Kosiarka spalinowa czy elektryczna – który model jest dla ciebie lepszym rozwiązaniem?

Urządzenia ogrodowe
Kosiarka spalinowa czy elektryczna – który model jest dla ciebie lepszym rozwiązaniem?

Choć na rynku można znaleźć szeroką ofertę urządzeń służących do koszenia trawy, wciąż do najpopularniejszych należą kosiarki elektryczne i kosiarki spalinowe. Dzieje się tak dlatego, iż oba warianty są bardzo użyteczne i dostępne w przystępnych cenach. Który rodzaj będzie jednak bardziej odpowiedni dla Twojego trawnika?

KOSIARKI DO TRAWY – DLA KAŻDEGO COŚ INNEGO

Koszenie trawy często kojarzy się ze żmudnym spacerowaniem po całym ogrodzie, któremu nierzadko towarzyszy głośny hałas. Praca ta, choć bardzo czasochłonna i zajmująca, przynosi wiele korzyści: przyspiesza wzrost trawy, wspomaga jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe oraz ją wzmacnia. To właśnie m.in. dzięki koszeniu możesz latem cieszyć się widokiem gęstej i bujnej trawy w swoim ogrodzie.

Mimo to, nie każdy wie o tym, że dobór odpowiedniego sprzętu do koszenia może sprawić, iż zajmie ono nie tylko mniej czasu, lecz jednocześnie stanie się bardziej wydajne. Zarówno kosiarki spalinowe, jak i kosiarki elektryczne, mają swoje walory nie do przecenienia, a przemyślany wybór zmieni koszenie trawy nie do poznania.

REALNE KRYTERIA WYBORU

Decyzja o zakupie kosiarki do trawy jest poważnym zadaniem. Urządzenie wysokiej jakości będzie służyło Ci przez lata, dlatego ważne jest, aby w jak największym stopniu odpowiadało na Twoje potrzeby. Zwróć uwagę na kilka podstawowych kryteriów:

  • powierzchnia, jaką masz zamiar kosić,
  • częstotliwość koszenia,
  • ukształtowanie terenu i jego zagospodarowanie,
  • szerokość powierzchni tnącej,
  • zasilanie kosiarki,
  • zbieranie skoszonej trawy.

KOSIARKA ELEKTRYCZNA – POSTAW NA MOBILNOŚĆ

Urządzenia z zasilaniem elektrycznym posiadają moc nieco mniejszą niż ich odpowiedniki zasilanie silnikiem benzynowym. Zwykle są także mniejszych rozmiarów, co sprawia, że są bardziej mobilne i łatwiej dotrzeć nimi w trudno dostępne miejsca. Kosiarki elektryczne zalecane są do koszenia powierzchni nie większych niż 500 m2.

Przykładem bardzo funkcjonalnej i uniwersalnej kosiarki jest Combi 36 E. Łatwa w prowadzeniu i prosta w użytkowaniu, nie sprawi żadnych problemów nawet podczas pierwszego korzystania. Jest bardzo lekka (12 kg), co dodatkowo zwiększa jej sterowność. Kosiarki elektryczne charakteryzują się także tym, że pracują stosunkowo cicho, dlatego też nie są uciążliwe ani dla użytkowników, ani ich sąsiadów.

 

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – czy już wiesz, która jest stworzona dla Twojego ogrodu?

Źródło: www.stiga.pl

Ogólnym minusem tego typu urządzeń jest jednak potrzeba ciągłego zasilania, gdyż wyposażone są one w kabel, który musi być podłączony do źródła prądu. Co więcej, wraz z długością kabla spada napięcie. Uważa się, iż maksymalna odległość kosiarki od gniazdka powinna wynosić 40 m, natomiast za optymalne warunki przyjęte jest już tylko 25 m.

Alternatywą dla osób nieposiadających możliwości podłączenia wtyczki do kontaktu jest Combi 36 AE, która została zaopatrzona we własny akumulator. Dołączono do niej także plastikowy kosz o pojemności 35 l, który zbierze wszystkie odpadki wytworzone podczas pracy.

KOSIARKA SPALINOWA – NAJLEPSZA DO NAPRAWDĘ TRUDNYCH ZADAŃ

Nieco kolokwialnie można powiedzieć, że kosiarki spalinowe idealnie nadają się do grubszej roboty. Z racji na fakt, iż wyposażone są w silnik który je napędza, mają nie tylko większe rozmiary i masę, ale także moc i szerokość ostrzy. Ponadto, modele z tej grupy nie potrzebują zewnętrznego zasilania do pracy. Wszystko to sprawia, iż są szczególnie zalecane do pracy na dużych powierzchniach, a także przy trawnikach znajdujących się na zboczach.

Kosiarki spalinowe powszechnie uważa się za najlepsze rozwiązanie, gdy powierzchnia koszenia wynosi więcej niż 500 m2. Doskonałym przykładem świetnie zaprojektowanej kosiarki z napędem benzynowym jest Combi 53 S B. Szerokość korpusu równa 53 cm sprawia, że skoszenie dużych połaci terenu w krótkim czasie staje się możliwe.

Bardzo praktyczne zastosowanie znajduje także wybór jednego z trzech trybów pracy: zbieranie do kosza, tylny wyrzut oraz mulczowanie. Ten ostatni system jest naturalnym nawożeniem ogrodu w postaci drobno posiekanej trawy. W tym stanie ulegnie ona szybszemu rozkładowi, a Tobie pozwoli cieszyć się zadbanym i estetycznym trawnikiem.

Decydując się na sprzęt kosiarki pamiętaj, że to inwestycja na lata. Znając podstawowe parametry techniczne będziesz w stanie wybrać model kosiarki STIGA wprost idealnie odpowiadający Twojemu ogrodowi.

Zobacz produkt w sklepie Stiga