Jak przystosować traktor ogrodowy do zimy?

Urządzenia ogrodowe
Jak przystosować traktor ogrodowy do zimy?

Traktor ogrodowy to wielozadaniowa maszyna przeznaczona do całorocznej pracy w ogrodzie. Zimą wyręczy Cię w męczącym odśnieżaniu podjazdu, czy oczyszczaniu drogi dojazdowej do posesji z liści, trawy, czy żwiru.

Wszystko, czego potrzebujesz by zwiększyć zakres pracy traktora ogrodowego to odpowiednie akcesoria.

  1. Szczotka zamiatająca

Ogród to nie jedyne miejsce, które wymaga Twojej uwagi. Zabrudzony podjazd to mało przyjemny widok. Montując w traktorze szczotkę zamiatająca szybko uporasz się z rozmokłymi liśćmi, resztami trawy, żwirem, piaskiem i błotem. Jest ona na tyle mocna, że poradzi sobie z niewielką warstwą śniegu. Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas lekkiej i prawie bezśnieżnej zimy.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości włókien oraz specjalnych tworzyw konstrukcyjnych (poliamidowych, polipropylenowych i polietylenowych), szczotka odporna jest na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo została wyposażone w funkcję regulacji kąta zamiatania. To rozwiązanie eliminuje ryzyko nieprzyjemnych sytuacji podczas pracy, np. zakrztuszenia się pyłem „uciekającym” spod szczotki. Dla jeszcze lepszej ochrony możesz zamontować specjalną osłonę antykurzową, która zapobiega niekontrolowanemu unoszeniu się zanieczyszczeń w powietrze.

  1. Pług

W przypadku intensywnych opadów śniegu oraz rosnących z dnia na dzień zasp, warto wyposażyć traktor ogrodowy w pług. Podobnie jak szczotka czyszcząca, posiada on funkcję regulacji kąta pracy (do 30⁰).

Pług został zaprojektowany na kształt łuku oraz dodatkowo wyposażony w zabezpieczenia antyprzeciążeniowe, co zapobiega rozginaniu się jej pod naporem ciężkiego śniegu. Jest lekko pochylony do tyłu, co z kolei nie pozwala zagarnianej warstwie śniegu na przedostanie się górą pod koła traktora. Trwałość pługu zapewnia zastosowanie wysokiej jakości blachy, odpornej na uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie się czy rysowanie w wyniku zagarniania śniegu wraz z grudkami żwiru.

Równie ważnym elementem w konstrukcji pługu jest listwa zagarniająca, która chroni odśnieżaną powierzchnię przed zarysowaniem. W przypadku kostki brukowej najlepiej sprawdza się listwa gumowa. Natomiast do asfaltu polecamy listwę stalową.

Traktor ogrodowy to najskuteczniejsza maszyna przeznaczona do całorocznej pracy w ogrodzie oraz wokół domu. Przy pomocy odpowiednich akcesoriów, świetnie sprawdza się w roli zamiatarki, a gdy opady śniegu przybiorą na sile – również odśnieżarki. Odwiedź sklep STIGA i przygotuj traktor ogrodowy do zimy!

Zobacz produkt w sklepie Stiga