Jesień w ogródku warzywnym. O czym nie możesz zapomnieć?

Ogród
Jesień w ogródku warzywnym. O czym nie możesz zapomnieć?

Początek jesieni to czas intensywnych zbiorów warzyw i prac pielęgnacyjnych przygotowujących grunt do zimy. Sprawdź, jak zadbać o ogród warzywny w ostatnich dniach sezonu działkowego!

Zbiór warzyw korzeniowych

Początek jesieni to czas zbioru warzyw wysianych wiosną. Marchew, kapusta, ogórki, pomidory, seler, buraki i fasola to tylko niektóre z przykładów warzyw, którymi niedługo zapełnisz swoją spiżarnię. Na pewno wiele z nich wykorzystasz jeszcze przed zimą. Warto zatem zawczasu zastanowić się, jaką ilość warzyw przechować w celu późniejszego wykorzystania, a jaką pozostawić do bezpośredniego spożycia, zamrożenia czy przerobienia na domowe przetwory.

Nie musisz jednak wykopywać wszystkich warzyw. Mrozoodporne odmiany porów, jarmużu czy brukselki mogą pozostać na działce, dzięki czemu nawet w środku zimy możesz cieszyć się smakiem świeżych warzyw. Z drugiej strony, przekopywanie zamarzniętej ziemi w towarzystwie padającego śniegu i niskich temperatur nie należy do przyjemności.

Lepszym wyjściem jest wykopanie późnozimowych odmian warzyw jeszcze jesienią, zadołowanie ich w głębokich donicach z piaskiem i przechowywanie w zaciemnionym, chłodnym pomieszczeniu. W ten sposób unikniesz konieczności pracy działkowej na mrozie, jednocześnie zapewniając warzywom optymalne warunki do dalszego rozwoju.

Zabezpieczenie osłon do uprawy warzyw

Po zakończeniu sezonu prac w ogródku warzywnym nie zapomnij o oczyszczeniu i właściwym zabezpieczeniu osłon, pod którymi rosły warzywa. W tym celu zdejmij folię z pałąków, na których była rozpięta, następnie umyj ją, osusz i zapakuj w materiał nieprzepuszczający światła. Same pałąki natomiast wyjmij z ziemi, starannie wyczyść i zwiąż sznurkiem. Tak przygotowane elementy tunelu foliowego przenieś do składziku, gdzie bezpiecznie pozostaną przez zimę.

Kompostowanie resztek z warzywnika

Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, tak i początkiem września wykorzystaj zebrane resztki roślinne na kompost. Szczególnie cennymi składnikami są łodygi pomidorów, ogórków, słonecznika, dyni, fasoli i szparagów. Grube korzenie i łodygi (np. pomidorów) szybko poszatkujesz przy pomocy rozdrabniacza, a świeżo uzyskany kompost będziesz mógł wykorzystać do odżywienia osłabionej po zbiorach gleby jako uzupełnienie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych przygotowujących działkę na zimę.

Przygotowanie warzywnika do zimy

Niedługo po zakończonych zbiorach powinieneś zadbać o dobre przygotowanie gruntu do kilkumiesięcznej zimy. Zanim jednak rozpoczniesz niezbędne prace, przygotuj szkic ogródka warzywnego; uwzględniając tryb zmianowania, zaplanuj rozmieszczenie poszczególnych gatunków warzyw, jakie wysiejesz w przyszłym sezonie. W ten sposób lepiej przygotujesz grunt pod wysiew konkretnych warzyw, np. grządki przeznaczone na warzywa o grubych korzeniach przekopiesz głębiej, o płytkich natomiast – tylko mocniej wzruszysz.

Kolejną ważną kwestią jest właściwe nawożenie warzywnika. Kompost wykorzystaj do odżywienia grządek pod najbardziej wymagające gatunki warzyw: kapustnych, dyniowatych, psiankowatych (m.in.: karłowa odmiana pomidora i wczesna odmiana ziemniaków) i selera. Pozostałe gatunki warzyw nie potrzebują tak intensywnego odżywienia, dlatego z powodzeniem możesz nawozić je wraz z początkiem wiosny.

Zakończenie sezonu działkowego nie oznacza końca prac w ogródku warzywnym. Przekopując i odżywiając glebę po zbiorach, skutecznie oczyszczasz ją z niepotrzebnych resztek roślinnych. Dzięki temu wzmacniasz jej kondycję i przygotowujesz na intensywny wysiew warzyw w przyszłym roku.

Zobacz produkt w sklepie Stiga