Jak uprawiać trawy w naturalnym ogrodzie preriowym?

Ogród
Jak uprawiać trawy w naturalnym ogrodzie preriowym?

Całoroczne trawy ozdobne zapewniają niskie koszty utrzymania i są trwałym rozwiązaniem projektowania krajobrazu. Większość gatunków jest odporna na suszę. Ponadto, nie wymagają wytyczania lub cięcia oraz nie mają problemów z owadami i chorobami. Oznacza to mniej podlewania i brak potrzeby stosowania pestycydów i herbicydów. Poznaj najważniejsze zasady uprawy traw ozdobnych!

Dlaczego trawy ozdobne?

Trawy lub wiechlinowate to duża grupa roślin, obejmująca ponad 10.000 gatunków i odmian, która stanowi piątą pod względem wielkości rodzinę roślin na świecie. Trawy dostarczają żywności większości krajów świata; pszenica, proso, ryż, kukurydza - wszystkie należą do rodziny traw.

Trawy ozdobne mogą wrastać do nawet kilu metrów, dzięki czemu znajdują zastosowanie w charakterze np. całorocznych klombów, zastępując byliny lub krzewy. Niektóre trawy, takie jak miskanty lub karłowata trawa pampasowa, świetnie sprawdzą w roli naturalnego ogrodzenia. Natomiast mała turzyca może być doskonałą rośliną okrywową.

Naturalny ogród preriowy

Sadzenie traw ozdobnych wykonuj podczas deszczowej pogody, która ułatwi ich przyjęcie się. Większość traw ozdobnych lubi pełne słońce (jednak nie wszystkie, więc w pierwszej kolejności upewnij się, jakie warunki są odpowiednie dla danego gatunku trawy). Podłoże do sadzenia przygotuj przez zmieszanie w klombie 5-8 cm podłoża organicznego oraz dodatków, jakich według testów potrzebuje twoja gleba.

  1. Zasadź mieszankę traw ozdobnych i rodzimych bylin losowo, w powtarzających się wzorach, aby uzyskać naturalny preriowy wygląd.
  1. Wybierz trawy i roślin kwitnące tak, aby dopasować proporcje ogrodu; wyższe rośliny na większe powierzchnie, mniejsze do małych ogrodów naturalnych. Naturalne nasadzenia wyglądają pięknie, jeżeli są zaprojektowane falowo; różne rośliny z tych samych odmian są pogrupowane razem.
  1. Zasadź mniejsze ilości dodatkowych roślin pomiędzy i wokół większych grup.

Jak uprawiać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne mają dwa odrębne zwyczaje wzrostu:

  • w kępach,
  • w kłączach.

Rośliny rosnące w kępach przypominają tradycyjne byliny. Chociaż można spodziewać się rozsiewu, rośliny te na ogół nie stają się inwazyjne i z upływem czasu zwiększają swój obwód.

Inaczej jest w przypadku traw z kłączami, które rozrastają się przez system podziemnych pędów i mogą stać się intensywnie inwazyjne.

Pielęgnacja traw ozdobnych

Utrzymanie trawy jest dość proste. Przy całorocznej pielęgnacji pozostaw trawę bez koszenia na okres zimy. Wiosną przytnij trawę tuż przy samej jej podstawie (do 5-8 cm przy krótszych trawach; 10-13 cm przy trawach wysokich). Co 3-4 lata możesz podzielić roślinę lub okopać ją. W ten sposób zahamujesz nadmierne rozrastanie się traw.

Czasami, wraz z wiekiem, centrum kępy trawy zaczyna obumierać. Jeśli tak się stanie, należy podzielić trawę, oszczędzając część rośliny na pierwotne stanowisko sadzenia i wyrzucić lub przesadzić jej resztę.

Wraz z wiekiem, centrum kępy trawy zaczyna obumierać. Wówczas powinieneś podzielić trawę – pozostaw część na pierwotnym stanowisku sadzenia, resztę natomiast przesadź lub wyrzuć.

Trawy ozdobne to jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów dekoracyjnych w ogrodzie. Doskonale uzupełniają kompozycje roślinne, przy tym podkreślając naturalne piękno kwiatów. Dzięki nim przydomowy krajobraz nabiera lekkości i subtelnego charakteru.