Jak przez zimę zachować świeżość zebranych owoców?

Zrób to sam
Jak przez zimę zachować świeżość zebranych owoców?

Co wpływa na świeżość i trwałość owoców zimujących w piwnicy? W jaki sposób uchronić je przed chorobami i gniciem? Poznaj najlepsze sposoby na przechowywanie owoców w domowych warunkach!

Które gatunki owoców nadają się do przezimowania w piwnicy?

Do przechowywania na okres zimowy, spośród wszystkich owoców znajdujących się w przydomowym ogrodzie, najlepiej nadają się późnojesienne odmiany jabłek i gruszek. Owoce przeznaczone do składowania w piwnicy powinieneś zebrać zanim osiągną dojrzałość spożywczą, tj. tuż po tym, jak z drzew zaczną spadać pierwsze sztuki.

Jak przygotować owoce do przechowania?

Zebrane owoce wymagają obejrzenia i posortowania. Wybieraj te o najlepszej jakości - nieuszkodzonej skórce, bez oznak gnicia czy robaczywienia. Ostrożność i dokładność podczas sortowania owoców jest bardzo ważna, jako że ewentualne przeoczenie zepsutej sztuki może wpłynąć na jakość całej partii przechowywanej w danej skrzyni.

Wyselekcjonowane sztuki jabłek i gruszek umieść w ażurowych skrzynkach. Te z kolei ustawiaj jedna na drugiej, pamiętając by pierwszej nie stawiać bezpośrednio na posadzce, a np. drewnianej podkładce. Tak przygotowane kolumny skrzynek warto ponadto od góry i po bokach dodatkowo okryć folią polietylenową. Materiał ten zapobiega szybkiej utracie wody przez owoce, dzięki czemu ich skórka nie będzie się marszczyć.

Jak przygotować piwnicę do składowania owoców?

By utrzymać zebrane jabłka i gruszki w dobrej kondycji przez kolejnych kilka miesięcy, powinieneś przechowywać je we właściwy sposób. Sadownicy wykorzystują chłodnie, jednak w domowych warunkach najlepiej sprawdzi się piwnica - ciemne, lekko chłodne, ale ochronione przed mrozem pomieszczenie. Około 3 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców, piwnicę należy opryskać środkiem grzybobójczym, np. miedzianem. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko zarażenia zbiorów przez patogeny grzybowe pozostałe w piwnicy od ostatniego roku.

Przed umieszczeniem skrzyń z owocami w piwnicy, warto sprawdzić panującą w niej temperaturę. W pomieszczeniu, w którym planujesz przechowywać jabłka nie powinna przekraczać +4⁰C. Dla gruszek jest ona nieco mniejsza i waha się od -1 do +1⁰C. Utrzymanie wskazanych temperatur na stałym poziomie w poszczególnych pomieszczeniach piwnicznych nie jest jednak łatwe. Postaraj się jednak, by w miarę możliwości, zapewnić przechowywanym zbiorom warunki zbliżone do tych, które panują w profesjonalnej chłodni. W przypadku zbyt wysokiej temperatury, przewietrz piwnicę. Wentylacja to także świetny sposób na pozbycie się etylenu, który wydzielany jest przez owoce. Jeżeli występuje w zbyt dużej ilości, przyśpiesza dojrzewanie owoców, czym skraca termin ich przechowywania.

Ważne jest również utrzymanie możliwie wysokiej wilgotności powietrza. W chłodniach utrzymywana jest na poziomie ok. 90%. Wynik ten nie jest możliwy do uzyskania w warunkach domowych. Istnieją jednak alternatywne sposoby pozwalające podnieść poziom wilgotności powietrza w piwnicy. Jednym z nich jest porozstawianie w pomieszczeniach z owocami kilku wiader wypełnionych wodą, która parując nawilży powietrze.

Kontrola przechowywanych owoców

Na przełomie grudnia i stycznia warto przejrzeć zimujące zbiory. W ten sposób masz szansę wykryć potencjalną uszkodzone jabłko lub gruszkę, zanim znajdujące się na nich patogeny chorobowe zdążą zaatakować pozostałe owoce w partii.

Słodkim smakiem jabłek i gruszek prosto z ogrodu możesz cieszyć się nawet w środku zimy. Wystarczy odpowiednio wcześnie zastanowić się, gdzie i w jaki sposób je przechowywać, by zachować ich wartości odżywcze. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami unikniesz błędów, które potencjalnie mogą wpłynąć na jakość i trwałość owoców zimujących w warunkach domowych.