3 zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym trawnik utrzyma w zimie dobrą kondycję

Ogród
3 zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym trawnik utrzyma w zimie dobrą kondycję

Piękny trawnik to efekt całorocznej pielęgnacji. Jak utrzymać go w dobrej kondycji przez zimę pomimo mrozu i opadów śniegu?

Pielęgnacja trawnika przy temperaturze utrzymującej się znacznie poniżej 0°C wydaje się niedorzecznym pomysłem i byłaby nią w sytuacji, kiedy przez zimę pozostawiłbyś go samemu sobie i pozwolił mu bezpiecznie przezimować pod grubą warstwą śniegu. To jednak niewykonalne. Na szczęście są inne sposoby na to, by dbać o domową murawę poza sezonem.

Po pierwsze: uprzątnij trawnik z roślin i drobnych zanieczyszczeń

Trawnik przed zimą, a także w trakcie jej trwania powinien być przede wszystkim czysty, dlatego jeszcze przed pojawieniem się pierwszego śniegu usuń zalegające na jego powierzchni liście. To nie jednorazowa czynność, ale regularna praca, dlatego zastanów się, czy aby na pewno wykonywanie jej przy pomocy zwykłych grabi jest dobrym rozwiązaniem? Lepszym, zarówno ze względu na wygodę, jak i efektywność jest dmuchawa ogrodowa z funkcją odkurzacza. Dmuchawa pozwala składować liście na trawniku w formie schludnego kopczyka, podczas gdy odkurzacz zbiera je i gromadzi w pojemnym worku (nawet do 55 litrów, w modelu SBL 327 V), który z łatwością opróżnisz po skończonej pracy.

Dmuchawa ogrodowa z powodzeniem zastąpi grabie. Z jej pomocą sprawnie i bez wysiłku pozbędziesz się liści zalegających wokół domu

Kolaż 1_Dmuchawa STIGA z funkcją odkurzacza.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Poprzez dostosowanie trybu pracy maszyny w zależności od ilości odpadów ogrodowych, wyjątkowo szybko uporasz się z doprowadzeniem do porządku przydomowego krajobrazu. Odpady ogrodowe zbierane przez dmuchawę, zanim trafią do worka, są rozdrabniane, w rezultacie ich objętość zmniejsza się ponad 10-krotnie, co przekłada się na wydajność pracy – jednorazowo jesteś w stanie uprzątnąć wszystkie drobne gałęzie, żołędzie i szyszki zalegające wokół domu. Możesz z powodzeniem wykorzystać je na kompost lub wyrzucić. Poszatkowane, zajmują mniej miejsca w workach na śmieci, dzięki czemu za ich wywóz zapłacisz mniej.

Dokładnie uprzątnięty trawnik pozbawiony szczątków roślin i zanieczyszczeń staje się mniej podatny na choroby, a także działalność szkodników.

Po drugie: nie udeptuj ośnieżonego trawnika

Zamiast wzbraniać pociechom zabawy na świeżym powietrzu, możesz wyznaczyć im bezpieczne miejsce, w którym będą mogły szaleć do woli bez szkody dla kondycji trawnika. Dlaczego jest to tak ważne? Udeptywanie zaśnieżonego tranikasprawia, że w miejsce lekkiego i łatwo przepuszczalnego śniegu pojawia się gruba warstwa lodu, która izoluje darń od swobodnego dostępu do tlenu. To skrajnie niekorzystne środowisko dla zimowania oraz późniejszego wzrostu młodych źdźbeł, ale przyjazne dla patogenów chorobotwórczych. Szczególnie Fusarium nivale wywołujący pleśń śniegową – jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych trawnika. Niestety, dowiesz się o niej dopiero na początku wiosny, w trakcie roztopów. Wówczas zauważysz na powierzchni trawnika charakterystyczny biały nalot lub – jeśli choroba weszła w zaawansowane stadium – duże brązowe plamy o średnicy od 5 cm do nawet 20 cm. Zniwelowanie negatywnych skutków oddziaływania  patogenu Fusarium nivale to trudna i ciężka praca, która nie zapewnia sukcesu; pomimo sprzyjających warunków, pędy mogą nie być zdolne do rozwoju. W skrajnych przypadkach pleśń śniegowa prowadzi nawet do trwałego wyniszczenia darni.

Po trzecie: kontroluj ilość śniegu zrzucanego na trawnik

Śnieg odśnieżany z terenów wokół posesji najczęściej wyrzucany jest na trawnik. To nawyk wymagający zmiany, ponieważ niska temperatura prowadzi do niedotlenienia warstwy korzeniowej, a następnie zamarznięcia magazynowanej wody. W konsekwencji niekontrolowanie zwiększa objętość i rozrywa delikatną strukturę pędów. Dotkliwie uszkodzony trawnik, na wiosnę pomimo intensywnej regeneracji przez długi czas będzie sprawiał wrażenie zaniedbanego.

Odśnieżarka pomoże Ci w sprawnym usunięciu śniegu bez szkody dla trawnika

Kolaż 2_Odśnieżarka spalinowa STIGA ST 6276 PB.jpg

Źródło: www.stiga.pl

By zapobiec tej ogrodowej katastrofie, postaraj się wyzbyć złych przyzwyczajeń i nie wyrzucać zwałów śniegu na trawnik. To możliwe przy pomocy odśnieżarki, na przykład spalinowej ST 6276 PB, która wyposażona jest w wytrzymały wirnik oraz praktyczne funkcje, między innymi: regulacji kąta oraz odległości wyrzutu. Maszyna sprawnie rozdrabnia ciężki śnieg do postaci lekkiego puchu, a następnie wyrzuca go w dowolnie obranym kierunku (w zakresie 190°), na odległość nawet 15 metrów od miejsca, w którym odśnieżasz. Dzięki niej śnieg równomiernie, a co najważniejsze delikatnie, opada na ośnieżony trawnik, nie wyrządzając mu dodatkowych szkód.

O trawnik należy dbać nie tylko w sezonie, ale także po jego zakończeniu. Zimą wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania, dlatego postaraj się go nie udeptywać i pamiętaj, by nie traktować go jako miejsca docelowego zrzutu odśnieżanego śniegu. W rezultacie darń pozostanie odporna przede wszystkim na patogeny chorobotwórcze, dzięki czemu z łatwością przetrwa w niekorzystnych warunkach atmosferycznych aż do wiosny.