Jak zadbać o ogród podczas cieplej zimy?

Ogród
Jak zadbać o ogród podczas cieplej zimy?

Temperatura wahająca się od 7 do 10 stopni Celsjusza i niewielkie opady śniegu to nietypowa styczniowa pogoda. Sprawdź, co zrobić, aby uchronić rośliny przed nagłym ochłodzeniem oraz które z wiosennych prac w ogrodzie warto zrealizować już teraz.

  1. Sprawdź kondycję roślin zimujących w ogrodzie

Zimą rośliny pozostają w stanie spoczynku, ale nie oznacza to, że nie wymagają opieki i pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja roślin zimujących w ogrodzie pozwoli im zachować dobrą kondycję pomimo trudnych warunków pogodowych. Dzięki systematycznej kontroli osłon drzew i krzewów ozdobnych uchronisz je przed chorobami przenoszonymi przez szkodniki oraz uszkodzeniami spowodowanymi przez poszukujące pokarmu zwierzęta, a w efekcie – pomożesz im przetrwać do wiosny. Warto przejrzeć również stan cebul niezimujących w gruncie, m.in.: begonii, mieczyków czy dalii. Usuń te z roślin, na których zauważyłeś oznaki chorób (przede wszystkim biały nalot), natomiast zdrowe spryskaj preparatem chemicznym, najlepiej przygotowanym samodzielnie:

  • wywar z wrotyczu stosuj na mszyce: 2 dag suszonego ziela zalej 1L wody i pozostaw na 12 h,
  • wywar z czosnku stosuj na roztocza i owady: 3 ząbki czosnku zalej 1L wody i pozostaw na 1h.

Przedwcześnie rozkwitające pąki na drzewach i krzewach oraz młode cebulki kwiatowe wymagają szczególnie starannej ochrony przed gwałtowną zmianą pogody. Wskutek nagłego spadku temperatury, nieokryte rośliny narażone są na przemarznięcie i obumarcie. W jaki sposób uchronić je od mrozów?

Systematycznie kontroluj stan okryć roślin oraz bylin, które pozostawiłeś na zimę w ogrodzie. Na uszkodzenia narażone są przede wszystkim iglaste krzewy ozdobne o formach kolumnowych, np. jałowiec pospolity ‘Gold Cone', cyprysik 'Alumii Gold' czy tuja zachodnia 'Smaragd'. Pozbawione ochrony stopniowo zostają pokryte śniegiem, co najczęściej prowadzi do rozłamania ich koron, wyłamania gałązek oraz deformacji pierwotnego kształtu. Do osłony krzewów i niewielkich drzewek ozdobnych wykorzystaj agrowłókninę, młodych drzewek owocowych-matę słomianą. Rośliny w donicach i skrzynkach odizoluj natomiast od podłoża (tarasu, ziemi) cienką warstwą styropianu, a następnie osłoń donicę wraz z krzewem.

Uważnie śledź prognozę pogody. W przypadku zapowiadanych silnych mrozów warto przykryć byliny dodatkową warstwą ochronną. Zadbaj również o drzewka owocowe-ze szczególną uwagą sprawdzaj opaski zabezpieczające je przed zwierzętami-jeleniami, zającami-żywiącymi się korą, pędami i pąkami. Opaska powinna osłaniać pień drzewka na wysokości co najmniej 80 cm.

Lekka zima z przewagą ciepłych dni to doskonała okazja to spaceru po ogrodzie i dokładnemu skontrolowaniu stanu roślinności. Szczególną uwagę zwracaj na obecność tzw. "mumii", czyli zeschniętych owoców, często będących źródłem chorób grzybowych oraz liści oplecionych przędą, na których zimują szkodniki. W obu przypadkach suche resztki należy zerwać i spalić.

Poważnym zagrożeniem dla młodych drzew owocowych są również szkodniki, które w czasie zimy składają swoje jaja. Wśród nich wyróżnić można m.in.: przędziorka owocowca (kuliste o czerwonej barwie) czy barczatka pierścieniówka (tworzy pierścienie wyglądające jak owinięte wokół gałęzi). 

Okrywanie roślin, bielenie drzew i usuwanie „mumii” – to lista prac ogrodowych,
które możesz zrealizować już teraz

Źródło: pinterest.com

Cieplejsze dni sprzyjają pierwszym pracom ogrodowym, m.in.: przycinaniu uschniętych gałązek drzew i krzewów ozdobnych. Usunięte teraz, pozwolą zaoszczędzić czas wiosną. Nie zapomnij również o regularnym podlewaniu roślin zimozielonych-przede wszystkim zimujących w donicach i ustawionych pod zadaszeniem.

Początek roku to doskonała pora na zaprojektowanie nowej odsłony swojego ogrodu: skompletowania listy nowych roślin, zaplanowania warzywnika i grządek. Ciepły styczeń sprzyja również pierwszym wysiewom. W skrzynkach możesz wysiać nasiona m.in.: petunii kaskadowej, pelargonii, heliotropu, begonii stale kwitnącej oraz bulwiastej.

Pogodna zima z przewagą dodatniej temperatury sprzyja lekkim pracom w ogrodzie-przede wszystkim doglądaniu kondycji roślin, zabezpieczaniu ich przed nagłymi mrozami oraz pierwszym porządkom. Starannie zrealizowane, pozwolą kwitnącym pąkom drzew i krzewów ozdobnych bez szkody przetrwać w trudnych warunkach.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj: "Jak prawidłowo zabezpieczyć krzewy i rośliny ozdobne przed nadchodzącymi mrozami?"