Konserwacja narzędzi ogrodniczych. Jak przygotować sprzęt ogrodniczy do wiosny?

Urządzenia ogrodowe
Konserwacja narzędzi ogrodniczych. Jak przygotować sprzęt ogrodniczy do wiosny?

Odpowiednie przygotowanie sprzętu ogrodniczego do sezonu to istotna kwestia na drodze do zadowolenia z jego użytkowania. O czym powinieneś pamiętać?

Przed rozpoczynającym się sezonem intensywnych prac w ogrodzie, koniecznie sprawdź stan posiadanych narzędzi i urządzeń. Taki przegląd ma na celu przedłużenie jego żywotności, a co więcej - zwiększa bezpieczeństwo użytkowania poszczególnych maszyn.

Jak przygotować narzędzia ogrodowe na wiosnę? Najlepiej trzymaj się kilku prostych kroków!

Konserwacja urządzeń ogrodniczych w 7 krokach:

  1. Przeprowadź przegląd wszystkich urządzeń,
  2. Sprawdź kompletność i sprawność części, wyrzuć niesprawne elementy i uzupełnij braki,
  3. Dokładnie wyczyść i wysusz wszystkie elementy przedmiotów, 
  4. Naostrz elementy tnące,
  5. Zabezpiecz wypolerowane elementy i łączenia ruchomych części odpowiednimi środkami,
  6. Sprawdź filtry, silniki i akumulatory, wymień płyny (m.in.: oleje),
  7. Dokręć odpowiednio wszystkie części.

Przegląd urządzeń

Pierwszym krokiem jest przegląd narzędzi ogrodowych - wszystkich urządzeń oraz maszyn przeznaczonych do:

Zabrakło Ci urządzenia ogrodowego, bez którego nie obejdziesz się w nadchodzącym sezonie? Zatem czas rozglądnąć się za idealnym sprzętem - wydajnymi urządzeniami STIGA.

Sprawdzenie kompletności i sprawności części

Kolejnym etapem, nad którym musisz się skupić, to sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych urządzeń.Odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy to urządzenie posiada wszystkie części, w jakie było wyposażone w dniu zakupu?
  • Czy wszystkie śrubki są na swoim miejscu?
  • Czy wszystkie części są sprawne i nadają się do dalszego użytku? Nie są zniekształcone, popękane, przerdzewiałe - ogólnie: zepsute?

Jeśli na wszystkie z tych pytań odpowiedziałeś “TAK”, to świetnie! Możesz przejść do kolejnego punktu. Jeśli jednak Twój sprzęt nie jest do końca sprawny i kompletny - napraw uszkodzone elementy i dokup brakujące części - w tym celu najlepiej skontaktuj się z autoryzowanym dilerem STIGA.

Sprawność i kompletność urządzeń ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa ich użytkowania. 

Wyczyść i wysusz wszystkie elementy

Regularne czyszczenie elementów maszyn, na których osadzają się resztki ziemi, traw, liści czy soki roślin, ma ogromne znaczenie w zachowaniu ich sprawności. Konserwacja urządzeń ogrodowych, choć może okazać się ciężkim zadaniem, najlepsze rezultaty przynosi wykonywana regularnie - najlepiej wykonuj ją każdorazowo po zakończeniu prac w ogrodzie. 

Przygotuj sobie ciepłą wodę z dodatkiem octu i coś do ściągania brudu (np. kuchenny druciak lub szczotkę z twardym włosiem). Taki zestaw powinien sobie poradzić z większością zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac (szczególnie tych z wykorzystaniem wody) nad urządzeniami elektrycznymi, odłączyć maszyny od prądu! W przypadku pojawienia się rdzy pomocny będzie drobnoziarnisty papier ścierny. 

Bardzo ważne jest, abyś wysuszył wszystkie wyczyszczone urządzenia. Zalegająca w różnych zakamarkach woda może powodować rozwój korozji!

Naostrz elementy tnące

Następny krok konserwacji maszyn ogrodowych, to ten związany z ostrzami tnącymi. Zwróć uwagę na ostrza urządzeń - pilarek, sekatorów, kosiarek, kos - i sprawdź, czy nie są pęknięte lub uszkodzone w żaden inny sposób. Tępe i nierówne będą utrudniać pracę, znacznie ją spowalniając, a także niszczyć rośliny. 

Nie zapominaj również o robotach koszących! Mimo że w ogrodzie zajmą się trawnikiem bez Twojej ingerencji, to podobnie jak inne narzędzia potrzebują ostrych noży, aby nadal skutecznie wykonywać swoje zadanie.

Prace nad ostrzami najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisowi STIGA, który kompleksowo zadba zarówno o właściwie naostrzenie, a także o odpowiednie wyważenie. 

Dobra ostrość noży zapewnia wydajność pracy, która przebiega zdecydowanie łatwiej i szybciej, a także zapobiega uszkodzeniom roślin - wyrywaniu i strzępieniu źdźbeł oraz gałęzi. Poprawne wyważenie noży, a więc zadbanie o to, aby zarówno prawe, jak i lewe śmigło było jednakowo ciężkie, jest warunkiem poprawnej pracy urządzenia. Nierówno rozłożony ciężar spowoduje powstanie silnych drgań, mogących uszkodzić maszynę. Jest to także niebezpieczne zarówno dla operatora urządzenia, jak i najbliższego otoczenia.

Zabezpiecz wypolerowane elementy i łączenia ruchomych części odpowiednimi środkami

Wszystkie metalowe, wyczyszczone i naostrzone elementy warto pokryć środkiem konserwującym, który ochroni je przed szkodliwymi warunkami i uszkodzeniami mechanicznymi. Możesz wybrać specjalnie dedykowany do tego preparat, który czyści i smaruje, a także usuwa wodę z trudno dostępnych miejsc.

Pamiętaj, aby nasmarować również miejsca połączeń ruchomych części - dzięki temu nie będą się zacinać. Posłuży Ci do tego specjalny olej lub smar do maszyn.

Sprawdź filtry, silniki i akumulatory, wymień oleje

Urządzenia spalinowe wymagają skontrolowania filtrów powietrza. Stary i uszkodzony koniecznie wymień na nowy. Brudny wystarczy jedynie wyczyścić. Sprawdź także oleje, świece zapłonowe i silnik. 

Zleć te czynności profesjonalistom z autoryzowanego serwisu STIGA - dzięki temu zyskasz gwarancję jakości wykonanej pracy.

Będąc w posiadaniu urządzeń elektrycznych, sprawdź, czy działają po podłączeniu do prądu. Jeśli nie, oddaj je w ręce serwisantów, którzy zlokalizują źródło problemu i naprawią usterkę.

Bądź ostrożny, jeśli zaniepokoi Cię stan przewodów, ich łączenie z urządzeniem lub podejrzanie wyglądająca wtyczka. Pamiętaj, że Twoja nieuwaga lub zignorowanie stanu urządzenia może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu, a co gorsza spowodować porażenie prądem, a nawet wywołać pożar.

Przygotowując do pracy urządzenia akumulatorowe, zwróć uwagę na stan naładowania akumulatorów. Najważniejszą kwestią dotyczącą ich konserwacji jest odpowiednie przechowywanie w stanie spoczynku. Rekomendujemy ładowanie akumulatorów do pełna, a następnie odłożenie ich do suchego, nienasłonecznionego pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Pozwoli to przedłużyć ich żywotność.

Dokręć odpowiednio wszystkie części

Koniecznie upewnij się, że wszystkie elementy maszyn są skręcone prawidłowo i odpowiednią ilością śrub. Źle skręcone części w urządzeniach STIGA, a już szczególnie tych wyposażonych w ostrza, stanowią poważne niebezpieczeństwo.

Czas zatroszczyć się o sprzęt ogrodowy i przygotować STIGĘ do nowego sezonu! Zrób to z pomocą uniwersalnych zasad wiosennej konserwacji najważniejszych urządzeń ogrodniczych, bez których trudno pielęgnować ogród oraz zaprowadzić porządek wokół domu.