3 sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie

Ogród
3 sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie

Do tej pory traktowałeś popiół drzewny jako odpad? Sprawdź, w jaki sposób możesz go wykorzystać w ogrodzie. 

Lubisz spędzać czas przy ognisku albo ogrzewać się ciepłem płynącym z kominka? To niewątpliwa przyjemność. Co zrobisz jednak z pozostałym popiołem ze spalonego drewna? Jedno jest pewne – nie wyrzucaj go do śmietnika. To wartościowy nawóz naturalny. Czy jest bezpieczny dla roślin? Dowiesz się z artykułu. 

Jaka jest wartość odżywcza popiołu? 

Zawiera w sobie około:

  • 2-4 % fosforu,
  • 5-10 % potasu,
  • 30-35 % wapnia.

W wyniku spalania uwalniają się też tlenki, siarczki i fosforany metali (np. żelaza czy magnezu), dlatego popiół stosuje się też do regulowania kwasowości gleby. Brak mu jednak azotu, ponieważ ten jest uwalniany do atmosfery podczas spalania drewna. 

Do czego wykorzystać popiół drzewny w ogrodzie? 

Popiół do użyźniania gleby 

Pierwszym sposobem jest użycie popiołu do nawożenia rabat kwiatowych. Dotyczy to również grządek w ogrodzie warzywnym, a także drzew i krzewów, które najlepiej czują się na glebach o odczynie zasadowym. Nie wysypuj popiołu na azalie, różaneczniki czy wrzosowiska - są kwasolubne.

Zastosowanie popiołu drzewnego jako nawozu może zwiększyć plony roślin i poprawić  właściwości fizykochemiczne gleby. Jest doskonałym zamiennikiem nawozów mineralnych.    

Dodawanie popiołu do kompostu 

Popiół drzewny to idealny pomysł na dodatek do kompostu. Ulepsza skład pryzm kompostowych, a co więcej rozprawia się z nieprzyjemnym zapachem, który od nich pochodzi. Popiół najlepiej dodawać do pryzm zawierających przykładowo skoszoną trawę czy zielone fragmenty roślin, ponieważ te uzupełnią poziom azotu, którego popiołowi brak. 

Okrywanie roślin 

Popiół drzewny może być stosowany również do okrywania tych roślin, które są wrażliwe na mróz. Wykonaj kopczyki z popiołu i zmieszaj je ze sproszkowaną korą. W ten sposób ochronisz rośliny przed niskimi temperaturami. 

Inne zastosowania popiołu:

  • Zwalczanie ślimaków: popiół działa na nie odstraszająco 
  • Posypywanie po śliskich nawierzchniach zamiast piasku czy szkodliwej dla nawierzchni soli w czasie zimy
  • Nawóz na trawnik: możesz nawieźć również trawnik, pamiętaj jednak aby stosować popiół w umiarkowany sposób. Jeśli chcesz uniknąć przenawożenia, zrezygnuj z dodatku nawozów zawierających dużo magnezu, żelaza czy wapnia 

Jaki czas jest najlepszy na nawożenie?

Najdogodniejszą porą na ten zabieg jest wiosna, kiedy rośliny wchodzą w okres wegetacji.  Doskonale sprawdzi się również jesienią, ponieważ wtedy niewłaściwe jest stosowanie nawozów azotowych (którego popiół drzewny nie zawiera, o czym wspominaliśmy wcześniej). 

Nie ma większych ograniczeń co do stosowania popiołu w ogrodzie. Jeśli mamy go dużo, możemy nawozić rośliny przez cały sezon. 

Zauważyłeś już, że popiół drzewny ma kilka zastosowań w ogrodzie. Przekonaj się o nich sam, stosując się do porad zawartych w artykule.