Letnia pielęgnacja działki. O czym powinieneś pamiętać?

Ogród
Letnia pielęgnacja działki. O czym powinieneś pamiętać?

Pielęgnacja działki to nie lada wyzwanie. Samo wysianie roślin nie gwarantuje udanych plonów, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o dobre przygotowanie gleby. Poznaj 5 najważniejszych zabiegów, dzięki którym przygotujesz działkę na ponowny wysiew!

  1. Usuwanie chwastów

Walka z chwastami to prawdopodobnie najbardziej niewdzięczne zadanie wśród wszystkich prac działkowych, jakie musisz wykonać. Istnieje jednak kilka sposobów na skuteczne pozbycie się tych nieproszonych gości.

Jedną z najbardziej efektywnych metod pozbycia się chwastów jest podwójne zruszenie ziemi. Miejsce przeznaczone na grządkę przekop i pozostaw na kilka tygodni. W tym czasie z korzeni chwastów rozwiną się już słabe łodygi roślin. Ponowne przekopanie działki spowoduje przykrycie młodych chwastów warstwą ziemi, dzięki czemu nie będą miały one siły przedostać się na powierzchnię.

Inną, równie skuteczną metodą, jest wysiewanie działki ”roślinami na nawóz zielony”, np. łubinem żółtym, wyką, peluszką, bobikiem, saradelą czy rzepikiem. Gęsto posiane, zabiorą chwastom światło i uniemożliwią im swobodny dostęp do składników odżywczych czym spowodują ich obumarcie.

  1. Nawożenie roślin

Mizerne kwitnienie, blade i pożółkłe liście to tylko niektóre oznaki niedożywienia roślin. Aby wyeliminować ryzyko przedwczesnego obumarcia zasianych warzyw i owoców, stosuj odpowiednio dobrane nawozy:

  • mineralne: gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone do różnego typu roślinności,
  • organiczne: ekologiczne; dostarczają glebie nie tylko cennych mikro- i makroelementów, ale i wzbogacają ją w próchnicę. Możesz je przygotować samodzielnie (np. kompost czy obornik).

Dodatkową porcję pokarmu zapewnią kwitnącym roślinom preparaty mikoryzowe. Mikoryza to symbioza grzybni z korzeniami roślin stosowana w celu wzmocnienia odporności na różnego rodzaju choroby, szkodliwe działanie owadów oraz insektów. Rozrastająca się w głębszych warstwach ziemi grzybnia ułatwia roślinom przyswajanie substancji odżywczych, a także – dzięki zdolności magazynowania wody – pomaga przetrwać suszę.

Preparaty mikoryzowe w postaci szczepionek, żelu czy podłoża zmieszanego z grzybnią możesz zakupić w wersji uniwersalnej, jak i przeznaczonej do specjalistycznego użytkowania: dla trawnika, warzyw czy rabatek kwiatowych.

  1. Nawadnianie

Podobnie, jak w przypadku pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych, również przy nawadnianiu roślin działkowych powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • po pierwsze: podlewaj rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W ten sposób zabezpieczysz je przed poparzeniem słonecznym i przesuszeniem,
  • po drugie: podlewaj rośliny rzadziej i obficiej, zamiast częściej i po trosze. Weź również pod uwagę, że nawet w czasie suszy codzienne podlewanie nie służy roślinom, a wręcz powoduje choroby. Nawadnianie upraw co 2-3 dni w zupełności wystarczy,
  • po trzecie: pamiętaj, że dużo lepsze efekty przynosi nieśpieszne podlewanie rabat zraszaczem lub wężem ogrodowym niż jednorazowe wylanie wiadra wody. Wolne podlewanie działki powoduje, że woda lepiej wsiąka w podłoże i równomiernie nawilża wszystkie warstwy gleby aż do korzeni.
  1. Cięcie

Przeważająca większość gatunków drzew i krzewów ozdobnych wymaga regularnego cięcia. Chcąc prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, zwracaj uwagę zarówno na porę roku, jak i pogodę. Wiosną i jesienią cięcie drzewek ozdobnych powinno obywać się w suchy, słoneczny i ciepły dzień. Latem - ze względu na niebezpieczeństwo przesuszenia roślin – nie wykonuj tego rodzaju zabiegów.

  1. Płodozmian

Inaczej nazywany „zmianowaniem” pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów i właściwości gruntu. Płodozmian polega na naprzemiennym zasiewaniu w tym samym miejscu różnego rodzaju roślin w określonej kolejności.

W praktyce oznacza to, że jedne rośliny przygotowują grunt pod kolejne, oczyszczając go z bakterii chorobotwórczych i wzbogacając glebę. Przykładowa kolejność zasiewania działki stosując zmianowanie to: rośliny liściowe – korzeniowe – owocowe – kwiatowe – uprawa na zielony nawóz – ponownie liściowe, itd.

Zdrowe plony to efekt dobrze zorganizowanej i regularnie wykonywanej pracy na działce. Dzięki serii zabiegów pielęgnacyjnych przygotowujesz glebę na przyjęcie nowych nasion, a im samym – tworzysz korzystne warunki do rozkwitu.

Zobacz produkt w sklepie Stiga