Ekspert STIGA radzi: jak wybrać myjkę wysokociśnieniową?

Porady
Ekspert STIGA radzi: jak wybrać myjkę wysokociśnieniową?

Porządek musi być nie tylko w ogrodzie, ale i wokół domu. By go zaprowadzić i specjalnie się przy tym nie zmęczyć, dobrze jest sięgnąć po odpowiedni sprzęt ogrodniczy. Taki jak myjka wysokociśnieniowa. Jak pracuje to urządzenie?

Myjka wysokociśnieniowa to maszyna, w której możemy wyodrębnić następujące podzespoły:

  • pompa wysokociśnieniowa, 
  • napęd pompy,
  • zestaw natryskowy (pistolet, lanca i głowica natryskowa z dyszą). 

W myjkach wysokociśnieniowych STIGA do napędu pompy wykorzystywane są silniki elektryczne. W modelach HPS 345 R, HPS 550 R i HPS 650 RG są to silniki elektryczne indukcyjne. Cechuje je wyjątkowa trwałość i niezawodność oraz niski poziom generowanego hałasu, który mógłby męczyć nie tylko operatora, ale także zakłócać spokój w okolicy.

Głównym zadaniem myjki jest podniesienie ciśnienia wody w pompie wysokociśnieniowej, a następnie zamiana go w dyszy na prędkość strumienia, a co za tym idzie – siłę. To właśnie siłę strumienia wody wykorzystujemy do mycia. 

Istotnym faktem jest, że pompy myjek wytwarzają ciśnienie wody na poziomie ponad 100 barów. Dla porównania w domowej instalacji wodociągowej panuje ciśnienie o wartości ok. 4 bar. Dzięki temu urządzenie może spełniać zadanie, do jakiego zostało zaprojektowane: ułatwiać pracę wokół domu poprzez sprawne usuwanie brudu i zanieczyszczeń różnego pochodzenia, niezależnie od rodzaju powierzchni.

Jak pracuje myjka wysokociśnieniowa? Urządzenie zasilane jest wodą, ale uwaga – czystą, o odpowiednich parametrach fizyczno-chemicznych. Przede wszystkim właściwej temperaturze, tj. do 50 stopni Celsjusza. Wodę do myjki możemy doprowadzić na dwa sposoby: z instalacji wodociągowej lub zewnętrznego zbiornika. 

Woda pobierana z instalacji zewnętrznych może być brudna. Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób można zapobiec przedostaniu się zanieczyszczeń do pompy wysokociśnieniowej?

Wszystkie myjki wysokociśnieniowe STIGA standardowo wyposażone są w zewnętrzny filtr wody. Ten niewielki element odgrywa wielką rolę: zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, jakie mogłyby wraz z wodą przedostać się do pompy wysokociśnieniowej myjki. 

Filtr posiada kompaktową budowę i wykonany jest z przeźroczystego tworzywa, co pozwala na ciągłe kontrolowanie stanu zanieczyszczenia. Demontaż i czyszczenie filtra są tak łatwymi czynnościami, że nikomu nie powinny sprawić najmniejszych trudności.

W przypadku zasysania wody z zewnętrznego zbiornika potrzebnej myjce wysokociśnieniowej do działania, warto skorzystać z opcjonalnego zestawu ssącego, wyposażonego w głowicę ssącą uzbrojoną we wstępny filtr siatkowy. 

Jeżeli myjka stoi na podłożu, znajdującym się powyżej zbiornika, z którego będzie zasysana woda, różnica wysokości między podłożem a lustrem wody nie może przekraczać 0,5 m.

Myjka wysokociśnieniowa nie ma sobie równych w usuwaniu plam różnego pochodzenia bez względu na powierzchnię, gdzie mogą się pojawić. To w teorii, a w praktyce? Do jakich konkretnych prac wokół domu można ją wykorzystać?

Wszystkie modele myjek STIGA charakteryzują się dużą efektywnością pracy. Mniejsze modele idealnie nadają się do usuwania lekkich i średnich zanieczyszczeń. Większe, mocniejsze powstały z myślą o silnych zabrudzeniach oraz intensywnej eksploatacji. Co więcej, świetnie sprawdzają się jako urządzenia do utrzymywania porządku w obiektach przemysłowych, warsztatach, a także gospodarstwach rolnych.

Uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących efektów pracy z myjką wysokociśnieniową zależy nie tylko od generowanego przez nią ciśnienia i w efekcie siły strumienia wody. Niebanalne znaczenie ma również wytwarzane przez pompę natężenie przepływu wody; im większe, tym łatwiej i szybciej pozbędziemy się zabrudzeń. Pamiętajmy więc, że myjka wysokociśnieniowa jest najskuteczniejsza, kiedy ciśnienie i przepływ wody są idealnie zbalansowane. 

Najskuteczniejsza to znaczy, że równie dobrze usuwa błoto, kurz, pył, piach, co zanieczyszczenia organiczne oraz przemysłowe. Między innymi: pleśń, mech (pojawiający się na kostce brukowej), odchody zwierzęce, osady wapienne, oleje czy smary.

  • Za mocą myjki wysokociśnieniowej idzie w ślad wyposażenie, a za nim kolejno – komfort pracy. Standardowe wyposażenie myjek STIGA obejmuje:
  • zewnętrzny filtr wody, zestaw natryskowy z 2 głowicami (z dyszą płaską z funkcją bezstopniowej regulacji kąta strumienia od 0 do 60 stopni oraz z dyszą rotacyjną) – myjki  HPS 110, HPS 235 R, HPS 345 R,
  • profesjonalny zestaw natryskowy z komfortowym pistoletem wyposażonym w dodatkowy, regulowany uchwyt oraz 2 metalowe lance z głowicami  (z dyszą płaską z funkcją bezstopniowej regulacji kąta strumienia od 0 do 60 stopni oraz z dyszą rotacyjną) – myjki HPS 550 R i HPS 650 RG.

Dysze rotacyjne wykonano z wysokiej jakości ceramiki, a nie mosiądzu. Dzięki temu są o wiele mniej podatne na ścieranie. Służą dłużej, jednocześnie wydłużając żywotność myjki, a także zapewniając płynną pracę wokół domu bez zbędnych przerw. 

We wszystkich myjkach STIGA zastosowano ponadto funkcję dozowania detergentu. Tę czynność umożliwia — w modelach HPS 110, HPS 235 R, HPS 345 R — zestaw dozowania środka czyszczącego, montowany na lancy w miejsce głowicy natryskowej.

Natomiast w modelach HPS 550 R i HPS 650 RG – zintegrowany (niewymagający montażu) system dozowania środka, który pozwala także na regulację stężenia (ilości) środka czyszczącego mieszanego z wodą. 

Czy myjka wysokociśnieniowa pozbawiona środka czyszczącego poradzi sobie z myciem zabrudzonych powierzchni?

Siła strumienia wody wytwarzanego przez myjkę wysokociśnieniową sama w sobie jest wystarczająca, by efektywnie oczyścić wybraną powierzchnię z lekkich, średnich, a nawet uporczywych zabrudzeń. Chcąc zintensyfikować proces mycia, warto jednak sięgnąć po odpowiedni detergent. Aktualnie w ofercie posiadamy 3 detergenty:

1. uniwersalny,

Przeznaczony do niemalże każdego rodzaju powierzchni. W tym: narzędzi ogrodowych, konstrukcji drewnianych (altan), podłoży, posadzek, kostki brukowej, elewacji, a nawet domowego basenu. 

2. do mycia pojazdów i łodzi,

3. do mycia rowerów i motocykli.

Detergenty różnią się pod względem odczynu pH. Środki o odczynie neutralnym (pH = 7), polecane są do czyszczenia delikatnych powierzchni lakierowanych, anodowanych lub marmuru. Środki o odczynie zasadowym (pH>7) idealnie usuwają tłuste plamy po smarze czy oleju, smołę oraz żywicę. Natomiast środek o odczynie kwaśnym (pH<7) - rdzę i kamień.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu myjkę wysokociśnieniową można z powodzeniem włączyć do gamy urządzeń wielozadaniowych. Jakie elementy wyposażenia dodatkowego warto mieć zawsze pod ręką, by móc korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferuje to urządzenie?

1. Pianownica

To nowość w ofercie. Współpracuje ze wszystkimi modelami myjek wysokociśnieniowych STIGA i wyposażona jest w funkcję regulacji stężenia (ilości) detergentu. Pianownica odpowiada z jednej strony za dokładne wymieszanie środka czyszczącego z wodą, z drugiej – wytworzenie bardzo gęstej piany, która na czyszczonej powierzchni utrzymuje się o wiele dłużej; nie spływa jak czysta woda z dodatkiem środka czyszczącego. 

Pianownica zwiększa skuteczność samego mycia. Dzięki gęstej pianie, która utrzymuje się na oczyszczanej powierzchni, detergent ma więcej czasu na wejście w reakcję z zabrudzeniami. To sprawia, że usuwa jej jeszcze szybciej.

Wykorzystanie pianownicy pozwala na maksymalnie wydajną pracę z myjką wysokociśnieniową: oszczędniejsze gospodarowanie wodą i w pełni efektywne wykorzystanie środka czyszczącego przy minimalnym zużyciu.

2. przystawki: Patio Cleaner i Patio Cleaner Deluxe

Służą do mycia dużych, płaskich powierzchni, np. podłoży, elewacji. Patio Cleaner zalecana jest do myjek HPS 110, HPS 235 R i HPS 345 R. Patio Cleaner Deluxe, o większej średnicy i większym zasięgu pracy, jest wyposażona w zbiornik na detergent oraz funkcję regulacji stężenia (ilości) środka czyszczącego. Warto z niej korzystać, pracując przy pomocy myjek HPS 550 R i HPS 650 RG.

3. zestawy do czyszczenia rur

Nie mają sobie równych w udrażnianiu rynien i rurociągów. Węże dostępne są w dwóch wariantach: o długości 10 i 16 metrów. Obydwa wyposażone są w głowicę czyszczącą z dyszami poprzecznymi i wstecznymi, które oczyszczają i jednocześnie wciągają głowicę w głąb rurociągu.

4. szczotki: płaska uniwersalna, rotacyjna (obrotowa)

Szczotka płaska zalecana jest do uniwersalnego zastosowania. Natomiast szczotka rotacyjna, z obracającym się włosiem, do delikatnych powierzchni — lakierowanych, szklanych itp.

5. lanca kątowa 

Pozwala w sposób łatwy, szybki i precyzyjny oczyścić miejsca trudno dostępne, np. nadkola samochodu.

6. adaptery

Do wszystkich myjek wysokociśnieniowych STIGA możemy dokupić adaptery umożliwiające stosowanie akcesoriów marki Karcher. I na odwrót – możemy zainwestować w adapter, który pozwala na montaż akcesoriów STIGA do myjek wysokociśnieniowych Kärcher (i innych producentów).

Akcesoria do myjek wysokociśnieniowych należy dobrać w zależności od rodzaju pracy wokół domu, ale czym kierować się wybierając samo urządzenie?

Potrzeby i oczekiwania użytkownika są zawsze na pierwszym miejscu. Wybierając myjkę, musimy zatem myśleć o konkretnych czynnościach, jakie chcielibyśmy wykonywać z jej pomocą. 

Do drobnych i powtarzalnych prac przydomowych, takich jak np. mycie samochodu czy czyszczenie mebli ogrodowych w zupełności wystarczy STIGA HPS 110, HPS 235 R lub HPS 345 R. Jeśli jednak zależy nam na sprzęcie, który sprosta długotrwałej pracy o niejednolitym charakterze, postawmy na myjkę o mocniejszych parametrach – STIGA 550 R, HPS 650 RG.

Czy myjka wysokociśnieniowa to urządzenie bezpieczne w obsłudze?

Myjka sama w sobie posiada zabezpieczenia, które zapewniają operatorowi bezpieczną pracę, a jednocześnie chronią ją samą przed awarią. Przemyślana konstrukcja obudowy w myjkach wysokociśnieniowych STIGA zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza urządzenia, czego potwierdzeniem jest klasa zabezpieczeń IP-X5. 

Własne i cudze bezpieczeństwo w trakcie pracy z myjką zwiększamy, przestrzegając zasad BHP:

  • strumienia wody z myjki nigdy nie kierujemy w stronę ludzi czy zwierząt,
  • siłę strumienia zawsze dostosowujemy do rodzaju czyszczonej powierzchni.

W jaki sposób korzystać z myjki wysokociśnieniowej, by praca z nią przyniosła spodziewany rezultat? 

By móc korzystać z myjki wysokociśnieniowej, w pierwszej kolejności musimy przygotować ją do pracy. W tym celu przepłukujemy wąż zasilający myjkę z pozostałej wody, szczególnie jeśli przez jakiś czas leżał w słońcu, np. na trawniku. Wówczas nie trudno o nagrzanie wody do temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza, a jak już wiemy, tak gorącej pod żadnym pozorem nie można doprowadzić do pompy myjki. Wraz z wodą, wypłukujemy z węża ewentualnie zanieczyszczenia, jakie mogły się w nim znajdować.

Sprawdzamy poziom zanieczyszczeń zgromadzonych w zewnętrznym filtrze wody. Jeśli jest brudny, wyjmujemy go i dokładnie myjemy. Czysty na powrót montujemy w myjce.

Po podłączeniu węża wysokociśnieniowego do myjki, ale jeszcze przed uruchomieniem urządzenia, przepłukujemy i jednocześnie odpowietrzamy układ roboczy — otwieramy zawór w pistolecie i czekamy, aż woda w całości przepłynie przez pompę i zestaw natryskowy.

Po wykonaniu każdej z wyżej omówionych czynności możemy uruchomić myjkę i zacząć zaplanowaną pracę. Czy w trakcie możemy zrobić sobie przerwę? Oczywiście! W tej sytuacji myjkę pozostawiamy w trybie czuwania (gotowości do pracy), ale uwaga, przerwa nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Jeżeli planujemy dłuższą przerwę w pracy, należy wyłączyć myjkę i otworzyć na chwilę zawór w pistolecie, odprężając w ten sposób układ roboczy.

Do poważnego, a w skrajnych wypadkach nawet trwałego uszkodzenia myjki dochodzi także wskutek nieprawidłowego przechowywania jej przez zimę. Dbajmy więc o to, by po skończonej pracy w sezonie: odłączyć pistolet i wąż, a także opróżnić z wody układ roboczy (pompę, zestaw natryskowy). Samo urządzenie najlepiej przechowywać w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura dodatnia.

Jakie korzyści przynosi praca z urządzeniami elektrycznymi STIGA, w tym wypadku – myjką wysokociśnieniową?

Myjka wysokociśnieniowa to proekologiczny sposób na pozbycie się brudu, bo polegający na wykorzystaniu strumienia czystj wody o odpowiedniej sile. Samą wodą gospodarujemy w sposób zdecydowanie bardziej wydajny, czego dowodem są niższe rachunki. Co więcej, oszczędzamy na środku czyszczącym, bo jeśli już go używamy, to w bardzo małych ilościach. Starcza go więc na bardzo długo. 

Czyszcząc wokół domu przy pomocy myjki, oszczędzamy własne siły. Urządzenie odciąża nas od ciężkiej i trudnej pracy – wszystko, co musimy zrobić, by usunąć zabrudzenia i doprowadzić przydomowy krajobraz do porządku, to w odpowiednie miejsce skierować strumień wody.

Myjki wysokociśnieniowe STIGA to przede wszystkim urządzenia o zrównoważonych parametrach (ciśnieniu i natężeniu przepływu wody), które umożliwiają uzyskanie możliwie najbardziej satysfakcjonujących efektów pracy, czyli łatwego, szybkiego i precyzyjnego usuwania zabrudzeń różnego pochodzenia.

Wykorzystanie kwalifikowanych, czyli wysokiej jakości, materiałów przekłada się na trwałość, odporność i długą żywotność urządzeń pomimo częstej oraz intensywnej eksploatacji.

Przemyślane rozwiązania, takie jak bęben nawojowy, który ułatwia zwijanie i rozwijanie węża wysokociśnieniowego, a także przechowywanie go po skończonej pracy, skracają czas potrzebny na przygotowanie myjki do pracy.

Bogate wyposażenie (standardowe, dodatkowe) gwarantuje wysoką wydajność i odczuwalną wygodę pracy. Warto nadmienić, że wśród producentów sprzętu ogrodniczego do prac wokół domu, obecnych na polskim rynku, STIGA jako jedna z nielicznych marek oferuje myjki z zewnętrznym filtrem wody w standardzie. 

Na naszą korzyść przemawia również 3-letnia gwarancja, a także ciągła dostępność i przystępna cena części zamiennych. Uszczelniacze tłoków i zaworki – to tylko dwa przykłady części eksploatacyjnych. STIGA oferuje je w najniższej cenie. Dzięki temu serwisowanie myjki wysokociśnieniowej nie pociąga za sobą dużych kosztów.

Dziękuję za rozmowę!

Zobacz produkt w sklepie Stiga