Jak przygotować przydomowy sad i ogród warzywny na zimę?

Ogród
Jak przygotować przydomowy sad i ogród warzywny na zimę?

To ostatni moment na to, by przygotować ogród do zbliżającej się zimy. Podpowiadamy, które z zabiegów pielęgnacyjnych powinieneś przeprowadzić, by uchronić przed zamarznięciem, drzewa owocowe znajdujące się w przydomowym sadzie. Dowiesz się również, w jaki sposób zabezpieczyć warzywnik przed skutkami niekorzystnej pogody: ujemnej temperatury, śniegu, marznącego deszczu.

Listopad w przydomowym sadzie

Zgrabienie i wyrzucenie liści, ściółki oraz połamanych gałązek zaścielających trawę to podstawa. Mogą stanowić potencjalne źródło chorób grzybowych, w tym pleśni śniegowej (wszystko, co zgrabisz z powierzchni trawnika, o ile nie zostało naruszone przez szkodniki, możesz wykorzystać jako materiał na kompost). Jej pojawienie się podczas wiosennych roztopów, prowadzi w krótkim czasie do obumierania źdźbeł trawy. Trawnik w miejscach zajętych przez pleśń śniegową wygląda, jakby został fragmentarycznie wypalony, o czym świadczą brązowe plamy o średnicy od 5 cm do 20 cm. Chcąc wyeliminować poniesione szkody, będziesz musiał w pierwszej kolejności usunąć całość zainfekowanej trawy, a następnie zastąpić ją nowymi sadzonkami. To męczące zajęcie zwiększy jedynie listę prac ogrodowych, które zaplanowałeś wykonać wiosną. Warto oszczędzić sobie wysiłku i już teraz zadbać o właściwą ochronę trawnika przed zimą, dzięki czemu wraz z rozpoczęciem nowego okresu wegetacyjnego szybko wróci do dobrej kondycji.

To już ostatni miesiąc zbiorów. Z drzew powinny zniknąć wszystkie owoce, nawet te, które nie nadają się już do spożycia. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Przemarznięte i zeschłe mogą stać się siedliskiem patogenów chorobotwórczych, np. brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Te drugie, popularnie nazywane „mumiami” przyczyniają się również do rozwoju zakażenia kory drzewnej. W obu przypadkach konieczna jest kuracja odpowiednimi środkami grzybobójczymi, dobranymi w zgodzie z programem ochrony roślin owocowych. Próba odratowania drzew może jednak zakończyć się fiaskiem. By nie martwić się o przyszłoroczne plany, jeszcze w tym miesiącu dokładnie obejrzyj każde z drzew rosnące w sadzie. Jeżeli na którymkolwiek zauważysz gniazda szkodników, zdążysz powstrzymać ich rozwój. 

Jeżeli pogoda sprzyja wykonywaniu prac ogrodowych, a ziemia nie zdążyła zamarznąć, nadal możesz sadzić drzewka owocowe. Pamiętaj, by dobrze osłonić je przed ujemnymi temperaturami, a także działaniem szkodników. W tym celu szczelnie okryj pnie drzewa grubym papierem, a następnie obwiąż sznurkiem. Dodatkowo możesz usypać wokół nich kopczyki ziemi o wysokości do ok. 30 cm. W ten sposób w pełni wyeliminujesz ryzyko przemarznięcia drzewek, tym samym stwarzając im najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju i szybszego kwitnienia na wiosnę.

Listopad w warzywniku

Porządki na działce rozpocznij od zebrania pozostałych warzyw korzeniowych: buraków, marchwi, selera czy pietruszki. Kapusty warzywne takie jak jarmuż czy brukselka, mogą pozostać w ziemi aż do stycznia, ponieważ po przemarznięciu mogą okazać się znacznie smaczniejsze. 

Przy pomocy rozdrabniacza z łatwością poszatkujesz liście wraz z gałęziami zebrane z trawnika. Powstały z nich kompost przyśpieszy regenerację przydomowego warzywnika po zimie i intensywnie odżywi podłoże, stwarzając doskonałe warunki do upraw.  

Źródło: www.stiga.pl 

Puste grządki, a także tunele foliowe i szklarnie, wymagają starannego uprzątnięcia, przede wszystkim z listków i łodyg pozostałych po uprawianych roślinach oraz chwastów. Z powodzeniem możesz wykorzystać je, jako składnik naturalnego kompostu. Jeżeli rozdrobnisz je przed umieszczeniem w pryzmie kompostowej, przyśpieszysz produkcję nawozu. Nie musisz poświęcać temu zajęciu dużo czasu ani sił, jeżeli tylko skorzystasz z pomocy rozdrabniacza, np. Bio Silent 2500. Wyróżnia się bardzo cichą, a przy tym wydajną pracą. Maszyna z łatwością szatkuje gałęzie o grubości do 40 mm, co jest zasługą wałka wyposażonego w 8 mocnych zębów. Pojemny 60-litrowy kosz pozwala sprawnie rozdrobnić wszystkie uzbierane w ogrodzie pozostałości po zbiorach. 

Dzięki glebogryzarce z łatwością spulchnisz nawet częściowo przemarzniętą już glebę. Dzięki temu zdążysz przygotować ją na nadejście zimy, jednocześnie przygotowując do przyszłorocznych siewów. 

Źródło: www.stiga.pl

Glebę na zimę pozostaw w tzw. ostrej skibie, czyli dokładnie przekopaną (zbrylonapoddaje się działaniu mrozu i wiatru, co wzmacnia jej strukturę). Spulchnienie gleby, która zdążyła już nieco stwardnieć pod wpływem pogarszającej się pogody, nie jest jednak lekką pracą. By dobrze ją wykonać, a przy tym nie nabawić się zakwasów czy bólu pleców, wykorzystaj glebogryzarkę. W ten sposób znacznie szybciej uporasz się z obowiązkami; mniej czasu spędzisz na działce, a więcej przeznaczysz na zasłużony wypoczynek. 

Jeżeli do tej pory nie zadbałeś o właściwe przygotowanie sadu i warzywnika do nadchodzącej zimy, masz jeszcze szansę nadrobić zaległości. Wykorzystując profesjonalny sprzęt ogrodniczy STIGA sprawnie i bez wysiłku wykonasz zaplanowane prace: przygotujesz składniki na kompost, przekopiesz działkę. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz ogród przed niską temperaturą, mroźnym wiatrem oraz śniegiem.

Zobacz produkt w sklepie Stiga