Urządzenia, które pomogą ci przygotować trawnik do nawożenia

Urządzenia ogrodowe
Urządzenia, które pomogą ci przygotować trawnik do nawożenia

Piękny, zielony trawnik w zasięgu Twoich możliwości - jak o niego dbać, aby wspaniale się prezentował? Pamiętaj o nawożeniu!

Czy zdarzyło Ci się pozazdrościć komuś wspaniałej przydomowej murawy, a potem naszła Cię refleksja, że być może… nieco za mało o niego dbasz?

Samo koszenie często nie wystarcza, aby kępki były gęste i bujne. Nierzadko wymagają boostera, który pomoże im w efektywnym wzroście - właściwego nawozu.

Jednak aby nawożenie przyniosło oczekiwane efekty, trawnik najpierw trzeba odpowiednio przygotować. O tym, jak i czym to zrobić, przeczytasz w dalszej części wpisu.

Kiedy nawozić trawnik?

Z założenia, trawnik nawozi się około trzech/czterech razy w sezonie wegetacyjnym. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne nawozy, odpowiadające innym zapotrzebowaniem trawnika.

Optymalny czas na pierwsze nawożenie trawnika to wczesna wiosna, kiedy temperatura gleby osiągnie 10-12°C. W tym momencie trawa zacznie intensywnie rosnąć i będzie potrzebować większej ilości składników odżywczych, dlatego w skład nawozów wiosennych (zwanych też startowymi) wchodzi przede wszystkim odpowiedzialny za szybki i bujny wzrost azot, a także inne niezbędne makro i mikroelementy, takie jak fosfor, potas, magnez i wapń.

Kolejne nawożenia przeprowadza się w maju i czerwcu. Stosuje się wtedy głównie uniwersalne nawozy do trawników, głównie na bazie azotu. 

Nawozy jesienne mają za zadanie przygotowanie trawnika do zimy, dlatego w swoim składzie nie zawierają już mocno pobudzającego azotu, a fosfor i potas, które dobrze wpływają na zimowanie trawy.

Raz na jakiś czas warto sprawdzić pH podłoża i dostosować substancję nawożącą do jego aktualnych  potrzeb. 

Czasem zdarza się, że na trawniku pojawiają się nieestetyczne, żółte przebarwienia. Świadczy to o konieczności przeprowadzenia nawożenia, albo wręcz przeciwnie - o przenawożeniu. Wtedy również warto zorientować się, czego nasza trawa potrzebuje.

Jak przygotować trawnik do nawożenia?

Pierwsze nawożenie po zimie wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania trawnika - usunięcia martwych części, złogów, zgnilizn, resztek suchej trawy i liści. 

W tym celu warto skorzystać z wertykulatora elektrycznego SV 415 E, który dzięki 20 ostrzom bez problemu oczyści trawnik, a 44 zęby pozwolą rozluźnić i napowietrzyć glebę, umożliwiając efektywniejsze odprowadzanie wody i tlenu, do korzeni trawy, poprawiając jej kondycję. 

Zabieg ten ułatwia także docieranie nawozów do korzeni trawy, dzięki czemu można ograniczyć ich ilość. 

Mulczowanie, czyli koszenie z nawożeniem w pakiecie

Mulczowanie to proces odżywiania gleby świeżo skoszoną, rozdrobnioną trawą. Zabieg ten zapewnia naturalne nawożenie pokosem, a niewielka warstwa chroni glebę przed nadmiernym wysuszeniem. Zapobiega on także erozji gleby.

Taką możliwość daje na przykład kosiarka akumulatorowa Combi 336e z funkcją mulczowania, która w trakcie koszenia rozdrabnia trawę i rozrzuca ją po trawniku. Poza tanią i ekologiczną formą nawożenia plusem koszenia z mulczowaniem jest także oszczędność czasu, którą umożliwia natychmiastowe rozdrabnianie zaraz po skoszeniu. Plusem jest także brak konieczności opróżniania zbiornika z trawą.

nawożenie.jpg

Pamiętaj jednak, że pierwsze koszenie po zimie nie powinno być mulczowaniem. Rozrzucenie po trawie mokrych i zgniłych pozostałości mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni i chorób trawnika - dlatego do pierwszego w sezonie koszenia warto użyć kosiarki z koszem zbierającym.

Jak ułatwić sobie nawożenie?

Jeśli przygotowałeś swój trawnik pod nawożenie, zastanów się, jak możesz ułatwić sobie ten proces. Jeśli masz mały trawniczek, nawóz spokojnie rozrzucisz ręcznie. Co jednak, jeśli jesteś posiadaczem ogromnych zielonych połaci? Z pomocą przychodzi rozsiewacz nawozów kompatybilny ze wszystkimi modelami traktorów ogrodowych ESTATE i TORNADO STIGA.

To akcesorium do traktorów ogrodowych pomieści nawet 30 litrów nawozu o ciężarze 12 kg. Jego zasięg roboczy to 2,6 - 2,8 metra, dzięki czemu usprawnia i przyspiesza nawożenie.

Jak widzisz, odpowiednie przygotowanie trawnika do nawożenia trawnika i sam zabieg to działania kluczowe dla jego gęstości i bujnego wzrostu. W tym celu należy przeprowadzać nawożenie około trzech/czterech razy w sezonie wegetacyjnym, stosując różne nawozy odpowiednie dla potrzeb trawnika. Dla lepszej kondycji Twojej trawy możesz przeprowadzić także zabieg mulczowania. Przed nawożeniem trawnik powinien być odpowiednio przygotowany, między innymi poprzez usunięcie martwych części, złogów i resztek suchej trawy. Jeśli szukasz urządzeń ogrodowych, które pomogą Ci zadbać o piękny i zdrowy trawnik, odwiedź sklep STIGA!