Przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie - Jak to robić, by nie zaszkodzić roślinom?

Zrób to sam
Przechowywanie drewna opałowego w ogrodzie - Jak to robić, by nie zaszkodzić roślinom?

Spraw, by zima była ciepła, a Twój ogród zdrowy!

Kto z nas nie uwielbia ciepła i przytulności, jaką daje kominek rozpalony w zimowe wieczory? 

Drewno na opał to “must have” każdego zaplecza domu z kominkiem lub piecem na drewno. Jednak czy wiesz, że nieodpowiednio przechowywane, może stać się zagrożeniem dla Twoich roślin ogrodowych? Może prowadzić do różnych problemów, takich jak rozwój chorób roślin, czy przyciągać do ogrodu niechciane szkodniki.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak sprytnie zorganizować swoje drewniane zapasy i jednocześnie zadbać o ogrodową równowagę.

Jak przygotować drewno do przechowywania?

Okej, więc masz trochę drewna do przechowania. Najpierw musisz je przygotować.

Na początek: cięcie. Do tego zadania świetnie sprawdzą się pilarki STIGA, które umożliwiają precyzyjne i efektywne cięcie. Dzięki nim w łatwy sposób dostosujesz długość i grubość kawałków drewna do potrzeb swojego kominka czy pieca. 

Świetnym urządzeniem do przydomowego cięcia drewna kominkowego jest pilarka akumulatorowa CS 100e. Jest doskonale wyważona i niezwykle lekka (3,65 kg). Akumulator 20 V gwarantuje cichą i bezemisyjną pracę, a osłona końcówki ostrza, umieszczona na końcu listwy tnącej, zmniejsza ryzyko odrzutu. Dzięki temu praca jest wygodna i przyjemna!

drewno1.jpg

Pamiętaj, że zbyt długie lub zbyt grube kawałki są trudniejsze do przechowywania i schną wolniej, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Co więcej, zanim przystąpisz do cięcia, sprawdź stan drewna. Jeśli jest wilgotne, zaleca się je najpierw wysuszyć. Wilgotne drewno jest idealnym środowiskiem dla rozwoju różnych mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpłynąć na inne rośliny w ogrodzie. W praktyce oznacza to, że lepiej jest pozyskiwać drewno wcześnie, by miało czas przeschnąć przed sezonem grzewczym.

Ważną kwestią jest także sortowanie drewna - nie wszystkie jego rodzaje nadają się na opał. Na przykład drewno iglaste jest łatwopalne i generuje dużą ilość żywicy, która może zanieczyszczać kominek. Dlatego zaleca się używać głównie drewna liściastego, takiego jak buk czy dąb, które jest bardziej efektywne jako opał i mniej szkodliwe dla środowiska.

Gdzie i jak przechowywać drewno?

Oto pytanie za milion dolarów. 

Pierwsza zasada brzmi: drewno musi być przechowywane w miejscu suchym i dobrze wentylowanym. Nawet najdrobniejsza ilość wilgoci może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów, które z kolei mogą zaszkodzić roślinom w ogrodzie. Poza tym, spleśniały opał w kominku nie jest też najlepszy na Twojego zdrowia!

Jeżeli masz dużą ilość drewna, warto zainwestować w specjalny schowek, regał lub drewutnię. Zbuduj ją w taki sposób, aby drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z ziemią. Możesz użyć podkładek z betonu, kamienia czy nawet starych palet. To zapobiegnie gniciu drewna od spodu i zminimalizuje ryzyko rozwoju szkodników.

drewno2.jpg

Jeśli nie masz możliwości zbudowania drewutni, nawet dobrze ułożone drewno pod wiatą czy na tarasie spełni swoją rolę, o ile zadbasz o to, by było ono dobrze zabezpieczone przed opadami i miało możliwość "oddychania". Nie pakuj drewna w szczelne plandeki, bo zamiast uchronić je przed wilgocią, stworzysz efekt szklarni.

Nie kładź drewna bezpośrednio przy ścianach domu. Po pierwsze, utrudnia to wentylację, a po drugie, możesz w ten sposób ułatwić drogę dla różnych szkodników prosto do Twojego domu.

Masz rośliny, które są szczególnie wrażliwe na różne szkodniki czy choroby przenoszone przez drewno? Zadbaj o to, aby było ono przechowywane w bezpiecznej odległości.

Teraz gdy jesteś wyposażony w praktyczną wiedzę, nie pozostaje Ci nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce. Odpowiednie przechowywanie drewna na zimę to nie tylko inwestycja w komfortowe i ciepłe wieczory przy kominku. To również sposób na utrzymanie Twojego ogrodu w doskonałej kondycji. Nie zwlekaj i zabieraj się za organizację miejsca na tegoroczny opał. Pomoże Ci w tym STIGA!