Kosa a podcinarka - Czym się różnią?

Urządzenia ogrodowe
Kosa a podcinarka - Czym się różnią?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni sprzęt do pielęgnacji swojego trawnika?

Na rynku ogrodniczym do dyspozycji mamy wiele sprzętów, dzięki którym dbanie o swój zielony skrawek staje się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze: poczynając od traktorów ogrodowych, stworzonych z myślą o właścicielach dużych areałów, idąc przez wszechstronne kosiarki, roboty koszące, kosy i podcinarki, a kończąc na nożycach do trawy.

W tym wpisie skupimy się na kosach i podcinarkach - czym różnią się od siebie i do jakich ogródków są przeznaczone?

Choć wyglądem mogą być bardzo podobne, to ich przeznaczenie zgoła się różni.

Kosa a podcinarka - różnice

Zasadniczą różnicą między kosą i podcinarką (zwanej także podkaszarką) jest ich zadanie. Kosa to poręczne urządzenie, które służy do koszenia trudno dostępnych miejsc - takich, do których nie dotrze zwykła kosiarka. Ma dosyć dużą moc, dzięki temu niestraszne są jej wysokie trawy i zarośla, czy nawet małe krzewy - a to również dzięki opcji wymiany głowicy żyłkowej na ostrze tnące. Doskonale sprawdza się na nierównym terenie, stromych zboczach. Odpowiednia kosa sprawnie poradzi sobie także z głębokim rowem, a nawet z roślinnością na łąkach czy pastwiskach. U większości modeli stosowane są kierownice podwójne, które ułatwiają operowanie urządzeniem i zapewniają maksymalny poziom komfortu użytkowania. 

Podcinarka, choć jest z pozoru bardzo podobna do kosy, służy do przycinania trawy na niewielkim terenie, przy krawędziach - główne w okolicach krawężników ścieżek i podjazdów, wzdłuż płotów, wokół rabat czy pod krzewami. Można powiedzieć, że jest uzupełnieniem pracy zwykłej kosiarki (choć poradzi sobie także z wykoszeniem niewielkiego trawnika). Podcinarki wyposażone są w ergonomiczne kierownice w kształcie pętli.

Jakie urządzenie wybrać do swojego ogrodu?

Kosa

Posiadasz duży trawnik? A może chcesz wykosić teren mocno porośnięty trawami i innymi zaroślami? W takim przypadku najlepszym wyborem okaże się kosa akumulatorowa, a to ze względu na swoje możliwości i efektywność.

Podczas pracy kosą akumulatorową możesz cieszyć się wygodną pracą bez wibracji, hałasu i emitowanych spalin a dzięki eliminacji ciężkiego pojemnika z paliwem i sporego silnika sprzęt jest na tyle lekki, że koszenie staje się przyjemnością.

Doskonałą propozycją jest napędzana bezszczotkowym silnikiem o mocy 500 W kosa akumulatorowa SBC 700 D AE. To mocne urządzenie zamknięte w wytrzymałej aluminiowej obudowie, które tnie trawy, krzewy oraz rośliny liściaste. Wyposażone jest w podwójną kierownicę, aby zapewnić maksymalną wygodę cięcia. Jedno naładowanie zapewnia od 30 do nawet 66 minut nieprzerwanej pracy! Aby zwolnić żyłkę tnącą, wystarczy uderzyć głowicą tnącą o glebę. W trudniejszych przypadkach możesz także użyć dołączonego ostrza 4T, które zapewnia 6500 obrotów na minutę i bez problemu poradzi sobie z twardszą i bujniejszą roślinnością.

001.jpg

Podcinarka

Jeśli oczekujesz doskonałej precyzji cięcia w nawet najtrudniejszych zakamarkach Twojego ogrodu, wybierz podcinarkę akumulatorową. To urządzenie doskonałe do pracy na mniejszych powierzchniach, gdzie trudno jest dotrzeć większą maszyną.

Podcinarka akumulatorowa GT 500e to gwarancja perfekcyjnie skoszonej trawy i dokładnie podkoszonych krawędzi trawnika. Za pomocą jednego szybkiego obrotu możesz przełączyć się z trybu przycinania na podkaszanie krawędzi. Jeśli chcesz udoskonalić granice trawnika przy ścieżkach, podjazdach i ogrodzeniach, a także wokół rabat i pojedynczych roślin, wystarczy, że obrócisz o 90° głowicę tnącą z kółkiem ułatwiającym krawędziowanie. 

003.jpg

Podsumowując, wybór między kosą akumulatorową a podcinarką zależy od wielu czynników, takich jak na przykład wielkość ogrodu, rodzaj roślinności, którą chcemy kosić, a także indywidualnych preferencji użytkownika. Odpowiednio dobrane narzędzie ogrodnicze ułatwi pracę w ogrodzie i pozwoli cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem przez wiele sezonów. Odwiedź sklep STIGA i znajdź doskonały produkt dla siebie!

Zobacz produkt w sklepie Stiga