Przydomowy krajobraz pod kontrolą: Jak skutecznie wyczyścić taras?

Zrób to sam
Przydomowy krajobraz pod kontrolą: Jak skutecznie wyczyścić taras?

Nadeszła wyczekiwana wiosna a wraz z nią wiosenne porządki. Nie tylko ogród wymaga uwagi, taras również. Zastanawiasz się czym go wyczyścić? Jak skutecznie to zrobić? Podpowiadamy! 

Jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu, ale nie wiesz jak zabrać się za porządkowanie go po zimie? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak skutecznie wyczyścić taras?

Zacznij od uprzątnięcia śmieci i umycia powierzchni tarasu. Zazwyczaj wystarcza do tego woda z odrobiną łagodnego detergentu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to nie wystarczy; czasem taras jest na tyle zaniedbany, że musisz użyć preparatów dostosowanych do poszczególnych rodzajów zabrudzenia lub myjki wysokociśnieniowej. To zależy od tego jaką powierzchnię tarasu posiadasz. Jest on betonowy, kamienny, ceramiczny, kompozytowy czy może drewniany? Każda z tych powierzchni tarasowych wymaga innej pielęgnacji. 

kolaż -min.jpg

Jak czyścić poszczególne rodzaje powierzchni tarasowych?

 • Taras betonowy

Posiadacz tarasu betonowego powinien znać trzy kroki jego porządkowania a mianowicie: zamiatanie, mycie, impregnacja. Ten taras ma porowatą strukturę, co sprzyja powstawaniu plam z piasku, błota  oraz nalotom z grzybów, mchów czy porostów.  

Łagodne plamy usuń przy pomocy preparatu do czyszczenia betonu a te wymagające większej uwagi czyli naloty - za pomocą myjki wysokociśnieniowej STIGA. Pomocny będzie preparat do kostki betonowej czyli impregnat. Nanosisz go na czystą powierzchnię raz na 3 do 5 lat.

 • Taras kamienny

Wystarczy go najpierw zamieść a później umyć. Ten rodzaj tarasu nie wymaga impregnacji.

 • Taras ceramiczny

Z racji tego, że płytki ceramiczne są mrozoodporne i trwałe, nie wymagają specjalnej konserwacji. Warto jednak je pokryć preparatem impregnującym ceramikę. 

 • Taras kompozytowy

Czyść go myjką wysokociśnieniową. Jeśli na powierzchni pojawiły się plamy, można je usunąć za pomocą wody i łagodnego detergentu. Jeśli zabrudzenia nie znikną, warto zainwestować w specjalny preparat czyszczący deski kompozytowe. 

 • Taras drewniany 

Jeśli na tarasie znajdą się liście, piasek czy pył wysprzątasz je za pomocą zwykłej miotły. Do reszty zabrudzeń (np. tłustych plam) użyj myjki wysokociśnieniowej. W tarasach drewnianych często występują rowki, z których ciężko wymieść zabrudzenia. Warto więc je umyć strumieniem czystej wody za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Myjka przyda się również do oczyszczenia powierzchni tarasu drewnianego przed impregnacją. Po wyschnięciu, taras jest gotowy do nałożenia bejcy albo oleju do tarasów.  

Urządzenia do czyszczenia tarasu

Zastanawiasz się czym wyczyścić taras? Z pomocą nadchodzą Myjki wysokociśnieniowe STIGA

 1. Myjka wysokociśnieniowa HPS 110 - ta kompaktowa, najlżejsza (5,5 kg)  elektryczna myjka wysokociśnieniowa STIGA  Posiada aluminiową głowicę i tłoki ze stali nierdzewnej. Jest stworzona do czyszczenia mniejszych obszarów i niewielkich zabrudzeń. Idealnie nada się do czyszczenia m.in. mebli ogrodowych, w tym - tarasowych
 2. Myjka wysokociśnieniowa HPS 235 R – ta myjka stworzona jest do czyszczenia powierzchni średniej wielkości. Posiada 5 metrowy przewód elektryczny i 6-metrowy elastyczny wąż typu supersoft. Ciekawostką jest to, że można go zwinąć u góry maszyny – na wbudowanym bębnie. Osiąga ciśnienie do 135 barów z maksymalnym przepływem wody 440 l/h.  Posiada aluminiową głowicę i tłoki ze stali nierdzewnej. Dzięki kółkom o średnicy 150 mm, teleskopowym uchwycie i schowkom na dysze jest niezwykle łatwa w transporcie. Idealna do czyszczenia m.in. tarasów i elementów drewnianych.
 3. Myjka wysokociśnieniowa HPS 345 R – ta, nieco cięższa myjka (17,3 kg), o mocy znamionowej indukcyjnego silnika elektrycznego 2100 W, o dłuższym wężu wysokociśnieniowym w oplocie stalowym (9 m). Osiąga ciśnienie do 145 barów z maksymalnym przepływem wody 450 l/h.  Posiada aluminiową głowicę i tłoki ze stali nierdzewnej.  Jest idealna do czyszczenia m.in. tarasów i schodów czy chodników.
 4. Myjka wysokociśnieniowa HPS 550 R – myjka o mocy znamionowej silnika indukcyjnego 2500 W, z aż 10 metrowym wężem wysokociśnieniowym w oplocie stalowym (którego oczywiście można nawinąć na bęben). Osiąga ciśnienie do 150 barów z maksymalnym przepływem wody 520 l/h.  Posiada mosiężną głowicę i tłoki ze stali nierdzewnej. Przeznaczona do czyszczenia większych powierzchni. Wyczyścisz nią m.in. podwórko i samochód.
 5. Myjka wysokociśnieniowa HPS 650 RG – to myjka o największej mocy silnika indukcyjnego (2800 W), o wężu wysokociśnieniowym o długości 12 m, który jest również zwijany na bęben. Osiąga ciśnienie do 150 barów z maksymalnym przepływem wody 550 l/h.  Posiada mosiężną głowicę i tłoki ze stali nierdzewnej. Wyczyścisz nią nawet basen!

Do myjek wysokociśnieniowych dopasuj koniecznie akcesoria, które jeszcze bardziej ułatwią i usprawnią prace:

 • Patio Cleaner HPS 110/ 235/345 – przystawka do myjek HPS 110, HPS 235 R, HPS 345 R.
 • Patio Cleaner HPS 550/650 – przystawkę połącz z myjką HPS 550 R, HPS 650 RG.
 • Posłużą Ci do czyszczenia między innymi powierzchni takich jak elewacja czy podjazd - właściwie to każdej powierzchni płaskiej wokół domu a nawet i ogrodzenia.   

Ponadto, przydatne akcesoria to również:

  • Pianownica 0,75L HPS110/235/345/550/650 - wytwarzająca obfitą, gęstą pianę zwiększa efektywność mycia pojazdów, mebli ogrodowych, elewacji, schodów, przyczep kempingowych, żaluzji, tarasów, podjazdów itp. Pojemność zbiornika na detergent wynosi 0,75 litra. Dawkę detergentu można z łatwością regulować na dyszy pianowej za pomocą pokrętła. Pianownicę należy podłączyć bezpośrednio do pistoletu. Pasuje do wszystkich myjek wysokociśnieniowych Stiga
  • Przedłużenie lancy 250 mm (HP 110/235/345) - to przedłużenie o długości 250 mm zwiększa długość standardowej lancy i innych akcesoriów takich jak przykładowo szczotka Patio Cleaner. Przedłużenie sprawi, że praca z myjką wysokociśnieniową będzie bardziej komfortowa i ergonomiczna. Pasuje do urządzeń STIGA HPS 110, HPS 235 R i HPS 345 R.
 • Przedłużenie lancy 450 mm (HPS 550/650) - jest profesjonalnym metalowym przedłużeniem lancy o długości 450 mm. Posiada mosiężne złącza gwintowe, które zwiększają długość standardowych lancy oraz np. szczotki Patio Cleaner. Połączysz ją z urządzeniami STIGA HPS 550 R i HPS 650 RG.
 • Szczotka płaska uniwersalna HPS - miękka szczotka płaska do czyszczenia wszystkich rodzajów powierzchni w tym mebli ogrodowych, powierzchni szklanych, samochodów, motocykli, rowerów, rolet, żaluzji, przyczep kempingowych, itp. Szczotkę należy podłączyć bezpośrednio do pistoletu. Pasuje do wszystkich myjek wysokociśnieniowych Stiga.
 • Szczotka obrotowa okrągła uniwersalna HPS - z delikatnym włosiem zapewnia szeroki zakres zastosowań. Nadaje się do czyszczenia wszystkich gładkich powierzchni, takich jak karoserie samochodów i motocykli oraz powierzchnie szklane i z tworzyw sztucznych. Szczotkę należy podłączyć bezpośrednio do pistoletu. Pasuje do wszystkich myjek wysokociśnieniowych Stiga. 

Do czyszczenia zabrudzeń wykorzystaj następujące detergenty:

 • Detergent do mycia rowerów i motocykli
 • Detergent do mycia samochodów i łodzi
 • Detergent do silnych zabrudzeń

Czyszczenie tarasu po zimie nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, zaoszczędzisz czas a zadbany taras posłuży Ci na długie lata.