Jak sprawdzić zdolność kiełkowania roślin?

Ogród
Jak sprawdzić zdolność kiełkowania roślin?

Czy pozostałe po zeszłym sezonie nasiona warto wykorzystać podczas tegorocznych siewów? Oblicz zdolność kiełkowania roślin i poznaj kondycję przechowywanych roślin.

Najskuteczniejszą metodą pozwalającą precyzyjnie określić zdolność kiełkowania nasion (inaczej - wartość użytkową) jest tzw. próba kiełkowania. Do jej przeprowadzenia będziesz potrzebować:

  1. tacki styropianowej,
  2. ligniny,
  3. wody.

Jak przeprowadzić próbę kiełkowania?

Styropianową tackę wyłóż cienką warstwą ligniny i zwilż wodą. Następnie wybierz losowo co najmniej 20 nasion pozostałych po poprzednim sezonie. Pamiętaj – im większą ilość nasion wykorzystasz do badania, tym bardziej wiarygodne otrzymasz wyniki. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi zasobami, w jednej próbie umieść 100 nasion – to optymalna ilość, która pozwoli Ci uzyskać najbardziej wiarygodne obliczenia.

Wybrane nasiona ułóż w równych odstępach na ligninie i przykryj folią, ręcznikiem lub talerzykiem. Pozostało tylko odstawić tackę z nasionami do ciepłego pomieszczenia (o temperaturze ok. 20-27°C)

Próba kiełkowania: nasiona przed i po upływie 28 dni

Źródło: www.pinterest.com

Jak obliczyć wartość użytkową nasion?

Wystarczy, że zastosujesz poniższy wzór:

WU [%] = siła kiełkowania * 100

Siła kiełkowania to procent nasion, które wykiełkowały w ciągu przyjętego, odpowiednio długiego okresu czasu. Wskaźnik ten określa liczbę żywych nasion w danej próbie.

W zależności od gatunku rośliny, której jakość nasion sprawdzamy przyjmuje się, że optymalny czas kwitnięcia wynosi od 10 do 28 dni.

Jak odczytać wyniki?

Jeżeli wartość użytkowa wynosi od 70% wzwyż, nasiona są bardzo dobrej jakości. Wynik 50% i poniżej oznacza, że tylko połowa nasion zachowała zdolność kiełkowania, a pozostałe nie nadają się do siewu.

Jakie czynniki ograniczają na zdolność kiełkowania roślin?

Utracona wartość użytkowa nasion jest wynikiem przede wszystkim przekroczonej daty ich ważności. Niemniej ważne jest również sposób przechowywania nasion. Powinieneś ulokować je w miejscu, w którym nie zostaną narażone zarówno na wysuszenie (nadmierna utrata wody prowadzi do wyschnięcia zarodków) oraz nadmiernie wysoką temperaturą (może doprowadzić do przedwczesnego kiełkowania).

W jaki sposób przechowywać nasiona?

Skuteczną ochroną przed utratą wilgoci stanowią foliowe woreczki z zatrzaskiem lub zwykła folia do pakowania żywności, w którą możesz szczelnie zawinąć nasiona. Zapakowane w ten sposób przechowuj w chłodnym miejscu, np. lodówce, w temperaturze od 0 do +6⁰ C. W takich warunkach nasiona wchodzą w stan hibernacji, dzięki czemu nawet po dłuższym okresie (roku i dłużej) wciąż są w stanie wykiełkować.

Zwróć również uwagę na stan nasion. Ziarna o uszkodzonych zarodkach – zawilgoconych, pełnych pęknięć, zanieczyszczonych przez chwasty – szczelnie zamknięte w foliowych opakowaniach szybko obrosną pleśnią. Wybierając zdrowe i dojrzałe nasiona eliminujesz ryzyko kiełkowania zepsutych roślin. W przypadku kontaktu nasion przeznaczonych do wysiewów z wodą, osusz je – ułóż na chusteczkach higienicznych lub płatkach kosmetycznych i pozostaw w temperaturze pokojowej na 48 godzin.

Chcąc wykorzystać kilkuletnie nasiona roślin ozdobnych lub warzyw podczas nadchodzących siewów, warto w pierwszej kolejności sprawdzić ich naturalną zdolność do prawidłowego kiełkowania. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjnie określić ich jakość, a w rezultacie – cieszyć się zdrowymi uprawami oraz naturalnie pięknym ogrodem.