Kwiaty na taras – jakie wybrać, aby przyozdobić przydomową przestrzeń?

Ogród
Kwiaty na taras – jakie wybrać, aby przyozdobić przydomową przestrzeń?

Przydomowy ogród to przywilej, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jednak kiedy jesteś już jego posiadaczem, być może chcesz stworzyć w nim strefę rekreacyjną. W takiej sytuacji taras może stać się dekoracyjną przestrzenią pełną kolorów i zapachów. Jakie kwiaty na taras będą najlepsze? Inspiracje znajdziesz w naszym artykule.

Najpiękniejsze kwiaty na słoneczny taras

Jeżeli na twoim tarasie przez większość dnia mocno świeci słońce, zdecyduj się na rośliny, które lubią ciepło i słoneczne stanowiska. Wśród najpopularniejszych kwiatów na taras południowy należy wymienić:

 • pelargonie (łac. Pelargonium),
 • surfinie (łac. Petunia hybrida),
 • sukulenty (łac. Succulentus),
 • sanwitalia rozesłana (łac. Sancitalia procumbens), 
 • stokrotka afrykańska (łac. Osteospermum ecklonis),
 • oleander pospolity (łac. Nerium oleander L.)

Z kolei zwisające kwiaty na taras, które lubią słońce i do tego wyglądają bardzo efektownie, to m.in.:

 • nasturcja pnąca (łac. Tropaeolum majus),
 • werbena zwisająca (łac. Verbena),
 • milion dzwonków (łac. Calibrachoa).

Hodowanie kwiatów na słonecznym tarasie

Musisz pamiętać, że hodowanie kwiatów na słonecznym tarasie wymaga od ciebie szczególnej uwagi. Dlaczego? Ponieważ rośliny są wtedy szczególnie narażone na przesuszenie, dużą różnicę temperatur w ciągu dnia i w nocy oraz ataki szkodników rozwijających się w suchym i gorącym środowisku (np. przędziorki). Ale w jaki sposób o nie zadbać? Oto nasze propozycje:

 1. Dobierz odpowiednie donice. Donice na kwiaty rosnące na słonecznym stanowisku powinny być duże oraz jasne. Pomoże to zminimalizować ryzyko przesuszenia podłoża, a także niepotrzebnego nagrzewania się samej donicy.
 2. Wprowadź odrobinę cienia na taras. Jeżeli na południowym tarasie chcesz hodować kwiaty, które preferują mniej słoneczne stanowiska, zamontuj parasol albo markizę, co obniży temperaturę otoczenia.
 3. Wykorzystaj ściółkę. Ściółka z kory wysypana na podłoże zapobiegnie przesuszaniu się gleby i sprawi, że ta dłużej pozostanie wilgotna, a także powstrzyma rozwój chwastów.

Jakie kwiaty na zacieniony taras nadadzą się najlepiej?

Tarasy zachodnie lub wschodnie, czyli takie o ograniczonym nasłonecznieniu lub północne, szczególnie zacienione, to dobre stanowiska dla roślin, które nie będą się rozwijać, jeżeli będzie im za ciepło i szybko obumrą wystawione na działanie wysokich temperatur. Wśród najbardziej zjawiskowych kwiatów warto tu wymienić:

 • hortensję (łac. Hydrangea)
 • miodunkę plamistą (łac. Pulmonaria officinalis),
 • tawułka (łac. Astilbe).

Z kolei kwiaty na taras długokwitnące, które dobrze czują się w cieniu, to:

 • fuksja (łac. Fuchsia),
 • begonia bulwiasta (łac. Begonia x tuberhybrida),
 • niecierpek (Lmpatiens L.)
hortensja-na-taras.jpg

O czym należy pamiętać, uprawiając kwiaty na zacienionym tarasie?

Rośliny, które hodujesz na zacienionym tarasie, potrzebują zwykle mniej wody niż te na słonecznym stanowisku. Wynika to z faktu, że ich podłoże nie wysycha zbyt szybko, a sama woda nie paruje. Pamiętaj o tym, ponieważ zbyt wilgotne środowisko może prowadzić do chorób, np. wynikających z rozwoju pleśni obejmujących system korzeniowy oraz pędy. Aby tego uniknąć, wybieraj donice z otworami, przez które nadmiar wody wydostaje się na podkładkę.

Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji swojego tarasu. Wykorzystaj myjki ciśnieniowe, aby dokładnie wyczyścić powierzchnię mebli ogrodowych z zalegających liści, brudu czy plam. Z łatwością poradzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Jeśli w pobliżu swojego tarasu masz ścieżkę lub chodnik – nasze zamiatarki usuną wszelkie drobne gałęzie, pył i kurz. Oba urządzenia dzięki ergonomicznej i kompaktowej budowie znacząco ułatwiają prace porządkowe. 

myjka-HP-cisnieniowa.jpg

Bibliografia:

 1. Debicz R., Z dala od słońca, Mój Piękny Ogród 2012, 04, s. 49.
 2. Fregonezi J. N., Turchetto C., Bonatto S. L., Freitas L. B., Biogeographical history and diversification of Petunia and Calibrachoa (Solanaceae) in the Neotropical Pampas grassland, Botanical Journal of the Linnean Society 2013, p. 140-153.
 3. Waszak A., Ogrodowe sukulenty, Działkowiec 2019, 07, s. 6-7.