Jakie rośliny zasiać i posadzić w jesiennym ogrodzie?

Ogród
Jakie rośliny zasiać i posadzić w jesiennym ogrodzie?

Siew ozimy to doskonała alternatywa dla tradycyjnej uprawy. Twój ogródek zapełni się warzywami na długo przed nastaniem wiosny.

Siew przedzimowy wykorzystywany jest w celu skrócenia czasu oczekiwania na zbiór warzyw. Nasiona przeznaczone do siewu przedzimowego wybieraj z nieco większą starannością niż wiosną. Mogą być wstępnie zaprawione, ale muszą wykazywać dużą siłę kiełkowania. Wysiane do końca września, wczesne odmiany szpinaku, a w listopadzie i początkiem grudnia mrozoodporne odmiany cebuli, czosnku, kopru, marchwi oraz pietruszki będziesz mógł zebrać z zagonka nawet 2-3 tygodnie wcześniej niż odmiany wiosenne.

Przygotowanie gruntu na siew przedzimowy

Efektywna uprawa ozima wymaga odpowiedniego stanowiska na glebie żyznej: nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru, a także bezpiecznego od ryzyka zalania w trakcie wiosennych roztopów. Dzięki temu wiosną szybciej nagrzeje się, przez co przyśpieszy rozpoczęcie okresu wegetacyjnego.

Zagony przygotuj mniej więcej miesiąc przed planowanym wysiewem, kiedy z warzywnika zniknie większość upraw jednorocznych, szczególnie cebuli, pora oraz warzyw kapustnych. Zanim rozpoczniesz prace na działce, zwróć uwagę na odległość grządek. Im będą bliżej siebie, tym łatwiej schowasz je pod osłonami zabezpieczającymi przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (przede wszystkim ujemną temperaturą): folią perforowaną, agrowłókniną, tunelem foliowym. Glebę oczyść z chwastów, następnie równomiernie nawieź kompostem, alternatywnie preparatem fosforowym lub potasowym. Wiosną możesz uzupełnić składniki odżywcze zasilające warstwę korzeniową o azot. Na końcu przekop grządki, wyrównaj i przejdź do wysiewu; nasionka siej gęściej niż w terminie wiosennym ze względu na ryzyko wymarznięcia części z nich.

Jakie warzywa nadają się do wysiewu przed zimą?

Szpinak ozimy (odmiany: Prima F, Kastra G) wysiej do końca września, siejąc nasiona w rzędach co 20 – 25 cm na głębokości 2 – 3 centymetrów. Jeszcze przed nadejściem porannych i wieczornych przymrozków powinieneś okryć roślinę słomą w taki sposób, by pozostawić jej swobodny dostęp do światła. Zbiór możesz rozpocząć od pierwszych dni kwietnia.

Cebula ozima (odmiany: Rawska, Czerniaktowska, Fiesta, Żytawska) uprawiania jest tylko w rejonach o łagodnym klimacie; najlepiej zimuje dymka duża o średnicy od 2 do 2,5 cm, zasiana 3 – 4 cm w głąb podłoża. Podobnie, jak szpinak, cebulę dymkę przed zimą warto przykryć słomą, natomiast wiosną dodatkowo folią perforowaną lub agrowłókniną. Zbiór możesz rozpocząć od połowy kwietnia.

Czosnek ozimy (odmiany: Harnaś, Orkan) wysiej nie wcześniej niż w październiku, ale nie później niż w pierwszej połowie listopada na głębokości od 4 do 5 cm (cebulki) bądź od 5 do 6 cm (ząbki, które powinieneś wciskać w ziemię pionowo, piętką w dół). Uprawa przedzimowa czosnku jest trudniejsza w porównaniu do pozostałych warzyw ze względu na specyficzne wymagania; jest bardzo wrażliwy na choroby grzybowe, dlatego nie rośnie, jeśli zajmuje miejsce po innych roślinach cebulowych mogących być źródłem patogenów. Zbiór możesz rozpocząć w lipcu.

Koper ozimy (odmiany: Lukkulus, Ambrozja, Szmaragd, Amat), w zależności od pogody, możesz wysiać już końcem listopada lub dopiero w lutym. Nasiona siej co 15 – 20 cm (na natkę) bądź co 30 – 40 cm (na balchady). Zbór możesz rozpocząć bardzo wcześnie, pod koniec marca.

Marchew  ozima (odmiany Amsterdamska, Kalina F1 czy Karo F1 zagraniczne – Nekrarina, Primo F1, Espredo F1, Calibra F1, Chambor F1, Nanda F1, Damco F1, Tempo F1) wysiej w ostatnim momencie przed nadejściem mrozów – w listopadzie lub pierwszych dniach grudnia. Tak późny termin wynika z uwarunkowań uprawnych rośliny, która kiełkuje przy temperaturze 4°C; jeśli zdąży wyrosnąć jesienią, nie przetrwa zimy. Zbiór prawidłowo wysianej marchwi ozimej możesz rozpocząć końcem maja i kontynuować przez cały czerwiec. Identycznie postępuj z pietruszką ozimą (odmiana Cukrowa).

Siew przedzimowy pozwala znacznie przyśpieszyć termin zbioru nawet o 3 tygodnie w porównaniu do ich odmian wiosennych. Warto spróbować tej formy uprawy, by cieszyć się świeżymi, zdrowymi i pełnowartościowymi warzywami na długo przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.