorów warzyw pozostałych na działce

Źródło: www.stiga.pl, www.pintertest.com

Trawnik

Trawę możesz kosić dopóki pogoda sprzyja, nawet na początku listopada jeżeli w poprzednim miesiącu przeważała słoneczna i ciepła pogoda. Bardzo ważne jest regularnie grabienie liści opadających z drzew i krzewów. Pozostawione na trawniku, tworzą na jego powierzchni nieprzepuszczającą powietrza warstwę. W efekcie trawa traci dobrą kondycje i staje się podatna na choroby grzybicze, przede wszystkim pleść śniegową.

Pochmurne i coraz chłodniejsze dni mogą negatywnie wpłynąć na kondycję roślin, które na okres jesienno-zimowy pozostają w ogrodzie. Właściwa pielęgnacja w końcu jesieni oraz zastosowanie odpowiednich okryć pomogą im przetrwać niskie temperatury oraz suchy, marznący wiatr. Prace ogrodowe wykonywane w listopadzie nie należą do najprzyjemniejszych, jednak ich pozytywne efekty zobaczysz wiosną. Wówczas znacznie szybciej przywrócisz przydomowemu krajobrazowi właściwy mu charakter.

Zobacz produkt w sklepie Stiga