EKSPERT STIGA RADZI: Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Porady
EKSPERT STIGA RADZI: Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Na wiosnę bez kosiarki ani rusz! Co zrobić krok po kroku, by dobrze służyła w nadchodzących miesiącach? Podpowiadamy!

O sprzęt ogrodniczy powinieneś dbać z równą pieczołowitością, co o przydomowy krajobraz. Szczególnie wiosną, kiedy pracy wokół domu jest najwięcej; jednym z urządzeń, jakiego - już niedługo - będziesz bardzo potrzebował jest kosiarka. Jak zweryfikować (i poprawić) jej stan techniczny?

Zanim po raz pierwszy w nowym sezonie uruchomimy kosiarkę, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta. Szczegółowymi wskazówkami w zakresie prac konserwacyjnych, które możemy wykonać samodzielnie oraz tych, których wykonanie lepiej powierzyć wykwalifikowanemu pracownikowi autoryzowanego salonu STIGA. Dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko niezamierzonego a poważnego uszkodzenia kosiarki, zapobiegniemy również naruszeniu jej istotnych komponentów -  odpowiedzialnych za wydajną, efektywną i bezpieczną pracę z maszyną. - tłumaczy ekspert.

Kondycja kosiarki wiosną nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej, jeśli przed zimą nie zadbaliśmy o nią w należyty sposób. Od czego powinniśmy zacząć, by dobrze przygotować ją do wiosny?

W pierwszej kolejności warto zadbać o doprowadzenie kosiarki do porządku, tj. dokładne oczyszczenie jej z zabrudzeń.

Do usuwania zanieczyszczeń gromadzących się w sprzęcie ogrodniczym świetnie nadaje się sprężone powietrze, które pozwala udrożnić i oczyścić miejsca trudno dostępne, np. kanały wentylacyjne w silnikach spalinowych. Sprężone powietrze możemy zastąpić pędzlem z odpowiednio długim włosiem pozwalającym na precyzyjne wyczyszczenie kosiarki, również od wewnątrz.

Trudne do usunięcia zabrudzenia, np. zaschnięte błoto, czy resztki ściętej trawy usuwamy przy pomocy wilgotnej szmatki z detergentem. Nie polecam wykonywać tej czynności przy pomocy mocnego strumienia wody - z węża ogrodowego czy myjki wysokociśnieniowej - ze względu na ryzyko uszkodzenia poszczególnych komponentów maszyny. Wyjątkiem są kosiarki spalinowe wyposażone w specjalne, dedykowane do tego celu, złącze, które pozwala na użycie wody do wyczyszczenia spodniej części korpusu.

Jakie konkretne czynności powinniśmy wykonać po kolei, by dobrze przygotować do nowego sezonu kosiarkę -  akumulatorową, elektryczną, spalinową?

Jeśli chodzi o kosiarkę akumulatorową, jeśli zdążyliśmy już umieścić w niej akumulator najpierw go wyjmijmy. Następnie sprawdźmy stan akumulatora. Jeśli nie jest w pełni naładowany, podłączmy go do ładowarki i poczekajmy aż odzyska 100% mocy.

Kolaż 2_ Kosiarka akumulatorowa-min.jpg

W przypadku wiosennej konserwacji kosiarek elektrycznych najważniejszą kwestią jest... niepodłączanie maszyny do prądu. Jeśli zrobiliśmy to, koniecznie odłączmy przewód zasilający od gniazdka elektrycznego. W przeciwnym razie ryzykujemy - nie tylko uszkodzeniem kosiarki, lecz także własnym zdrowiem (wypadkiem przy pracy wskutek porażenia prądem). Pamiętajmy: bezpieczeństwo przede wszystkim!

Kolaż 3_ Kosiarka elektryczna-min.jpg

Z kolei w  przypadku kosiarek spalinowych, przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjno-eksploatacyjnych, usuńmy ze świecy zapłonowej silnika fajkę cewki zapłonowej. Sprawdźmy również poziom oleju w misce olejowej silnika. W sytuacji, kiedy olej nie był wymieniony jesienią, wymieńmy go teraz - przed pierwszym w sezonie koszeniu trawy (parametry oleju oraz wymienianą ilość określa instrukcja obsługi silnika). Ponadto zwróćmy uwagę, by podczas wykonywania czynności serwisowych, w przypadku konieczności przechylenia kosiarki, np. w celu weryfikacji stanu noża lub spodniej części korpusu, kierunek jej pochylenia był zawsze skierowany świecą zapłonową ku górze.

Jeśli w zbiorniku kosiarki napędzanej silnikiem dwusuwowym  od końca ubiegłorocznego sezonu ogrodniczego znajduje się mieszanka paliwowo – olejowa, to pod żadnym pozorem nie podejmujmy prób uruchomienia czy choćby sprawdzenia pracy silnika! 

Kolaż_ Kosiarka spalinowa-min.jpg

Dlaczego? Mieszanka paliwowo-olejowa po 30 dniach od jej sporządzenia traci właściwości smarne, zabezpieczające prawidłową i bezawaryjną pracę silnika dwusuwowego; uruchomienie go na zestarzałym paliwie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jego elementów. Ponadto istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia gaźnika, co nie tylko uniemożliwia normalną pracę silnika kosiarki, ale i wymaga naprawy w autoryzowanym serwisie STIGA.

Chcąc zapobiec dodatkowym kosztom związanym z naprawą kosiarki, pamiętajmy o usunięciu starego paliwa zarówno ze zbiornika, jak i gaźnika (poprzez kilkukrotne naciśnięcie pompki paliwa przy pustym zbiorniku). Następnie przygotowujemy odpowiednią ilość świeżej mieszanki paliwowo-olejowej (mając na uwadze okres 30 dni powyżej których mieszanka paliwowo-olejowa traci posiadane właściwości smarne). Po czym:

  1. przygotowaną, świeżą mieszankę wlewamy do zbiornika paliwa, 
  2. zakręcamy korek zbiornika, 
  3. przepompowujemy paliwo do gaźnika naciskając kilkakrotnie na pompkę paliwa,
  4. ustawiamy położenie dźwigni ssania i manetki gazu zgodnie z procedurą uruchomienia, opisaną w instrukcji obsługi (danego modelu kosiarki).

Jeżeli po ubiegłorocznym sezonie nie przeprowadziliśmy  przeglądu konserwacyjno-eksploatacyjnego kosiarki (spalinowej), nie usunęliśmy z układu paliwowego zalegającego paliwa, to aktualnie przeprowadzona weryfikacja stanu maszyny może ujawnić problemy. Na przykład: z uruchomieniem silnika, czy jego nieregularną pracą. Te niesprawności nie wskazują jednak wady silnika, a wynikają jedynie z konsekwencji długotrwałego zalegania zestarzałego paliwa w zbiorniku. 

Normalną pracę silnika zaburzać może również  odłożenie się w kanałach gaźnika mniej lotnych frakcji paliwowych. Jeżeli wymiana paliwa na świeże nie rozwiąże problemów niezbędna będzie interwencja autoryzowanego serwisu. Wówczas prawdopodobnie stwierdzone zostaną również uszkodzenia powłoki lakierniczej oraz ogniska korozji metalowego korpusu kosiarki. Zwłaszcza w jego spodniej części, w miejscach nieoczyszczonych z przylegających złogów skoszonej trawy, w której przebiegał agresywny dla powłoki lakierniczej i struktury korpusu kosiarki proces kompostowania i gnicia.

Wiosenna konserwacja kosiarki obejmuje zarówno czynności przeznaczone dla konkretnego rodzaju maszyny, jak i prace „wspólne” - które powinniśmy przeprowadzić niezależnie od tego, czy trawę w ogrodzie kosimy przy pomocy urządzenia akumulatorowego, elektrycznego czy spalinowego. Do tej drugiej grupy zaliczamy: 

1. Naprawę ubytków powierzchni lakierowanych oraz ognisk korozji 

Te czynności możemy przeprowadzić samodzielnie - czyszcząc uszkodzony obszar z luźno przylegających fragmentów lakieru oraz rdzy. Naprawione powierzchnie należy odtłuścić i zabezpieczyć, nakładając na nie farbę antykorozyjną. 

2. kontrolę stanu krawędzi tnących noża

Stwierdzone ubytki i skaleczenia lub zużycie noża tnącego kosiarki (ponad zakres określony przez producenta) wymagają wymiany noża na nowy, lub prawidłowego naostrzenia krawędzi tnących.

W jaki sposób samodzielnie (i prawidłowo!) naostrzyć noże tnące kosiarki? 

Koniecznie przeczytaj!  Ostrzenie noży w kosiarce. Poradnik krok po kroku.

3. Wyważenie noża tnącego

Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy z kosiarką. Prawidłowo wyważony nóż ogranicza negatywny wpływ wibracji na operatora, jak również jego dewastujący wpływ na elementy kosiarki. Co więcej, podnosi komfort pracy z urządzeniem i zapewnia długotrwałą bezawaryjną eksploatację. 

Mając na uwadze bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy z kosiarką, związane z ww. czynnościami - ostrzeniem i wyważeniem noża, w sytuacji, kiedy nie mamy doświadczenia w tym zakresie, powinniśmy zlecić wykonanie powyższych czynności wykwalifikowanym pracownikom autoryzowanego serwisu STIGA.

4. kontrolę stanu piasty noża

Piasta noża to element stabilizujący mocowanie noża do wału napędowego silnika.  Jego weryfikacja kątem bezpieczeństwa użytkowania - stwierdzenie jakichkolwiek uszkodzeń, pęknięć, śladów przeciążeń - bezwzględnie kwalifikuje powyższy element do wymiany na nowy, dedykowany do danego modelu kosiarki. 

5. kontrolę stanu oraz przesmarowanie osi kół i zębatek napędowych,

6. kontrolę stanu linek oraz dźwigni sterujących pracą kosiarki,

7. dokładne oczyszczenie agregatu tnącego i korpusu (w sytuacji, kiedy nie zrobiliśmy tego wcześniej, tj. przed zimą).

Konserwację kosiarki spalinowej możemy przeprowadzić zupełnie samodzielnie. Czy akumulatorowej również (bez obawy o uszkodzenie maszyny)?

W trakcie (wiosennej) konserwacji sprzętu akumulatorowego, postępujemy bardzo podobnie jak z urządzeniami o napędzie elektrycznym, zachowując tak samo wysokie standardy bezpieczeństwa. To znaczy, ograniczamy zakres prac konserwacyjnych do: 

  • oczyszczenia korpusu urządzenia i układu jezdnego,
  • kontroli stanu noża tnącego, jego wymiany lub ewentualnego ostrzenia,
  • sprawdzenia stanu akumulatora.

Pamiętajmy, że sprawdzając nóż tnący, musimy mieć na uwadze konieczność jego odpowiedniego wyważenia. Zaniedbanie tej operacji może mieć dewastujący wpływ na kosiarkę. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo użytkowania maszyny jest usuwanie akumulatora z urządzenia w czasie jego przechowywania.

Równie istotna jest obsługa eksploatacyjna akumulatorów; możemy go w dowolnym momencie doładować, i co najważniejsze - kontrolować na bieżąco poziom mocy, co pozwala na elastyczne planowanie prac wokół domu. Jak sprawdzić, czy akumulator naładował się w wystarczającym stopniu? Wystarczy nacisnąć przycisk testujący znajdujący się na obudowie akumulatora. Wówczas wyświetli się adekwatna do procentowego poziomu naładowania akumulatora ilość diod, co pozwala na dokładną ocenę zapasu dostępnej energii. 

Nie zapominajmy: wszelkie informacje związane z ładowaniem akumulatora jego przechowywaniem powinniśmy oczywiście prowadzić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi danego urządzenia akumulatorowego.

A co z robotem koszącym? Czy kontrola jego stanu technicznego jest możliwa w warunkach domowych, czy lepiej powierzyć to zadanie autoryzowanemu serwisowi STIGA?

O ile obsługa robotów koszących Autoclip jest intuicyjna, o tyle samodzielna weryfikacja stanu technicznego maszyny, szczególnie po dłuższym okresie nieużytkowania, może okazać zbyt trudnym zadaniem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie go (co najmniej raz do roku) specjaliście z autoryzowanego serwisu STIGA. Przeprowadzi on rzetelny przegląd robota koszącego bez ryzyka uszkodzenia maszyny i obniżenia wydajności czy skuteczności jego pracy. 

Kolaż 4_ Robot koszący -min.jpg

Dziękuję za rozmowę!