Jakie funkcje powinna mieć dobra kosiarka do trawy?

Urządzenia ogrodowe
Jakie funkcje powinna mieć dobra kosiarka do trawy?

Rozwój technologii widoczny jest w każdej dziedzinie i nie ominął on oczywiście także branży ogrodniczej. Coraz nowsze kosiarki wyposażone są w innowacyjne funkcje, które otwierają szeroki wachlarz możliwości przed ich użytkownikami. Sprawdź, które z nich są najbardziej użyteczne i które zmienią Twój ogród nie do poznania!

UŻYTECZNOŚĆ TO PODSTAWA

Na naszej stronie możesz znaleźć ogromny zasób urządzeń z grupy "kosiarki do trawy". Począwszy od najprostszych, jakim jest kosiarka ręczna, przez niezwykle popularne kosiarki elektryczne i kosiarki spalinowe, aż po wyjątkowo wygodne kosiarki samojezdne. Każdy model opatrzony jest różnorodnymi parametrami, które opisują możliwości danego sprzętu. Pomimo wielu rozbieżności między poszczególnymi kosiarkami, postaraliśmy się wyznaczyć kilka podstawowych funkcji, które determinują uniwersalną maszynę wysokiej klasy.

ROZMIAR JEDNAK MA ZNACZENIE?

Bez względu na to, czy urządzeniem służącym Ci do koszenia jest kosiarka elektryczna czy spalinowa, jednym z najważniejszych jej parametrów okazuje się szerokość cięcia trawy. Teoretycznie, im większa, tym bardziej użyteczna sama maszyna. Większy rozstaw ostrzy pozwala na szybsze wykonanie koniecznej pracy - jeśli Twój ogródek posiada np. 10 m szerokości, maszyna o szerokości pracy około 35 cm będzie potrzebowała mniej więcej 30 kursów, natomiast jeśli będzie ona wynosiła 50 cm, może wystarczyć już tylko 20.

Praktyka mówi jednak co innego - rozstaw ostrzy powinien być optymalnie dobrany również do cienkich alejek, które należy skosić. Co więcej, konieczne może okazać się także wjeżdżanie kosiarką np. między drzewa. Jeżeli zależy Ci na tym, by szerokość kosiarki była jak największa, do prac wykończeniowych w trudno dostępnych miejscach możesz użyć poręcznej podcinarki.

SGT 350 napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy 350 W, ważąc niecałe 2 kg, dzięki czemu łączy wysoką wydajność z dużą mobilnością. Istotnym parametrem jest także pojemność kosza – oczywiście im większa, tym rzadziej musisz przerywać koszenie w celu opróżnienia pojemnika.

 

Obok zaawansowanych funkcji, również design jest cechą wyróżniającą kosiarek STIGA

Żródło: www.stiga.pl

 

WYSOKOŚĆ PRZYSTRZYŻENIA TRAWY

Niezwykle istotna jest możliwość regulacji wysokości cięcia trawy. Może być ona stopniowana, co pozwala na ustalanie poziomu co kilka milimetrów, lub regulowana dowolnie w danym zakresie. Im jest on większy, tym kosiarka do trawy staje się bardziej uniwersalna i może być stosowana w różnych rodzajach trawy i różnych okresach w roku. Pozwala także na lepsze dostosowanie wyglądu trawnika do Twoich preferencji, zależnie od tego, czy lubisz krótko czy długo przyciętą trawę.

2 W 1, 3 W 1, A MOŻE 4 W 1?

Najważniejszymi funkcjami każdej kosiarki są jednak parametry związane z koszeniem samym w sobie. W naszych produktach, w zależności od klasy urządzenia i potrzeb, jakie ma spełniać, instalujemy maksymalnie 4 tryby: zbieranie trawy do kosza, wyrzut tylny, wyrzut boczny oraz mulczowanie. W zależności od okoliczności, każdy z nich może okazać się najbardziej użyteczny.

Magazynowanie ściętej trawy do kosza pomoże Ci zaoszczędzić czas na późniejszym jej grabieniu. Zaleganie dużej ilości roślinności po koszeniu może wpłynąć niekorzystnie na wzrost trawy, przygniatając ją i blokując dopływ światła, wody i powietrza. Wyrzut tylny i boczny służy do równomiernego ułożenia ścinków na trawniku, jeśli grabienie odrzutów nie jest potrzebne. Mulczowanie natomiast można określić jako przyspieszone, naturalne nawożenie. Skoszona trawa jest dodatkowo zmielona na drobne kawałki i pozostawiana na ogrodzie.

Pozostawiona w takim stanie, w szybkim czasie stanie się odżywczym składnikiem gleby i wzmocni rosnącą trawę. Combi 48 SQ H to kosiarka spalinowa, która posiada wszystkie 4 tryby pracy. Dodatkowo, wyposażona została w napęd, a wysokość koszenia możesz ustawić w sześciu pozycjach w zakresie od 25 mm do 90 mm. Niewątpliwym atutem jest także duża szerokość rozstawu ostrzy równa 48 cm. Mniej wymagających właścicieli ogródków z powodzeniem zadowolą kosiarki wyposażone w 2 lub 3 z wymienionych funkcji.

Przykładem takiego urządzenia jest Collector 46 S. Umożliwia ona zarówno wyrzut tylny, jak i zbieranie trawy do kosza. Ważne jest, abyś przed dokonaniem zakupu ocenił, które funkcje są Ci najbardziej potrzebne i z których będziesz rzeczywiście korzystał.

Zobacz produkt w sklepie Stiga