Kiedy zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin?

Ogród
Kiedy zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin?

Wraz z nadejściem marca aura stopniowo poprawia się, a cieplejsze i słoneczne dni zachęcają do zdjęcia zimowych okryć z roślin. Ich kondycji wciąż jednak zagrażają przymrozki, które pojawiają się o poranku oraz pod wieczór. Kiedy przypada bezpieczny termin usunięcia osłon z drzew, krzewów i bylin?

Czym grozi zbyt szybkie zdjęcie osłon? 

Choć dobre warunki pogodowe sprzyjają lekkim pracom w ogrodzie, to nie zapominaj, że aż do połowy maja, czyli tzw. zimnych ogrodników, rośliny narażone są na uszkodzenia w wyniku przemarznięcia. Poranne i wieczorne przymrozki wciąż stanowią największe zagrożenie dla młodych drzewek i krzewów ozdobnych oraz bylin w pierwszej fazie okresu wegetacyjnego. Wskutek gwałtownego spadku temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza komórki roślinne zostają trwale uszkodzone poprzez tworzenie się na ich powierzchni kryształków lodu. W rezultacie pąki kwiatowe wraz z pędami przemarzają i rośliny obumierają. 

Czym grozi przetrzymanie roślin pod osłonami?

Temperatura wewnątrz osłon jest wyższa niż na zewnątrz, przez co istnieje ryzyko zbyt wczesnego rozpoczęcia wegetacji przez poszczególne gatunki. Po usunięciu zabezpieczeń stają się nazbyt wrażliwe na panujące warunki atmosferyczne i podatne na choroby grzybowe, które mogą przyczynić się do poważnych deformacji pędów. Pozostawienie bylin zbyt długo pod przykryciem jest zatem równie złym pomysłem, co przedwczesne pozbawienie ich ochrony. 

Na co zwrócić uwagę, by wyznaczyć właściwy termin zdjęcia zimowych osłon z roślin? 

Trudno jest określić uniwersalną datę zdejmowania okryć z roślin zimujących w ogrodzie, ponieważ uzależniona jest od warunków atmosferycznych dyktujących tempo rozwoju drzew, krzewów oraz bylin. Z reguły jednak najkorzystniejszym terminem wykonania tej czynności jest przełom marca i kwietnia, kiedy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, a długoterminowe prognozy nie wskazują na pogorszenie się pogody. Wówczas dochodzi również do charakterystycznego „pękania” pąków kwiatowych, co świadczy o gotowości roślin do przejścia w fazę intensywnego wzrostu.

Wrzosy, pnącza (np. bluszcz) i wrzośce to przykłady roślin, które możesz pozbawić osłon zimowych w pierwszej kolejności

Źródło: www.fotolia.pl

Które rośliny odkrywać jako pierwsze? 

W połowie marca bez obaw możesz zdjąć materiał osłaniający z: pnączy, wrzosów i wrzośców, magnolii. Niedługo później, bo w połowie kwietnia z różaneczników, natomiast pod koniec miesiąca: róż (parkowych, pnących, rabatowych, wielokwiatowych) oraz pozostałych roślin z gatunków mało odpornych na niskie temperatury. 

W jaki sposób zdejmować osłony, pod którymi rośliny spędziły zimę?

Przede wszystkim, bez pośpiechu. Poczekaj na sprzyjające warunki pogodowe, które minimalizują ryzyko uszkodzenia roślin w wyniku dużego szoku termicznego: duże zachmurzenie przy bezwietrzności. Zacznij od usunięcia grubych osłon, tj. słomianych mat, agrowłókniny białej, jutowych worków. Następnie przejdź do lżejszych usypanych z liści, kory czy drobnych gałązek.

Po zdjęciu osłon przeprowadź delikatnie cieniowanie roślin ozdobnych, które zapobiega nadmiernemu przesuszeniu warstwy korzeniowej mającej utrudniony dostęp do wody. Ponadto uważnie śledź prognozę pogody. Dzięki temu dowiesz się wcześniej o ewentualnym powrocie przymrozków i na czas ponownie zakryjesz rośliny. W przeciwnym wypadku jedna chłodna noc wystarczy, by delikatne pąki kwiatowe różaneczników czy hortensji rabatowej zupełnie przemarzły i zahamowały rozwój całej rośliny. 

Przedwiośnie to nieprzewidywalna pora roku, kiedy ciepłym i słonecznym dniom nieustannie towarzyszą przymrozki zagrażające kondycji roślin. Stąd tak ważna jest ostrożność przy planowaniu prac w ogrodzie na najbliższe kilka tygodni, przede wszystkim zdejmowania zimowych osłon z drzew, krzewów oraz bylin. Wykonanie tego zabiegu we właściwym terminie przyczynia się do zachowania roślin w dobrej kondycji, a także umożliwia im prawidłowy, zdrowy rozwój.