Jesienne dzielenie i przesadzanie bylin

Ogród
Jesienne dzielenie i przesadzanie bylin

Byliny rosnące od kilku lat w jednym miejscu, kwitną coraz słabiej. Podzielone i przesadzone odzyskają dobrą kondycję na wiosnę.

Po kilku latach spędzonych niezmiennie w tym samym miejscu, byliny – od sfery korzeniowej po krępy (podziemne pędy) – zagęszczają się i szybciej starzeją. W ten sposób tracą zarazem: kondycję, ochronę przed uszkodzeniami wskutek warunków pogodowych i aktywności patogenów chorobotwórczych oraz zdolność do prawidłowego wzrostu. By uratować je przed zupełnym wyniszczeniem i móc cieszyć się ich owocami w przyszłorocznym okresie wegetacyjnym, powinieneś je wykopać, podzielić na mniejsze fragmenty, a następnie ponownie posadzić - już na nowych miejscach.

Przełom października i listopada to wciąż dogodny termin na zaaranżowanie ogrodu bylinowego. Jeśli znudził Cię dotychczasowy porządek i masz twórczy pomysł, jak zorganizować go na nowo – nie zwlekaj, to ostatni moment, by wprowadzić go w życie. Zanim jednak przystąpisz do pracy, zastanów się nad efektem, jaki chcesz osiągnąć i tym samym – dynamiką rozwoju poszczególnych roślin. Czasami wystarczy naprawić niechcący popełnione błędy i np. przesadzić roślinę, która wyrosła ponad Twoje oczekiwania. Nie zawsze rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich roślin. Lepszym może okazać się wymiana jedynie tych, których widok nie jest już tak przyjemny, jak dotychczas.

1. Termin jesiennego dzielenia i przesadzania bylin

Pomimo iż lato skończyło się dobrych kilka tygodni temu, to w trakcie panujących wówczas upałów gleba zdążyła intensywnie nagrzać się. Do tego stopnia, że utrzymuje optymalny poziom ciepła w głębszych warstwach nawet teraz, kiedy aurę zdominowała mglista pogoda z porannymi przymrozkami. Dzięki temu podzielone rośliny, które powtórnie posadzisz w ogrodzie, przyjmą się bez problemów.

Korzeni bylin nie naruszaj w szczytowym punkcie okresu wegetacyjnego, to znaczy w trakcie kwitnienia. Poczekaj zatem do momentu, aż przekwitną; zasada jest prosta:

  • rośliny wypuszczające pąki wiosną, do dzielenia i przesadzania gotowe są latem i jesienią,
  • rośliny wypuszczające pąki latem i jesienią, do dzielenia oraz przesadzania gotowe są wiosną.

2. Wykopanie i rozdzielenie bylin

Samo wykopanie bylin z działki nie jest pracochłonnym czy czasochłonnym zajęciem. Podział gęsto zrośniętych ze sobą kręp może okazać się problematyczne, szczególnie w przypadku starych roślin. By oddzielić je od siebie, będziesz musiał posłużyć się ostrym narzędziem. Na przykład: nożycami akumulatorowymi SGS 60 Li wyposażonymi w podwójne ostrze, które z łatwością poradzą sobie z odseparowaniem korzeni poszczególnych bylin bez uszkodzenia ich delikatnej struktury. To niewielkie  i poręczne urządzenie odciąży Cię od siłowego przycinania splątanych kłączy, przez co umożliwi lekką pracę przez prawie godzinę bez zbędnych przerw.

Pamiętaj, by każdą uzyskaną bylinę dokładnie obejrzeć, a w razie potrzeby – usunąć zainfekowane fragmenty. Roślina gotowa do powtórnego posadzenia wyróżnia się rozetą liści i proporcjonalnym fragmentem systemu korzeniowego; sadzonki z niewystarczającą ilością korzeni w niedługim czasie od umieszczenia w gruncie poddają się chorobom lub zasychają. Niemniej jednak, do przesuszenia byliny dochodzi również w sytuacji, kiedy wykopana, odizolowana od całości, nie zostanie posadzona, a odłożona. Wówczas powinieneś ją odpowiednio zabezpieczyć – ochronić  przed skrajnie niedogodnymi warunkami atmosferycznymi do momentu, kiedy znajdzie się na powrót w glebie. W tym celu otocz sadzonki kopczykiem wilgotnej ziemi.

3. Sadzenie bylin po podziale

Równomiernie rozłóż korzenie każdej z roślin, co zapewni im swobodny dostęp do wody i składników odżywczych: mikro- i makroelementów. Posadź je na głębokość zbliżoną do tej, na jakiej rosły; korzenie przykryj grubą warstwą ziemi, jednak stożki pozostaw na powierzchni.

4. Pielęgnacja sadzonek

Najważniejsze jest regularne i obfite nawadnianie świeżo przesadzonych roślin; gleba wokół nich powinna być stale wilgotna przez kilka kolejnych tygodni. Wiosną koniecznie sprawdź, czy sadzonki dobrze przyjęły się. Młode rośliny jeszcze przez pewien czas otocz szczególnie intensywną opieką i intensywnie podlewaj je do momentu, kiedy zaczną dynamicznie piąć się w górę.

Jesienne chłody sprzyjają pracy w ogrodzie, szczególnie na rabatkach z bylinami. Jeśli planujesz nadać im nowego charakteru, nie zwlekaj. To ostatni moment, by przesiać rośliny na nowe miejsca stałe bez obawy o nich mocne ukorzenienie się i przetrwanie zimy w dobrej kondycji. Dzięki powyższym wskazówkom prawidłowo krok po kroku, wykopiesz, podzielisz i przesadzisz byliny ulubionych roślin, by w nowym sezonie wegetacyjnym odpoczywać w swoim wymarzonym ogrodzie, piękniejszym niż kiedykolwiek wcześniej.