Zrób z choinki... kompost! Z pomocą przychodzą urządzenia Stiga

Porady
Zrób z choinki... kompost! Z pomocą przychodzą urządzenia Stiga

Jak pozbyć się choinki, a przy okazji poprawić jakość gleby w ogrodzie? Z pomocą przybywają urządzenia ogrodnicze STIGA!

Już styczeń - wiele świątecznych drzewek opuściło swój kąt, a resztę podobny scenariusz czeka wkrótce. Jeśli co roku zastanawiasz się co zrobić z ciętą choinką po świętach, to mamy propozycję: co powiesz na… kompost?

Drugie życie choinek - wartościowy nawóz

Myśląc o możliwościach wykorzystania świątecznego drzewka w pierwszej kolejności na myśl najczęściej przychodzi możliwość wykonania różnego rodzaju stroików, czy wykorzystania gałęzi do okrycia najbardziej wrażliwych na mróz roślin. A co gdyby tak zrobić z choinki… kompost?

Recykling choinki to pomysł idealny - pozbywasz się starego drzewka, a otrzymujesz cenny nawóz, który ma korzystny wpływ na rozwój roślin ogrodowych

Choć igły mają niskie pH, to kompost z choinki połączony z innymi odpadami nie powinien nadmiernie zakwasić gleby - bardzo ważne jest jednak, aby gałęzie z drzewka iglastego nie stanowiły jedynego składnika kompostu.

Poza możliwością przerobienia choinki na kompost, możesz także wykorzystać jej gałęzie do okrycia roślin wrażliwych na mróz

Jak przygotować choinkę do kompostowania?

Choinka na kompost, zanim trafi do kompostownika, musi zostać najpierw odpowiednio przygotowana - po pierwsze: aby zmieściła się do kompostownika, a po drugie dlatego, aby proces kompostowania przebiegał łatwiej i szybciej. Jak się za to zabrać? Oto najważniejsze kroki!

1. Potnij drzewko na mniejsze kawałki. 

Przygotuj choinkę do dalszej obróbki - podziel ją na mniejsze części. Najlepiej zrobić to pilarką akumulatorową CS 700e - z łatwością poradzi sobie z cięciem gałęzi i kłód. Jest lekka i posiada ergonomiczny uchwyt, dlatego praca nią to czysta przyjemność.

2. Rozdrobnij materiał do kompostowania.

Pocięte na mniejsze kawałki drzewko możesz rozdrobnić elektrycznym rozdrabniaczem BIO SILENT 2500. Umożliwia rozdrabnianie elementów o średnicy do 40 mm, dzięki czemu bez problemu potniesz nim gałęzie i mniejsze kawałki pnia. Rozdrabniacz STIGA posiada regulację grubości rozdrabniania, dlatego bez problemu przygotujesz drobny materiał, który ulegnie szybkiemu kompostowaniu.

3. Posprzątaj po pracy.

Prace pilarką i rozdrabniaczem niosą ze sobą ryzyko zaśmiecenia terenu opadniętymi igłami i innymi drobnymi skrawkami, które trzeba będzie posprzątać. Pomoże Ci w tym dmuchawa/odkurzacz akumulatorowy VS 100e 4.0 Ah. To urządzenie 2w1 możesz użyć go jako tradycyjnej dmuchawy albo jako odkurzacza, który dodatkowo rozdrobni zbierany materiał. Dzięki temu możesz wykorzystać zebrane w worku odpadki do kompostu!

kolaż 1-min.jpg

Jak monitorować przebieg kompostowania? 

Gdy kompostownik jest mocno wypełniony ciężko stwierdzić, na jakim etapie rozkładu są poszczególne warstwy kompostu. Właśnie dlatego należy przerzucić kompostowany materiał co około 8 tygodni, aby każdy poziom miał szansę na równomierny rozkład, co pozwoli na użycie całego nagromadzonego materiału w tym samym czasie.

Kompost można uznać za gotowy, kiedy masa jest ciemna i sypka. 


Pozyskany z choinki i innych odpadków (gałęzi, liści itp.) kompost sprawdzi się idealnie podczas sadzenia i ściółkowania. Przeznaczenie ściętej choinki na kompost to najlepszy sposób na jej recykling - dzięki temu nie zapełnisz kosza na śmieci, a stare świąteczne drzewko nie będzie w nieskończoność leżeć koło domu, psując estetykę otoczenia. Nie czekaj długo - im szybciej zabierzesz się za przygotowanie kompostu, tym szybciej będziesz mógł go użyć! Zaopatrz się w najpotrzebniejsze urządzenia ogrodowe STIGA i do dzieła!