Czym kierować się podczas zakupu kosy spalinowej?

Urządzenia ogrodowe
Czym kierować się podczas zakupu kosy spalinowej?

Nierówna powierzchnia, dołki, górki i zarośnięte zagłębienia, a może skarpy, miedze czy nierówne kępy między koleinami drogi? Koszenie może być dużo łatwiejsze — sięgnij po kosę spalinową, nada się do tego idealnie! Doskonale sprawdza się na trudnym terenie, gdzie praca z podkaszarką czy kosiarką nie przynosi zadowalających efektów. Przy tym jest urządzeniem poręcznym i wygodnym w użytkowaniu.

Pielęgnacja ogrodu powinna przynosić radość i stanowić jeden ze sposobów na przyjemną ucieczkę od codziennego zgiełku. Z własnego doświadczenia wiesz jednak, że nieraz praca okazuje się dużo trudniejsza, niż przewidywałeś. Dobrym przykładem jest koszenie trawy na zróżnicowanym terenie – nierównym, z licznymi wgłębieniami. Z pozoru rutynowa czynność, jednak w praktyce wyczerpująca, pochłaniająca czas i siły. Kosa spalinowa odciąży Cię od wysiłku i usprawni pracę, a przy tym zapewnia:

 • łatwe i płynne koszenie trawy i chwastów na dużej powierzchni,
 • wygodę przy pracy, dzięki ergonomii sprzętu i możliwości jego regulacji. Jest to szczególnie przydatne przy usuwaniu wysokiej trawy czy zarośli w trudno dostępnych miejscach – na skarpach, rowach, przy drogach czy na obrzeżach pól,
 • pełną mobilność, dzięki braku kabla zasilającego.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, poszukując modelu idealnego do swojej pracy?

 • Obszar koszenia

Kosa spalinowa przeznaczona jest do pracy na rozległym terenie zielonym — duży ogród czy działka wymagająca okresowego koszenia nie stanowią dla niej wyzwania. Im większą szerokością roboczą charakteryzuje się kosa, tym przestronniejszy fragment trawnika wykosi za jednym razem. Modele SBC 242 D i SBC 252 D pracują na jednakowej szerokości 45 cm, pasmo po paśmie równomiernie przycinając trawę.

Zasada „im więcej, tym lepiej” nie zawsze się sprawdza – zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Kosa o dużej średnicy cięcia to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy poszukujesz maszyny tnącej do dużych powierzchni, gdzie nie będziesz musiał bardzo uważać na rośliny, których nie chcesz uszkodzić. Jeżeli jednak potrzebujesz jej jako uzupełnienia kosiarki, wybierz modele o niewielkim zakresie pracy lub rozważ podkaszarkę.

Ukształtowanie terenu

Koszenie trawnika równego jak przysłowiowy stół nie jest sztuką, ale precyzyjne manewrowanie kosą w celu usunięcia zbędnych kępek trawy np. między rabatami – bardzo dużą.

  • kosa żyłkowa przyda Ci się do strzyżenia trawy w miejscach trudno dostępnych, np. stromej skarpie, przy płocie czy tarasie, pod wysokimi krzewami ozdobnymi lub wokół drzew i mebli ogrodowych,
  • kosa z nożami tnącymi starannie ścina trawę wraz z grubszymi kłączami i zdrewniałymi łodygami roślin,
  • kosa z metalową tarczą tnącą pomoże doprowadzić do porządku trawnik zaniedbany, gęsto porośnięty zaroślami.

Moc

Spośród kluczowych parametrów to właśnie ona przesądza o efektywności działania kosy spalinowej. Im wyższa moc, tym większa wydajność, a co za tym idzie – sprawność urządzenia w usuwaniu wysokiej trawy, zdrewniałych kłączy czy chwastów. Dla większych areałów, na których trawa powinna być koszona regularnie – według zaleceń co 5–7 dni –, wybierz kosę spalinową o możliwie najwyższej mocy, np. SBC 653 KD (2,72 KM).

Przyjrzyj się również silnikowi, w jaki wyposażone są poszczególne maszyny. Na wymagającym i trudnym terenie równie dobrze sprawdza się kosa z silnikiem dwu-, jak i czterosuwowym. Czym więc się różnią?

 • kosa z silnikiem dwusuwowym zasilana jest mieszanką benzyny z domieszką oleju. Jest lżejsza, więc wygodniejsza w obsłudze (nie obciąża ramion czy kręgosłupa),
 • kosa z silnikiem czterosuwowym zasilana jest czystą benzyną. Zużywa mało paliwa, pracuje nieco ciszej i generuje mniej spalin, przez co idealnie nadaje się do użytku przydomowego.

  Jakość układu tnącego

  Materiał, z jakiego wyprodukowano tarcze tnące oraz ich ilość wpływają na skuteczność cięcia. Najlepsze rezultaty przynosi praca z kosą spalinową, która wyposażona jest w tarcze o małych i gęsto rozmieszczonych ząbkach. Przykładowo, tarcze tnące posiadające 80 ząbków mogą służyć do przecięcia małych krzewów ozdobnych.

  Kosy spalinowe STIGA zostały wyposażone także w podwójną żyłkę nylonową (dokładnie, szpulę z nawiniętą żyłką, przelotkami oraz pokrywą szpuli). Trawę przycina żyłka głowicy żyłkowej, którą możesz z łatwością uzupełnić, nie przerywając pracy, dzięki systemowi Tap&Go.  Wystarczy delikatnie uderzyć głowicą o podłoże; poprzez nacisk szpuli, dochodzi do wysunięcia się żyłki do pożądanej długości. Nożyk, który znajduje się w osłonie, odetnie jej nadmiar.

  Zastanawiasz się nad wyborem układu tnącego, który będzie odpowiedni dla Ciebie? Wybierz tę kosę, która umożliwia stosowanie obu rodzajów i wymieniaj je w zależności od swoich potrzeb.

  Waga

  Bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania kosy spalinowej. Maszyna sama w sobie nie powinna wiele ważyć, ponieważ po uzupełnieniu zbiornika paliwa jej ciężar zwiększy się jeszcze bardziej. Praca przy pomocy zbyt ciężkiej maszyny jest trudniejsza i bardziej męcząca, a przy tym może pochłaniać więcej czasu. Ponadto nie jest bezpieczna dla zdrowia ze względu na ryzyko naderwania mięśni ramion czy przeciążenia kręgosłupa.

  O czym jeszcze powinieneś wiedzieć, by samodzielnie wybrać najlepszy model kosy spalinowej?

  Niemniej ważne od danych technicznych są dodatkowe udogodnienia, które zwiększają funkcjonalność maszyny.

  • wyprofilowana rękojeść pokryta antypoślizgową gumą (w modelu SGT 226 J), ergonomiczna kierownica umożliwiają pewny chwyt, a przez to zarazem wygodną, bezpieczną i precyzyjną pracę,
  • system antywibracyjny minimalizuje ryzyko przeniesienia się wibracji generowanych przez silnik kosy na całe urządzenie, w tym kierownicę. W ten sposób, pomimo pracy na najwyższych obrotach, maszyna zostaje wytłumiona.
  • podwójne szelki pozwalają stabilnie utrzymać ciężar kosy (w modelu SBC 252 D).

Wybór kosy spalinowej, podobnie jak każdego urządzenia do pracy w ogrodzie, nie jest łatwy. By wybrać model, który posłuży Ci przez długie lata i pomoże utrzymać trawnik w doskonałej kondycji, zapytaj sprzedawcę o najważniejsze parametry techniczne oraz standardowe wyposażenie. W ten sposób zainwestujesz w maszynę zapewniającą zarazem komfort, prostotę, bezpieczeństwo i dokładność pracy.

Zobacz produkt w sklepie Stiga